Наша робота триває завдяки вашій підтримці. Що ми встигли зробити за останні 3 місяці?
Популяризація охорони природи
У конкурсі “Вікі любить Землю” ми оголосили 2 спецномінації “Неприємні відкриття” та “Найкраще фото степового ПЗФ”. Усього в рамках конкурсу цього року було завантажено майже 21000 фото (16% фотографій розглядались нами в рамках спецномінацій) А всього конкурс зібрав понад 80 000 світлин об’єктів ПЗФ України. Ми пишаємося партнерством з “Вікі любить Землю” та результатами конкурсу, адже це не лише змагання, це збір знань – бази світлин природоохоронних об’єктів України.
Після набуття європейським хом’яком міжнародного статусу наша Група створила 2 ролики про його охорону в Україні.
Нові об’єкти ПЗФ
За останні 3 місяці наша Група подала 10 клопотань на створення нових об’єктів природно-заповідного фонду. Загальна площа цих потенційних об’єктів ПЗФ становить понад 77 400 га. Карта, де ви можете переглянути всі ці об’єкти, ознайомитися з їхніми межами та текстами самих клопотань.
Сподіваємося, що по всім з них будуть ухвалені позитивні рішення і найближчим часом у нашій державі стане більше об’єктів природно-заповідного фонду.
Робота зі збереження степів та лук
166 гектарів степу врятовано від знищення! Ми допомогли Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України зупинити знищення 166 гектарів степових ділянок, що входять до Смарагдової мережі України. Деталі тут.
За останні місяці за нашими зверненнями у 8 областях відкрили понад 40 нових кримінальних проваджень по незаконних оранках степів і лук. Виявлені порушення (розорювання природних ділянок у територіях природно-заповідного фонду, на схилах та берегах річок) підтвердили органи прокуратури та національної поліції. В частині випадків із залученням Державної екологічної інспекції нараховували збитки за пошкодження об’єктів природно-заповідного фонду та самовільне зайняття земельних ділянок. Деталі тут.
Також, нещодавно Держекоінспекція нарахувала збитки за фактом незаконного виділення 40 земельних ділянок в заказнику Мішково-Погорілове на Миколаївщині.
ОВД
У вересні ми започаткували цикл дописів про найбільш загрозливі проекти ОВД, у яких ми повідомляємо жителям окремих регіонів про загрози, яких можна запобігти, вчасно долучившись до процедури ОВД.
За останні три місяці в низці висновків з ОВД було використано наші пропозиції щодо екологічних умов провадження планованої діяльності, приміром:
1.Запорізька ОДА для ВЕС «Зофія І» (№ 20201215169 в Єдиному реєстрі з ОВД) використала такі умови:
- проведення технологічних відключень вітроенергетичних установок на період високої міграційної активності птахів;
- антиблікове покриття поверхні лопатей;
- підвищення порогу чутливості ВЕУ із стандартних 3,5-4 м/с до 6 м/с вночі у період найвищої активності кажанів.
- враховано пропозицію післяпроєктного моніторингу щодо здійснення сезонного моніторингу стану птахів і кажанів (у періоди зимівлі, весняної та осінньої міграції, гніздування) протягом 5 років після введення проекту в експлуатацію.
2.Для проєкту будівництва берегоукріплювальних споруд східної частини Бердянської коси (№ 20202255381) Запорізька ОДА врахувала нашу пропозицію щодо умов «не допуску проведення підготовчих та будівельних робіт під час масового розмноження гідробіонтів літоральної та супраліторальної зон акваторії Бердянської коси».
3.Закарпатська ОДА для проєктів розчистки русел Тиси в Ужгородському районі (№ 2020325415) та Ужа у Великоберезнянському р-ні (№ 2020475635) використала такі пропозиції:
- після завершення робіт провести зариблення річок молоддю основних цінних аборигенних видів;
- забороняється використовувати для зариблення інтродуковані з інших країн та нетипові для басейнів відповідних річок види.
4.Донецька ОДА для проєктів берегоукріплення та розчистки р. Казенний Торець (№ 201912124991) та 2-га Біленька (№ 201912124989) в Краматорську врахувала пропозицію щодо проведення дослідження стану популяцій видів флори та фауни у руслі та заплаві річки протягом двох років після виконання проєкту із залученням фахових спеціалістів за профілем.
5.Для проєкту розчистки Ворскли в Полтавському районі (№ 20201315216) Полтавська ОДА частково врахувала пропозицію про оцінку очікуваного впливу на охоронювані види й оселища об’єкта Смарагдової мережіперед перед початком провадження планованої діяльності.
6.Рівненська ОДА щодо проєкту розчистки та поглиблення Басівкутського водосховища в Рівному (№ 20202185326) врахувала такі пропозиції:
- до початку провадження планованої діяльності розробити та погодити з Рівненською ОДА план післяпроєктного моніторингу;
- двічі на рік під час реалізації проєкту проводити із залученням фахових спеціалістів за профілем дослідження стану популяцій видів флори та фауни Басівкутського водосховища та водно-болотної території (у його верхів’ях);
Крім того, в ОДА вирішили також зобов’язати суб’єкта господарювання провести дослідження природних оселищ, що підлягають збереженню згідно Резолюції 4 до Бернської конвенції.
Наукові та освітні видання
За останні 3 місяці ми підготували 6 важливих видань. Всі вони видані коштом меценатів або наших партнерів (для видавничих цілей не були використані благодійні внески)
- Довідник проектованих заповідних територій Херсонщини, призначений для ОТГ, на території яких будуть створювати нові заказники й пам’ятки пририоди (видано коштом Херсонського університету)
- Опис всіх територій, що подані нами на включення до мережі Емеральд. До роботи над їх розробкою долучились 84 автори. Робота велась без жодного фінансування протягом року. Розраховуємо на затвердження цих територій уже цього року (видано власним коштом авторів)
- Огляд екосистемних послуг. Видання підготоване завдяки Фонду захисту біорізноманіття України та вперше подає українською класифікацію та основні знання про всі групи послуг, які ми отримуємо від екосистем на території України (видано Фондом захисту біорізноманіття України)
- Популярне видання про одну з найбільш поширених і життєво важливих для людей екосистемних послуг – запилення рослин комахами (видано коштом меценатів)
Також саме в цей період ми видали наступні 2 частини (томи 3 та 4) антології публікацій про заповідник Асканія-Нова за 1845-1945 роки (видано коштом меценатів). Наступного року плануємо видати серію видань, що доповнять основний цикл Антології.
Крім того, до друку підготовані ще три важливі публікації, про які Ви дізнаєтесь вже у жовтні.
Триває і інвентаризація біорізноманіття Ржищівської ОТГ. Цикл цьогорічних експедицій майже завершено #інвентаризація_біорізноманіття
Також ми отримали статус паблішера у всесвітній базі біорізноманіття GBIF та готуємось оприлюднювати в ній інформацію про поширення флори і фауни в Україні.
Ми б хотіли працювати безперервно і просимо вас підтримати нас. Зробити це можна тут.
Просимо вас поставити ✅ біля віконця «щомісячний платіж» із зазначенням мінімальної суми, яку вам не шкода витрачати раз на місяць на захист природи. Так ми зможемо працювати регулярно та ефективно. Про результати нашої роботи ми обов’язково повідомлятимемо тут та на нашому сайті. Дякуємо всім небайдужим за підтримку!