Під час весняної експедиції в ліси біля річки Боржава ми виявили десятки старовікових дерев та галявини червонокнижних видів. Це унікальні місця, адже після сильних дощів у горах річка затоплює заплаву, тож тому там існує справжній природний режим заплавних лісів.
За час, що минув після нашої експедиції, лісівники завершили будівництво нової дороги до найстаріших кварталів цього урочища. І наші побоювання щодо призначення цієї дороги повністю підтвердились: ДП «Ліси України» планує суцільно вирубати цей унікальний ліс.
Відповідні документи вже підготовлені ВО «Укрдержліспроект» – єдиною організацією в Україні, яка готує плани управління лісами, зокрема плани рубок. У цих документах зазначений вік найстаріших ділянок, які планують вирубати – 180-190 років.
Обійти вимоги законодавства, які забороняють суцільні рубки в берегозахисних лісах, лісівники вирішили шляхом лісовідновних рубок. Умови їх призначення чітко не визначені законодавством, тому охочі до наживи лісівники можуть призначати їх майже усюди.
Сприяють їм у цьому ті, хто мав би такі ліси захищати – чиновники департаменту екології Закарпатської обласної військової адміністрації. Вони відмовились створювати охоронні зони, повіривши лісівникам, що ніяких червонокнижних видів там немає. Хоча не помітити білоцвіт літній, шафран Гейфеля та цибулю ведмежу в період квітування – неможливо, адже ці види легко впізнавані.
Ми відправили до Міндовкілля звернення з вимогою не погоджувати плани рубок лісівників, які включатимуть знищення старовікових заплавних дібров. Ми відправили й клопотання про розширення пам’ятки природи «Урочище Атак» на найцінніші старовікові ліси. Після схвалення це клопотання має бути передане Закарпатській ОВА для отримання погоджень від лісівників.
Доля одних з найцінніших заплавних лісів не тільки Закарпаття, але й всієї України – в їхніх руках.