Яким є вплив війни на ґрунти? Дослідження останніх десятиріч свідчать, що вибухові речовини та важкі метали, які потрапляють у ґрунтове середовище, призводять до їх неоднорідного розподілу. Часті випадки, коли дві проби ґрунту, зібрані на відстані одного метра один від одного, можуть відрізнятися на 50-100% за концентрацією окремих забруднюючих речовин. На якість результатів також впливає транспортування, зберігання та обробка проб. Нерелевантність аналітичних даних також може бути пов’язана з хибною стратегією та методами відбору, трудомісткістю підготовки проб у польових умовах.
Тому висновки щодо реальної концентрації забруднюючої речовини в межах досліджуваної площі неможливі без достатньої кількості повторних проб.
Ми видали «Методичні рекомендації з відбору проб ґрунту в зонах бойових дій». В їхню основу покладено розробки Центру інженерних досліджень та розвитку (Лабораторія досліджень та інженерії холодних регіонів) Інженерного Корпусу армії США. Ці рекомендації надають основні вимоги щодо проведення відбору проб ґрунту для геохімічного аналізу, що є важливою складовою екологічної оцінки земель при розробці заходів з рекультивації.
У роботі систематизовано стратегії та підходи під час відбору проб, запропоновано алгоритм науково-пошукових заходів із дослідження ґрунтів зон бойових дій. Основна увага приділена виявленню екологічних проблем, що зумовлені воєнним впливом на ґрунти, ідентифікації забруднювачів та оцінці воєнного впливу на еколого-геохімічний стан ґрунтового покриву.
Публікація буде цікавою для географів, ґрунтознавців, геохіміків, екологів.
Ознайомитися з працею можна тут: Методика грунту 2023