Фото: Марія Зикова, CC-BY-SA-4.0

Більшість членів нашої організації − професійні біологи, які займаються вивченням та моніторингом рослинного та тваринного світу безпосередньо в польових умовах. Без знань про поширення рідкісних видів неможливо створювати території природно-заповідного фонду, боротись проти шкідливої для природи діяльності та навіть дати оцінку, яка саме діяльність та наскільки загрожує кожному з видів.

Ще 1993 року член нашої організації Василь Костюшин опублікував першу в Україні статтю про те, яким чином має бути організований моніторинг біорізноманіття в нашій країні. Проте досі моніторинг не став державною справою. За винятком невеликої кількості мисливських видів, ми не маємо навіть приблизних уявлень про чисельність більшості видів тварин і рослин (зокрема рідкісних). Для багатьох рідкісних видів за останні 10 років немає жодної задокументованої «зустрічі», не кажучи вже про щорічні достовірні відомості про чисельність і причини її зміни. Такий стан справ не дозволяє адекватно планувати охорону видів на державному рівні, видавати об’єктивні «Червоні книги» тощо.

 

Інвентаризація та моніторинг біорізноманіття 

В Україні відомо понад 70 000 видів живих організмів, 3000 з яких включені в різноманітні охоронні списки. Збереження їх всіх починається з регулярної роботи фахівців у дикій природі. Ми проводимо експедиції, визначаємо та документуємо місця поширення рідкісних видів. Експедиції бувають як індивідуальні, так і комплексні, коли до них одночасно залучається багато фахівців з різних груп рослин і тварин. Також ми заохочуємо інших науковців вести аналогічну роботу. Для цього ми видаємо збірки, до яких фахівці (і аматори) можуть подати свої відомості про зустрічі рідкісних рослин та тварин. Такі збірки є безкоштовними для авторів.

 

Використання даних про біорізноманіття

Зібрані та опубліковані нами відомості використовуються (як нами самими так і іншими колегами) для створення територій природно-заповідного фонду, територій Смарагдової мережі, захисту територій під час процесів ОВД, у судових позовах, під час підготовки скарг до міжнародних конвенцій та в наукових публікаціях. Відомості про біорізноманіття не втрачають наукової цінності з часом: задокументовані одного разу, вони лишаються важливими для науки назавжди.

 

Плани на майбутнє

Ми хочемо, щоб моніторинг біорізноманіття став державною справою в Україні, до якої буде залучено значно більше науковців, ніж зараз. Крім того, має бути проведена інвентаризація біорізноманіття, яка стане відправною точкою моніторингу. На цю справу піде не один рік. Шукаючи будь-які ресурси, ми вже сьогодні докладаємо максимум зусиль для моніторингу та інвентаризації рослинного й тваринного світу і сподіваємось надалі лишатись лідерами в цьому напрямку. Також ми плануємо щорічно видавати збірки відомостей про поширення рідкісних видів.

 

>> Кампанія зі збереження степів і лук України

>> Проект “Оцінка статусу охорони важливих місць існування рептилій в межах екокоридору Південного Бугу степної зони України”

>> Facebook-спільнота, присвячена боротьбі із незаконним випалюванням та пожежами на природних територіях

>>Facebook-спільнота “Створімо ваш заказник разом”

Матеріали напрямку

Мінагрополітики знайшло в Україні зайві природні ресурси?

Верховна Рада України має не лише відхилити цей законопроект, але й до повної деокупації та до проведення ретельних наукових досліджень запровадити мораторії на вилов риби і інших гідробіонтів в акваторіях, що постраждали від воєнних дій.

Детальніше

Заява природоохоронних громадських організацій щодо ініціативи Міндовкілля з реформи природно-заповідного фонду

Державна влада, зокрема і Міндовкілля, обмежені в матеріально-технічних, експертних  та часових ресурсах в умовах зовнішньої агресії. Тому якісно організувати роботу над такими комплексним стратегічними питаннями можливо лише після створення центрального органу виконавчої влади, який буде забезпечувати реалізацію державної політики у галузі природно-заповідного фонду та збереження біорізноманіття.

Детальніше

Яку Херсонщину цьогоріч побачать перелітні птахи?

Починаючи з листопада на Херсонщину прилетять птахи з півночі. Вони зимували тут протягом століть. А можливо й тисячоліть. Куди полетять вони від бойових дій, якщо за тривалий час вони не змогли обрати іншого придатного місця?

Детальніше

Захищаючись від ЗСУ, росіяни руйнують заповідники

Російські війська розпочали будівництво потужного укріпрайону вздовж лівобережної частини Херсонської області в Україні. Приблизну схему “ліній оборони” (Map of the russian defense lines being built on the right bank of the dnieper 05.11.2022) опублікував канал @COUPSURE в твіттер. Аналіз супутникових знімків підтверджує таке розташування “ліній оборони” росіян. Ця новина має не лише військове але й…

Детальніше