2 роки тому в iNaturalist один з користувачів завантажив фото ховраха, якого зустрів у Чернівецькій області. Учені зацікавилися знахідкою. За деякий час виявилося, що йдеться про цілу колонію ховраха європейського, про яку раніше ніхто не знав.
У 2009 році, коли готувалося попереднє видання Червоної книги України, ховраха європейського визначили як зниклого в Україні. Вийшло так, що пост звичайного українця на iNaturalist змінив цю думку. Ба більше, колонія виявилася найкрупнішою в Україні і з того часу наші колеги постійно її вивчають та спостерігають за ховрашками.
Минулого ж року наша група упорядковувала черговий збірник – Матеріали до червоної книги України. Серед авторів – ботаніки та екологи, але жодного зоолога. Утім, ботаніки зазначили, що бачили ховрахів на Вінниччині. Нещодавно ми обстежили ті точки. І змогли не лише підтвердити ці опубліковані точки, а ще й знайти нові, де зустрічався європейський ховрах.
Усіма цими знахідками ми завдячуємо саме citizen science, тобто громадянській науці, але передусім – громадянським науковцям. Виходить, що будь-хто – і фахівці, і нефахівці –прогулюючись у дикій природі можуть зробити кілька світлин, завантажити їх на iNaturalist і допомогти науці. І завдяки цьому вчені зможуть зберегти рідкісні види, адже знатимуть, що і де потребує охорони. Інакше науковці не зможуть домогтися охоронного статусу для території або навіть як мінімум не зможуть проводити моніторинг стану популяцій видів.
Якщо ви любите гуляти на природі – завантажуйте застосунок iNaturalist і фоткайте цікаві знахідки. Програма сама запропонує вам визначити вид або ж на допомогу прийдуть науковці. Навіть якщо ви не маєте фахових знань, ваша знахідка може бути надзвичайно цінною для науки.
Або ж як мінімум ви знайдете для себе цікаве та корисне хобі.