СТЕПИ ТА ЛУКИ

Автор фото Павло Романов

 

Одним з основних об’єктів нашої уваги є трав’янисті екосистеми – степи й луки. Колись вони займали переважну більшість площі України, утім, люди розорали майже їх всі, перетворивши нашу країну на найбільш розорану державу Європи. Від степів і лук лишилось не більше 3% їхньої колишньої площі. На цих останніх клаптиках природних біотопів зберігається практично половина видового різноманіття української природи. Лише в степах зустрічається третина всіх зникаючих видів рослин і тварин України.

Стрімке знищення цих екосистем триває. Їх досі роздають під сільське господарство, розорюють, створюють на їх місці кар’єри та ставки, засаджують інвазійними видами дерев. І це ще не говорячи про втрати, що додаються внаслідок бойових дій. З кожним днем трав’янистих екосистем стає дедалі менше й зберегти їх – важливе й своєчасне завдання.

Створення заповідних територій

Найбільш цінні ділянки без охоронного статусу ми намагаємося включити до природно-заповідного фонду. Для цього ми обстежуємо степи й луки, збираємо бази даних про біорізноманіття таких територій, співпрацюємо з науковцями з різних регіонів України. За останні 10 років нам вдалося заповісти майже 37 000 га степів і лук у різних областях.

Запобігання розорюванню

Ми відстежуємо випадки незаконного розорювання степів і лук під час експедицій, а також за супутниковими знімками; звертаємося до правоохоронних органів. За результатами таких звернень відкриваються кримінальні провадження та починаються судові процеси.

Запобігання залісенню степів

Актуальною проблемою є прагнення лісівників освоювати бюджетні кошти на посадці інвазійних видів дерев на степових ділянках. Це відбувається винятково для обгрунтування утримання штату працівників у регіоні, де немає лісів і відсутня лісогосподарська діяльність. Як наслідок, тисячі га степу переорюються для демонстративної посадки дерев ─ степи знищуються, а лісів більше не стає. Ми працюємо, щоб для посадки нових лісів не виділялись ділянки природних екосистем, передусім степів.

Юридичний статус степів і лук

Однією з наших цілей є отримання степами і луками юридичного статусу, що захищатиме їх від освоєння. На цей час нам вдалось запровадити в законодавстві поняття «степові й лучні ділянки». На черзі – методика їх ідентифікації і, звісно, обмеження на їх освоєння.

Контакти:

Тетяна Шаміна,
Менеджерка з комунікацій
093 918 42 86
Email: [email protected]

ГО “Українська природоохоронна група”
Код ЄДРПОУ 42003795

Поштова адреса:

08600, Україна, м.Васильків, вул. Гоголя, 40

Наша сторінка у мережі Facebook:
fb.com/UkrainianNatureConservationGroup
Сторінка Української природоохоронної групи в українській Вікіпедії:
uk.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_Nature_Conservation_Group