У нас нова унікальна книга! Ми видали (читайте «врятували») посібник 1915р. для київських вчителів-біологів, який розповідає, як водити дітей на екскурсії в природу.
На початку ХХ століття на території тогочасної України почали активно поширюватись природоохоронні ідеї, а також збільшувався інтерес людей до краєзнавства.
У той час у Харкові та Києві сформувалися два основних центри розвитку біологічної науки і краєзнавства. Першим таким центром став Харків, де натхненником охорони став професор В.І. Талієв. 1913 року за його ініціативи в Харкові відбулась одна з перших у світі та перша в тодішній Російській імперії виставка з охорони природи, яку відвідали майже 10 тисяч чоловік. Відвідав виставку і М.В. Шарлемань – секретар Київського орнітологічного товариства ім. К. Ф. Кесслера. Під враженням від виставки він посприяв тому, що харківську виставку перевезли до Києва. А 1914 року він запропонував розгорнути в Києві пропаганду природоохоронних знань серед школярів.
Так з’явилася ця книга.
Наступного року в Києві відкрилися Курси для підготовки керівників природничих екскурсій школярів в природу. Тривалість курсів становила майже три тижні — з 28 квітня до 15 травня. До їх проведення залучили відомих на той час науковців.
Окрім опису важливості екскурсій в природу, в книжці дається опис тварин прісних водойм, ботанічні та зоологічні екскурсії в Пуща-Водицю та Голосіївський ліс, Київський зоологічний сад та зоологічний музей університету св. Володимира. Книжка написана таким чином, щоб кожен, хто бажає потрапити на осмислену екскурсію в природу — міг отримати достатні для цього знання, а той, хто прагне проводити такі екскурсії — міг їх провести самотужки.
Сьогодні збереглися одиничні екземпляри цього видання — зокрема в Україні не більше 5.
Книжку можна обміняти на благодійний внесок