Упродовж літа ми кілька разів їздили в експедицію долиною річки Чичиклія для пошуку степових оселищ та їхнього заповідання.
Ми досліджували рослинність між селами Покровка та Бузоварове. За результатами обстежень підготували та подали до управління екології матеріали для створення ландшафтного заказника «Чичиклійський», площею понад 470 га.
На крутому правому схилі долини Чичиклії збереглися залишки байрачних лісів (представлені в’язом граблистим, грушею звичайною, а також щільними заростями чагарників – терену степового, глоду Попова, бузини чорної тощо). У підліску зростають вологолюбні види − полуниця земляна, ломиніс цілинолистий, хвилівник звичайний, пшінка весняна та інші. Чичиклійський байрак є найбільшим на Правобережжі Південного Бугу, що не зазнав значного втручання внаслідок лісогосподарської діяльності і зберігся тому, що є географічно «ізольованим» та важкодоступним через рельєф місцевості.
У складі деревно-чагарникових та степових угруповань тут масово зростає зіновать гранітна – ендемічний та реліктовий вид Північно-Західного Причорномор’я, занесений у Світовий червоний список і Червону книгу України. Угруповання з участю зіноваті гранітної приурочені до оголень третинних (понтичних) вапняків, які зверху вкриті дрібною жорствою та, рідше, чорноземним дрібноземом, та тяжіють до транзитних, часто еродованих середніх частин схилів крутих балок та корінних берегів Інгульця, Інгулу, Південного Бугу, нижнього Дніпра.
Загалом, на території проектованого ландшафтного заказника відмічено 23 види рослин, що підлягають охороні на державному та регіональному рівні.
Серед видів, що занесені до Червоної книги України, тут трапляється дрік скіфський, зіновать гранітна, ковила Лессінга, ковила волосиста, сон лучний, півники понтичні, астрагал шерстистоквітковий, горицвіт волзький, астрагал понтійський, астрагал одеський. Протягом минулих поїздок ми зафіксували також шафран сітчастий, брандушку різнокольорову та рястку Буше.
Серед видів, що занесені до регіонального червоного списку Миколаївської області, тут зростають лещиця горбкова, мигдаль степовий, півники карликові, льон лінійнолистий, півники солелюбні, півники болотяні, ефедра двоколоса, ломиніс цілинолистий, проліска дволиста, цибуля жовтувата.
У 2021 році за нашими дослідженнями і поданням неподалік проектованого заказника створили ландшафтні заказники «Каньйон річки Чичиклія», «Райдолинський степ», а також гідрологічний заказник «Веселинівські плавні».
На фото астрагал одеський, занесений до Червоної книги України.
Проект реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки