У парламенті зареєстрували проект Закону “Про території Смарагдової мережі“.
Підготовка цього законопроекту тривала майже 3 роки і ми маємо честь бути тим суб’єктом, що супроводжував цей законопроект від самого його зародження.
Історія законопроекту розпочалась на початку 2017 року. Тоді його розробка була започаткована на засіданні Національної робочої групи з охорони природи (Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 16.10.2014 № 321). Представники нашої організації, а також колеги з Environment People Law (EPL)/Екологія – Право – Людина (ЕПЛ) від початку орієнтувались на рекомендації Бернської конвенції щодо розробки національних норм роботи Смарагдової мережі. На той час ми були переконані, що найближчим часом Україна стане частиною Європейського Союзу. Тому оптимальним здавалось розробляти одразу європейський закон.
Протягом перших двох років розробки законопроекту зустрічі з його написання відбувались щотижня і подекуди затягувались до пізньої ночі. Першу версію ми мали честь презентувати в компанії міністра довкілля О. Семерака в березні 2018 року.
Проте євроінтеграційний шлях України дещо затягнувся, законопроект довелось змінювати. Україні довелося будувати власне смарагдове законодавство, чого не робили інші держави, одразу орієнтуючись на норми ЄС. Тому до цього часу законопроект розжився власною, детально продуманою системою контролю за наданням дозволів на господарську діяльність у межах смарагдових територій, а також власними процедурами, які мають бути дієвими аж до часу, коли ми станемо частиною ЄС і в нас почне діяти європейське законодавство.
Саме таким законопроект змогли зробити наші колеги, юристи Environment People Law (EPL)/Екологія – Право – Людина (ЕПЛ)
Смарагдова мережа є галуззю, де Україна в останні роки стала європейським лідером. Жодна інша держава не розробила стільки смарагдових територій та не досягла їх затвердження на рівні Ради Європи. Ця робота зроблена багато в чому й нашими руками.
Водночас саме ця робота на європейському рівні показала, як багато державних справ можуть бути зроблені силами експертів громадських організацій. Сам цей факт робить нас усіх більш європейськими.
Особливо хочемо подякувати голові екологічного комітету Олегу Бондаренку, народним депутатам, які стали авторами законопроекту, а також команді Міндовкілля – Міністрові Роману Абрамовському, Олександру Краснолуцькому, Анастасії Драпалюк, Эдуарду Арустамяну та всім, чиїми недоспаними ночами цей документ був розроблений. Також дякуємо зусиллям юристів ЕПЛ. Не варто забувати також Остапа Семерака, Василя Полуйка та Миколу Кузьо, які були локомотивами розробки законопроекту в попередній команді Мінприроди.
Найближчими днями ми опублікуємо детальну розповідь про законопроект та зміни, які він принесе в охорону природи України.