За останні місяці у 8 областях відкрито приблизно 40 нових кримінальних проваджень за нашими зверненнями по незаконних оранках степів і лук. Виявлені нами порушення (розорювання природних ділянок у територіях природно-заповідного фонду, на схилах та берегах річок) підтвердили органи прокуратури та національної поліції. В частині випадків із залученням Державної екологічної інспекції нараховували збитки за пошкодження об’єктів природно-заповідного фонду та самовільне зайняття земельних ділянок. Деталі тут:
- Миколаївщина
Заказник “Черталківський”. Про розорювання ландшафтного заказника в межах Прибужанівської ОТГ ми повідомляли раніше.
У результаті розгляду наших звернень Вознесенська місцева прокуратура підтвердила самовільне зайняття та розорювання земельної ділянки, площею 3.026 га місцевим фермером. За нашим зверненням Держекоінспекцією на Миколаївщині було розраховано збитки за пошкодження об’єкту ПЗФ
Загальна сума нарахованих збитків за самовільне зайняття земель та пошкодження об’єкту ПЗФ становить 24835,18 грн. Матеріали передані до правоохоронних органів.
Гідрологічний заказник “Катеринівський”. Прокуратура розглянула наше звернення і підтвердила факти розорювання. Під час проведення заходів державного контролю було виявлено самовільне зайняття частини заказника на площі близько 15 га. Ділянки розорані та використовуються для вирощування сільськогосподарської продукції. Наразі триває досудове розслідування з метою встановлення особи порушника.
Заказник “Мішково-Погорілове”. Щодо незаконного виділення земель в заказнику ми повідомляли. Наразі Миколаївською місцевою прокуратурою №2 проводиться досудове розслідування, відкрито кримінальне провадження за фактом надання в приватну та комунальну власність земельних ділянок невстановленими особами, чим завдано шкоду об’єкту ПЗФ.
Також ми виявили розорювання та надання в приватну власність земель в межах РЛП “Висунсько-Інгулецький” на площі близько 200 га. Наразі Березнегуватським відділенням поліції Снігурівського відділу ГУНП проводиться досудове розслідування.
Окрім цього, прокуратура підтвердила факт розорювання 7 га в межах Балки Глибокої, де відбувається нецільове використання земель. Відкрите кримінальне провадження.
Також відкрито кримінальні провадження щодо самовільного зайняття земель та нецільового їх використання в межах Веселинівського району (Колосівська сільська рада) – 6 ділянок (136 га). Проводиться досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення за ч.1 ст.197-1 ККУ. Також ми направили звернення щодо порушень земельного законодавства в межах Новосілківської сільської ради Вознесенського району на площі близько 100 га. Загалом по Миколаївщині ми тримаємо на контролі порушення щодо розорювання близько 600 га степів та лук. Очікуємо на повідомлення від правоохоронних органів.
- Запорізька область
Ботанічний заказник “Цілинна ділянка Могили”. За нашими зверненнями Держекоінспекція підтвердила факт розорювання 3.21 га заказника невідомими особами. Проводиться оцінка завданих об’єкту ПЗФ збитків. Також прокуратура Запорізької області розслідує факти розорювання ландшафтних заказників “Вигін річки Чабанка” та “Гирло річки Корсак“, де ми виявили порушення.
- Кіровоградська область
Заказники “Лікарівський”, “Бузове” та “Лозуватський”. Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області підтвердила пошкодження заказників розорюванням. Результати державного нагляду були передані до прокуратури, відкрито кримінальні провадження.
- Херсонщина:
Долина Курганів. З приводу розорення унікальної пам’ятки природи ми звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, яке підтвердило наявність порушень і передало справу до прокуратури. Наразі вживаються заходи для притягнення посадової особи ТОВ “Аграрна компанія “НАУТІЛУС” до адміністративної відповідальності за порушення вимог земельного законодавства. Матеріали перевірки направлені до прокуратури для прийняття рішення в порядку статті 214 ККУ.
Заказник “Каїрська балка”. Ми направили звернення до прокуратури та нацполіції щодо розорювання близько 2 га в межах заказника. Наразі звернення перебувають на розгляді в контролюючих органах.
- Чернігівщина:
У селі Кладьківка в заплаві річки Десни було розорано понад 70 га заливних луків. Прокуратура оскаржує рішення надання в оренду земель у прибережній захисній смузі річки Десни.
Гідрологічні заказники “Топило” та “Лебединське”. Триває досудове розслідування за фактом пошкодження земель ПЗФ. Тривають досудові розслідування і щодо розорювань та виділення земель в заказниках “Городок”, “Опанасове”. Щодо розорювання цих заказників ми повідомляли. Кримінальні провадження відкриті й щодо розорювання таких заказників: “Ліпське”, “Мохнатинське”, “Вельдицівський”, “Білоуський”, “Полівщина”, “Ладинський”, “Общеські” та “Магове”.
- Київська область:
“Тулинецькі переліски”. У межах ботанічного заказника розорали 2 ділянки (близько 10 га). Прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо пошкодження об’єкту ПЗФ. Слідство за цим фактом веде Миронівський ВП ГУ НП у Київській області.
- Сумська область
За фактами розорювання частин гідрологічного заказника “Шагова” та ландшафтного заказника “Шалигинський” розпочате досудове розслідування з метою встановлення порушника.
- Луганська область:
Стрільцівський степ. За фактом незаконного виділення службовими особами Головного управління Держгеокадастру у Луганській області земельних ділянок біля Луганського природного заповідника до ЄРДР внесли відомості за ознаками кримінального правопорушення. За фактом пошкодження вогнем природної території та незаконної порубки дерев також здійснюється досудове розслідування.
Перелічені зрушення є далеко не повним обсягом виявлених нами випадків розорювання. Значно більша кількість виявлених очікує на реакцію правоохоронних органів. Мусимо визнати, що з кожним днем така реакція відбувається все частіше і оперативніше.
Наша робота триває. Сподіваємося, що винних у незаконному розорюванні природних територій притягнуть до відповідальності, що стане наукою для всіх орачів. Ми щиро вдячні всім небайдужим громадянам, які виявляють ці порушення. Незайманої природи в Україні лишилося дуже мало. Однак від збереження цих залишків залежить збереження і нас самих. Разом з вами ми робимо велику справу!