У рамках проекту розширення заказника “Музикова скала” наша експертка з ботанічного напрямку Юлія Вашеняк разом з Андрієм Майхером завітали до ботанічного заказника місцевого значення “Музикова скала”. Він порадував різноманіттям скельних біотопів, типовими і красивими лучними степами, наявністю рідкісних видів, занесених до Червоної книги України.
Проте зовсім поряд сусідня товтра стоїть із зяючою раною – кар’єром, де видобувають вапняк. На цій товтрі трапляються вже латками ті ж самі західноподільські лучні степи, що розгублено ще квітують окремими острівцями, проте вже пригнічені заростями пирію.
Тут ще трапляються червонокнижні види: ковила волосиста, рокитник Блоцького, горицвіт весняний. Де-не-де розкидані скелі-останці з авринією скельною та молодилом руським. Такі угруповання охороняються Резолюцією 4 Бернської конвенції як Е1.112. На плиточках трапляються угруповання осоки низької, занесеної вже до “Зеленої книги України”. Лучні степи дискретно перериваються чагарниковими угрупованнями із пухироплідника, глоду одноматочкового, шипшини та жостеру.
Там причаїлись аж три величезних сови, які, мабуть, залетіли із заповідника, що сусідствує неподалік. Було дуже шкода покидати це приречене місце, що за декілька тижнів перетвориться у суцільну білу пляму на карті і поховає унікальний подільський товтровий комплекс у вирі часу.