Фото: Vian, CC BY-SA 4.0

Природно-заповідний фонд

Найбільше досягнення в охороні природи – це надання охоронного статусу цінній природній території. Для цього в Україні створюють об’єкти природно-заповідного фонду (ПЗФ). На сьогодні існує понад 8400 об’єктів ПЗФ, загальна площа яких охоплює 6,8% території України.

 

Створення нових територій ПЗФ

Ми готуємо обґрунтування для створення нових ПЗФ у місцях, які дійсно варті першочергового збереження. За нашими обґрунтуваннями вже створено близько 100 ПЗФ у Київській, Донецькій, Луганській, Херсонській, Львівській, Рівненській областях та в АР Крим. Зокрема ми стали безпосередніми учасниками створення національних природних парків (НПП) «Кам’янська Січ», «Нобельський», «Бойківщина», «Нижньодніпровський», «Олешківські піски», «Джарилгацький», Чорнобильського біосферного заповідника, розширення НПП «Голосіївський». Загальна площа цих територій − 408 134га (10% ПЗФ України).

 

90% площ нових ПЗФ за останні 3 роки були створені за нашою безпосередньою участю!

 

Допомога установам ПЗФ

Ми організовуємо волонтерську допомогу установам ПЗФ, які цього потребують. Ми встановили альтанки й стенди на екологічних стежках НПП «Джарилгацький», розробили сайт цього парку; встановили вагончик для служби охорони в заповіднику «Крейдова флора», зняли відеоролик про цей заповідник. Під час організованих нами благодійних зборів коштів або речей за 5 років українці надали допомогу національним паркам на понад мільйон гривень.

Члени організації входять у всі дорадчі органи та комісії Міністерства екології та природних ресурсів України, дотичні до заповідної справи, та в науково-технічні ради 10 установ ПЗФ. Таким чином, своїми знаннями ми допомагаємо керівництву національних парків і заповідників ухвалювати кваліфіковані рішення.

 

Популяризація ПЗФ

Члени UNCG є співзасновниками та членами оргкомітету фотоконкурсу «Вікі любить Землю», який уже 7 років збирає на базі Вікіпедії фотографії територій ПЗФ. За всі роки конкурс зібрав понад 65 000 фотографій об’єктів ПЗФ, що є найбільшою базою фотографій ПЗФ України. Узявши приклад з нашої ініціативи, Вікіпедії ще 40 країн започаткували аналогічні конкурси. Використовуючи конкурсні фото, ми видали 6 фотоальбомів і безкоштовно передали їх національним паркам. Також ми працюємо над тим, аби всі ПЗФ України були відображені в Open Street Map та мали статті у Вікіпедії.

 

Участь у розробці законодавчих та підзаконних актів у сфері заповідної справи

Члени UNCG стали авторами Методичних рекомендацій щодо розроблення проектів

створення природних територій та об’єктів природно-заповідного фонду України (2017р.), документу, що заборонив джипінг у ПЗФ (2015р.).

Також нами було розроблено проект обласної цільової програми «Київщина заповідна» (2017р.), яка заклала в бюджет Київщини 20 млн гривень на ПЗФ.

 

Плани на майбутнє

Наразі ми працюємо над створенням 120 нових ПЗФ у різних областях України. Найважливіші з них – національні парки «Приірпіння та Чернечий ліс», «Холодний яр», «Подесіння» та «Гірський Тікич».

 

>> Проект “Національний парк і громади: відкриємо світу красу найбільшої пустелі Європи”

>> Проект “Реабілітація Українському степового заповідника, що постраждав під час військових дій на території областей Східної України у співпраці з громадами”

>>Facebook-спільнота “Створімо ваш заказник разом”

Матеріали напрямку

Не потрібно продавати будівлі колишніх лісгоспів: вони потрібні національним паркам!

Через лісову реформу частина приміщень реорганізованих лісгоспів не використовуються укрупненими філіями ДП «Ліси України». Нам відомо про те, що оголошення про початок їх продажу вже опубліковані.

Детальніше

Прокуратура повертає землі в межах заказника «Півострів Піщаний»!

Заказник «Півострів Піщаний» розташований неподалік Миколаєва. Наприкінці 2020 року ми виявили, що в межах заказника Головне управління Держгеокадастру в Миколаївській області незаконно надало в приватну власність 6 земельних ділянок.

Детальніше

Допомога громадських організацій установам природно-заповідного фонду України в умовах повномасштабної війни

Дослідження здійснене за сприяння ІСАР «Єднання» у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, реалізованій через Агентство США з міжнародного розвитку.

Детальніше

У Міндовкілля представили наш застосунок для охорони біорізноманіття «Biodiversity Viewer»!

Інформація про поширення біологічних видів потрібна не лише біологам. Ці знання необхідні для створення територій природно-заповідного фонду, планування лісогосподарських заходів, розробки звітів з ОВД та містобудівної документації.

Детальніше