Інформація про поширення рідкісних видів рослин важлива в багатьох сферах життя України. Такі відомості необхідні для практичного планування охорони природи (біотехнічних заходів, створення природоохоронних територій та управління ними, відновлення територій після пошкодження внаслідок військових дій), проведення лісовпорядкування, проходження оцінки впливу на довкілля і прийняття інших рішень, що можуть впливати на біорізноманіття. Саме достатня кількість детальної інформації про біорізноманіття дозволить у повній мірі враховувати потреби охорони рідкісних видів при прийнятті вищевказаних рішень. Крім того, в Україні діють затверджені на різних рівнях переліки видів рослин, що перебувають під охороною, і за ними має вестися моніторинг. Перш за все, це – Червона книга України (ЧКУ), що є науковим виданням і, водночас, основою для документа, затвердженого на законодавчому рівні, який надає реальний охоронний статус видам та визначає покарання за нанесену їм шкоду. Згідно з Законом України “Про Червону книгу України” кожні 10 років готується нове видання Червоної книги. Метою такого оновлення є уточнення відомостей про поширення рідкісних видів, їх популяційні та еколого-ценотичні особливості, необхідні заходи охорони, долучення нових видів або виключення таких, яким більше не загрожує зникнення.
Останнє (3-є) видання ЧКУ було опубліковане в 2009 році; у 2019 році мало бути видане наступне, 4-те, але цього досі не сталося. При цьому, в Україні польові дослідження «червонокнижних» видів практично не фінансуються на постійній основі. Принаймні часткове фінансування цього напрямку є в об’єктах природно-заповідного фонду високого рангу – біосферних та природних заповідниках, національних природних та регіональних ландшафтних парках. Але вони складають лише декілька відсотків площі території України та не відіграють значної ролі для збереження багатьох видів, що знаходяться під охороною. У зв’язку з цим маємо визнати, що відомості про поширення і чисельність видів ЧКУ, які накопичувалися після її останнього видання, не є результатом систематичної та планомірної роботи на державному рівні.
Натомість, дані, які збиралися фахівцями з різних наукових та природоохоронних установ у межах їх планових тем, здебільшого не націлених суто на «червонокнижні» види, або, що найчастіше, попутно до основних їхніх наукових завдань – містять значну кількість відомостей щодо знахідок видів ЧКУ. Вони здебільшого не публікуються в наукових виданнях внаслідок надання пріоритету аналітичним працям, а не первинній інформації. Таким чином, значний обсяг даних щодо «червонокнижних» видів залишається не оприлюдненим та не доступним для аналізу широкому колу вчених.
У 2021 році Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України затвердило оновлені переліки видів, що включені до Червоної книги України, . Відомості про поширення багатьох із нових видів переважною більшістю фахівців взагалі раніше не узагальнювалось і не публікувалось.
Крім того, в Україні триває розбудова мережі Емеральд (Смарагдової мережі), що повинна поєднати охорону цінних природних територій в Україні з загальноєвропейськими процесами. Ця робота відбувається для видів та оселищ, що включені відповідно до Резолюцій 6 та 4 Бернської конвенції. Безумовно, охорона видів Червоної книги і Бернської конвенції взаємодоповнюються. Деякі види Червоної книги розглядаються як перспективні для розширення списків Конвенції і навпаки. Окрема категорія регіонально рідкісних видів передбачає їх охорону на рівні областей. Переліки видів, що перебувають під регіональною охороною, затверджуються обласними радами. Наразі цей рівень збереження біорізноманіття практично не діє наслідок законодавчих прогалин і через відсутність систематизованих знань щодо поширення та стану популяцій таких видів.
Тим не менше, змінити умови охорони видів на краще не буде можливим, якщо не мати відомостей про їх поширення та динаміку популяцій. Щоб закрити цю інформаційну прогалину, ще в 2008 році, перед запланованим 4-м виданням ЧКУ, керівництвом Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ було започатковано видання збірника «Знахідки тварин Червоної книги України» (видано 2008 року). Цей збірник відкрив нову сторінку наукових публікацій в Україні: публікації знахідок видів у табличному вигляді із географічними координатами. За задумом, збірники зможуть допомогти здійснювати безперервний збір інформації про поширення рідкісних видів в Україні. Для підготування 4-го видання ЧКУ нами було запропоновано використати цей позитивний досвід збирання інформації щодо «червонокнижних» видів, і з 2018 року ми поновили практику видання таких збірників. Наразі це вже шосте видання з цієї серії, яке, окрім даних щодо видів ЧКУ, містить також значний обсяг відомостей про поширення регіонально рідкісних видів рослин. Переважна більшість матеріалів, включених до збірника, є короткими повідомленнями із доданими відомостями про зустрічі видів рідкісних рослин у визначеному табличному форматі із зазначенням географічних координат таких знахідок та дат (або діапазонів дат).
У публікації представлена інформація, зібрана понад 115 фахівцями-ботаніками та аматорами з 50 наукових та освітніх установ України. Загалом подано інформацію про 5920 зустрічей 619 видів рослин, грибів та грибоподібних організмів, що охороняються в Україні на різних рівнях. Дані здебільшого охоплюють часовий проміжок між 2000 та 2022 роками із епізодичними згадками ретроспективних відомостей (від 1897 до 1999 року). Видові назви рослин у систематичному покажчику узгоджено з Vascular Plants of Ukraine (Mosyakin). Список включає види ЧКУ, види, виключені з ЧКУ у 2021 році, регіонально рідкісні види, види з Міжнародного червоного списку (IUCN) та Резолюції 6 Бернської конвенції (БК). Оригінальні назви виділено напівжирним шрифтом. Відповідні синоніми вказано в дужках. Назви вищих таксонів наведено за GBIF (https://www.gbif.org). За систематичною ознакою у цьому виданні найбільше представлені види родин Orchidaceae, Ranunculaceae та Liliaceae, за географічною ознакою – найбільше відомостей з території Харківської, Сумської, Миколаївської та Волинської областей.
Завантажити: Поширення раритетних видів біоти України, том 2