Мережа Емеральд (Смарагдова мережа) – це природоохоронні території, які створюють у всій Європі для збереження видів і оселищ, яким загрожує зникнення в масштабах усього континенту. Мережа створюється на виконання вимог Бернської конвенції. Планується, що після приєднання України до європейського союзу, буде забезпечено суттєве фінансування заходів охорони відновлення видів і оселищ на територіях мережі Емеральд. Наразі мережа складається з 271 території, і її площа становить 10% площі України. У той час як середній показник серед країн ЄС сягає 18% від площі держав.

 

Основні об’єкти з супутньою інформацією, які стосуються мережі Емеральд, були створені UNCG. Усі наші напрацювання можна побачити в картографічних веб-додатках.

Серія видань про мережу Емеральд на нашому сайті

Розробка нових територій мережі Емеральд

Рішення про долучення територій до Смарагдової мережі ухвалюються на рівні Ради Європи. Наразі в Україні цією роботою займається лише Українська природоохоронна група: ми є учасниками міжнародного біогеографічного процесу з визначення територій, які необхідно включати до мережі. Наша команда готує обґрунтування для поповнення списку мережі Емеральд.

До цієї роботи вже залучено понад 60 професійних біологів. Починаючи з 2016 року ми брали участь у всіх міжнародних зустрічах з визначення достатності мережі для охорони кожного з видів і оселищ. Протягом 2018-2019 років наша команда готувала державу до участі в таких заходах, а також представляла Україну разом з Міністерством екології та природних ресурсів.

За кілька років Україна номінувала на включення до мережі Емеральд 106 розроблених нами територій. Очікуємо, що Бернська конвенція затвердить їх у 2019 році. Це збільшить площу мережі додатково на 3% площі України.

 

Моніторинг порушень на територіях мережі Емеральд

Наша команда відстежує випадки діяльності, що має руйнівний вплив на природу територій Емеральд та бореться проти такої діяльності. За нашими скаргами Бернська конвенція взяла під контроль 5 випадків руйнування територій Емеральд в Україні (військові навчання в Чорноморському заповіднику, оранка в заказнику «Тарутинський степ», будівництво вітропарку на полонині Боржава тощо). Також ми відстежуємо всі випадки, коли наміри шкідливої для мережі діяльності оприлюднюються в порядку ОВД, та готуємо відповідні пропозиції.

 

Популяризація мережі Емеральд серед науковців

Протягом 2017-2018 років ми провели 9 семінарів в обласних центрах для 400 професійних біологів та екологів, після чого багато науковців почали цікавитись темою Смарагдової мережі та долучатись до її проектування. Також ми провели 20 лекцій у 12 університетах, де розповіли про мережу Емеральд понад 450 студентам природничих спеціальностей. Ми видали посібники для громадськості й науковців з розробки мережі Емеральд, довідник оселищ та каталог територій, що пропонуються для включення в мережу. Крім того, члени UNCG підготували до видання Національний каталог біотопів України та перший регіональний довідник «Смарагдова мережа Донецької області», що були видані на державне замовлення.

 

Участь у законодавчому процесі

Члени UNCG стали учасниками розробки Закону України  «Про території Смарагдової мережі» та національної бази Емеральд, що будуть затверджені найближчим часом.  2018 року, за пропозиціями від України (зокрема за участі членів UNCG), Бернською конвенцією було внесено три нових типи оселищ до Резолюції 4 Бернської конвенції. Збереження цих типів оселищ у Європі безпосередньо залежить від збереження їх в Україні.

 

Плани на майбутнє

Ми прагнемо зробити мережу Емеральд якісною, заснованою на реальних даних про поширення видів, та охопити нею максимум цінних природних територій. Ми плануємо збільшити площу мережі  до 20% площі України, розробити для цих місць реальні менеджмент-плани та досягти необхідного фінансування. Коли це станеться, ми будемо впевнені, що 20% цінних природних територій нашої держави будуть надійно захищені на європейському рівні. Зі свого боку ми матимемо інструмент для збереження для людства тієї частини Життя на Землі, яка знаходиться в межах нашої країни. Саме це повинно стати реальною євроінтеграцією України в природоохоронній сфері.

 

>> Проект “Розвиток громадських екологічних організацій та їх співпраці для розширення мережі Емеральд в Україні”

Матеріали напрямку

#Смарагдові_скарби біорізноманіття України: лелека чорний, Волинь

Більшість  територій, на яких гніздиться чорний лелека в Україні, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Проте, до ухвалення Закону України «Про території Смарагдової мережі», запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ чорного лелеки неможливо.

Детальніше

#Смарагдові_скарби біорізноманіття України: хохуля, Сумщина

Усі території, на яких колись зустрічалась хохуля в Україні, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Утім, до затвердження Закону України “Про території Смарагдової мережі”, запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ хохулі неможливо.

Детальніше

Позитивний висновок з ОВД Боярської ЛДС: не повна зрада

Якщо умови висновку з ОВД будуть дотримані, можна вважати його “перемогою з мінімальними втратами”. Якщо ж Боярська ЛДС знову вирішить бути найхитрішою і намагатиметься проводити суцільні рубки під виглядом поступових, потрібно буде забезпечити належну відповідальність за такі дії. 

Детальніше

#Смарагдові_скарби біорізноманіття України: сиворакша, Запорізька область

Переважна більшість місць, де трапляється сиворакша, включені до Смарагдової мережі або номіновані для включення у неї. Утім, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ цього унікального виду неможливо.

Детальніше

#Смарагдові_скарби біорізноманіття України: кулик-довгоніг, Дніпропетровська область

Переважна більшість місць, де зустрічається кулик-довгоніг, включені до Смарагдової мережі або номіновані для включення в неї. Утім, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ цього унікального виду неможливо.

Детальніше

#Смарагдові_скарби біорізноманіття України: ховрах європейський, Чернівецька область

Востаннє присутність ховрахів науковці підтверджували в 2020 році, тоді ж усі місця його проживання запропонували включити до Смарагдової мережі. Утім, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ цього унікального виду неможливо.

Детальніше

#Смарагдові_скарби біорізноманіття України: косар, Херсонщина

Ми з нетерпінням очікуємо на ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” в 2021 році! Від цього кроку залежатиме не лише охорона видів, які зникають, але й імідж нашої держави на міжнародній арені,

Детальніше