У грудні минулого року відбулося засідання сторін Бернської конвенції. Тоді список смарагдових територій в Україні суттєво збільшився. Також було ухвалено чимало нових важливих документів. Кожен з них стає частиною національного законодавства держав, які приєднались до Конвенції. Україна є стороною Бернської конвенції, тож має дотримуватися всіх нововведень.
Інформуємо про найважливіші моменти, які тепер мають бути частиною життя нашої держави.
З 2009 року Бернська конвенція наголошувала: необхідно розробити стратегії адаптації, щоб підвищити стійкість екосистем і їхню здатність протистояти наслідкам змін клімату. І при цьому зберегти біорізноманіття. Лише повночленні природні екосистеми мають високу стійкість до кліматичних змін і лише в них природним чином накопичується вуглець (мертва деревина, торф, грунт тощо), вилучаючись із атмосфери.
Стратегія охорони біорізноманіття ЄС 2020 спрямована на підтримання та зміцнення екосистем. Для цього треба створити зелену інфраструктуру та відновити принаймні 15% деградованих екосистем. Зміна клімату – одна з п’яти основних причин втрати розмаїття життя на Землі. Тож Конвенція закликає до негайної боротьби зі змінами клімату шляхом збереження морських і наземних екосистем.
У своїй Рекомендації № 206 (2019) від 6 грудня 2019 року щодо природних заходів і управління природоохоронними ділянками в умовах зміни клімату Конвенція нагадує, що природний фотосинтез є єдиним перевіреним, ефективним і недорогим засобом вилучення CO2 з атмосфери. Це — необхідна умова для досягнення нульових викидів парникових газів; зменшення деградації екосистем і їхнього відновлення. Це економічний спосіб зменшити на третину викиди CO2 до 2030 року й отримати 66 %-й шанс уникнути потепління вище 2° C. Ці заходи економічні й доступні, тому можуть бути реалізовані як «безсумнівні» пріоритетні дії.
Постійний комітет наголошує: фінансування для управління Смарагдовою мережею, Мережею Натура 2000, а також для адаптації природи до зміни клімату — це інвестиція в майбутнє наших суспільств, що забезпечить прибуток як в економічному, так і в екологічному сенсі.
Конвенція заохочує Договірні Сторони:
- Інвестувати в природоохоронні заходи й забезпечувати їхнє галузеве фінансування. Сюди входять заходи в рамках управління об’єктами Смарагдової мережі, Мережі Натура 2000 та природоохоронні території загалом. Мета – реалізація потенціалу природи з пом’якшення кліматичних змін, адаптації до них, а також надання суспільних благ.
- Приєднатися до «Коаліції з природних заходів для клімату», створеної з нагоди Саміту ООН з питань клімату у вересні 2019 року, та сприяти її подальшій роботі;
- Розробити й впровадити плани управління об’єктами Смарагдової мережі та Мережі Натура 2000 й природоохоронними територіями, щоб адаптуватися до умов значно теплішого клімату на місцевому й регіональному рівнях;
- Використовувати Смарагдову мережу й Мережу Натура 2000 та природоохоронні території, щоб ефективно надавати спектр екосистемних послуг та гарантувати, що мережі будуть і надалі надавати ці послуги в умовах зміни клімату;
- Розширювати існуючі природоохоронні території. Це принесе користь видам, оселищам, що адаптуються до зміни клімату, а також розвитку природних заходів, які пом’якшують наслідки зміни клімату та зменшують небезпеку стихійних лих;
- Покращувати управління земельними ресурсами за межами Смарагдової мережі, Мережі Натура й інших природоохоронних територій. Це допоможе адаптуватися до зміни клімату, підтримуючи біорізноманіття й стан оселищ на території об’єктів і в сусідній з ними сільській місцевості.
Дякуємо за допомогу із перекладом текстів рекомендацій Артему Недрі.