На Полтавщині планують знищити заболочену долину річки Коломак. Згідно зі Звітом з ОВД (http://eia.menr.gov.ua/uk/case/id-6683), який розглядає Департамент екології Полтавської ОДА, розчищатимуть найбільш заболочене місце долини річки вздовж 7,5 км. Звісно, у звіті написано, що це все потрібно для населення, що роботи не вплинуть на рівень води в річці… Однак зовсім не написано про те, що вся заплава від такого днопоглиблення осушиться. До речі, долина річки повністю входить до Смарагдової мережі: це одна з найбільш збережених річок у центральній Україні.
Звіт з ОВД написаний одним географом, одним геологом і одним інженером. Він містить досить широкі переліки рослинності з їхніми екологічними характеристиками. Те саме стосується описів груп тварин. Уся ця інформація (понад 80 сторінок тексту) не може бути надбанням авторів звіту, адже вони не мають відповідної кваліфікації. Такі глибокі знання про біорізноманіття потребували б щонайменше кількарічної роботи 15-20 фахівців-біологів з різною спеціалізацією. Зрештою в Звіті відсутні відомості, хто і коли проводив дослідження. Тобто досліджень не було, а десятки сторінок латини і складних наукових таблиць, є.
Прийняття рішення про допустимість впливу на довкілля зазначеного проекту можливе лише в разі розробки Звіту з реальними результатами досліджень. Інакше кажучи, ми просимо Полтавську ОДА видати негативний висновок ОВД на цей сфальсифікований звіт.
P.S.: Цікаво, що замовником цього Звіту є Ковалівська сільська рада. Ми знаємо, що Полтавщина є однією з областей, які освоюють кошти екологічних фондів через беззмістовне днопоглиблення, спрямлення і розчистку річок, обґрунтувавши все це як екологічну потребу. Утім, зараз ситуація ще цікавіша. Долина річки Коломак поряд з селом Ковалівка не лише заболочена, але й вся роздана під ріллю. Але подивіться на фото… хіба в такому ландшафті зробиш поле? Звісно, ні. Тож ми переконані, що запланована розчистка русла річки є нічим іншим, як підготовкою її заплави до розорювання. От і виходить, що готувати для оранки територію Смарагдової мережі планують під виглядом екологічного заходу, що фінансуватиметься за кошт екофондів.
Фото Максим Крутов