Кілька тижнів тому ми провели експрес-обстеження урочища “Протасів Яр” для первинної інвентаризації біорізноманіття. Це було необхідно для заповідання території і розробки оптимальних режимів землекористування.
На жаль, саме загибель Романа Ратушного стала поштовхом для підвищення уваги до урочища “Протасів яр”. За життя Роман був лідером руху за збереження природи Протасового Яру – урочища, яке, як показало навіть нетривале обстеження, виявилося природною перлиною Києва.
Найбільш яскравою – і не лише у сенсі яскравих кольорів забарвлення – була знахідка дуже рідкісного метелика з родини Zygaenidae, красика веселого (Zygaena laeta). На суходольних низькотравних луках Протасового яру було відмічено 2 особини на 1 ар. На фото – особина цього рідкісного виду і типовий біотоп у межах урочища.
Усього у світі, за даними Міжнародної бази з біорізноманіття GBIF достовірно відомо 48 локалітетів поширення цього виду, з яких 23 припадають саме на територію України. Наша держава лежить у центрі ареалу красика веселого. І один з цих 48 локалітетів існує на території урочища “Протасів яр”.
Красик веселий занесений до Червоної книги України.
Для збереження цього рідкісного виду у Протасовому яру слід заборонити спорудження будь-яких будівель, інших споруд на суходольних лучних ділянках урочища, не допускати створення місць відпочинку на відкритих лучних ділянках, а також протидіяти заростанню лучних схилів молодими деревами і чагарниками.
Сподіваємось, що створення Ландшафтного заказника “Протасів яр” допоможе зберегти один з локалітетів рідкісного стенотопного (тобто такого, який може існувати лише в певному біотопі) виду. А наявність такого вразливого виду, як красик веселий буде підставою для запровадження суворих обмежень на використання лучних ділянок урочища.
Більше інформації щодо екології красика веселого та його поширення можна знайти за цими посиланнями: 1, 2.