Про це мало б ітись у Звіті з ОВД проекту «Будівництво нижнього б’єфу паводкового водозабору в районі Долобівської греблі Самбірського району Львівської області».
Утім, там про це не йдеться. Автори написали багато тексту про заливку бетону в котлован, проте “забули” проаналізувати вплив планованої діяльності на територію, що буде затоплюватись.
На Дністрі (координати 49.593646, 23.472771) планується добудова гідроспоруди за проектом 1985 року, яку ще тоді почали будувати, та покинули, збудувавши вздовж русла великі дамби, що призвели до порушення гідрологічного режиму долини річки.
Зараз долина Дністра на цій частині русла – це Смарагдова мережа, Екомережа та територія проектованого НПП “Чайковицький”. І цю територію на площі до 7000 га планується затоплювати, а потім знов зливати воду ‒ туди-сюди. Такий режим дуже не схожий на природні умови водопілля. Але найгірше – значна проектна глибина затоплення – до 1,7 метра; значна його часова тривалість (особливо в водопілля) та значна частота застосування, практично щоразу коли випадатимуть дощі і рівень Дністра підніматиметься.
У Звіті немає навіть опису принципу роботи планованої системи, а в усіх планах не згадується, що вода з планованих до створення споруд зливатиметься зовні. Хоча по суті планується будівництво чогось на кшталт шлюзу. Біологічні дослідження Звіту ОВД стосуються лише зони будівництва біля старих гідроспоруд, а щодо зони затоплення жодні вишукування не проводились.
І от, звернувши увагу на дуже низку якість звіту, ми виявили, що навіть ті незначні дослідження, описані в ньому, насправді не проводились, а переписані авторами з інших звітів ОВД, які легко знайти в мережі (наприклад, з цього). Автори Звіту навіть не змінили такі деталі, як кількість видів риб, виявлена під час опитування рибалок на місцях. Деякі деталі слово в слово переписані з інших звітів і видані за оригінальні дослідження 2021 року.
Ми звернулись до Львівської ОДА та Міндовкілля з проханням видати негативний висновок щодо цього Звіту ОВД. Як мінімум, звіт не містить досліджень і є плагіатом, на основі якого неможливо зробити висновки про шкідливість чи користь діяльності. Він також приховує те, що планована діяльність вплине на тисячі гектарів територій, що зараз є зонами концентрації біорізноманіття, але невідворотно будуть затоплюватись та перетворюватись на технічні резервуари для утримання води в разі погодження діяльності.
Ми також дивимося в майбутнє і вважаємо, що ідеологія підкорення природи має відійти в минуле. І в сучасних умовах дестабілізації клімату найбільше сенсу буде у відновленні природних заплав річок. Без можливості розливатись на всій протяжності у природній заплаві, закута в дамби річка стає більш небезпечною з кожним наступним кілометром русла.
Тому найкращою альтернативою цьому проекту було б повне роздамбування всього Наддністрянського болота. Тоді і природний гідрологічний режим був би відновлений, і протипаводковий захист нижчих за течією територій забезпечений. І саме болото збережене.