Пишаємося, що члени нашої Групи стали учасниками кількох проєктів Національного фонду досліджень України. Очолювані Анною Куземко наші колеги вже провели кілька комплексних експедицій з дослідження трав’яних біотопів загальноєвропейського значення в Україні. На початку серпня ми досліджували високогірні та поліські трав’яні біотопи. Зокрема:
-надзвичайно рідкісні присніжникові біотопи гірських масивів Чорногора і Свидовець, які перебувають на межі зникнення через глобальні кліматичні зміни
-високотравні альпійські і субальпійські біотопи, багаті на рідкісні види
– вологі луки, пустищні та псамофітні біотопи, що перебувають в Україні на південній межі свого суцільного поширення.
Усі ці біотопи охороняються на рівні Європи, оскільки включені до Резолюції 4 Бернської конвенції і Додатку І Оселищної Директиви. Однак, більшість з них були до останнього часу слабко досліджені в Україні.
У всіх досліджених типах біотопів ми заклали постійні моніторингові ділянки за методикою Eurasian Dry Grassland Group, так звані biodiversity plots з урахуванням усього видового складу судинних рослин, мохоподібних і лишайників, а також з вимірюванням основних екологічних параметрів і відбором ґрунтових проб. Так можна не лише отримати актуальні дані про стан та структуру угруповань, показники їх біорізноманіття, але й провести подальший моніторинг, адже всі ділянки фіксовані на місцевості за допомогою спеціальних маркерів.
Практично всі досліджені ділянки перебувають на території об’єктів природно-заповідного фонду або Смарагдової мережі. Тож результати дослідження можна буде використати при розробці планів управління для цих об’єктів.
Результати проведених досліджень також будуть включені до міжнародних баз даних EVA i GrassPlot, а також завантажені на GBIF.
На жаль, сьогодні в Україні неможливо профінансувати за бюджетні кошти основний ресурс для таких експедицій – пальне. Ми щиро вдячні всім благодійникам за їхню фінансову, завдяки якій ми змогли провести заплановані дослідження в повному обсязі!