Інформація про поширення рідкісних видів тварин важлива в багатьох сферах життя України. Такі відомості необхідні для практичного планування охорони природи (біотехнічних заходів, створення та менеджменту природоохоронних територій), проведення лісовпорядкування, проходження оцінки впливу на довкілля і прийняття інших рішень, що можуть впливати на біорізноманіття. Саме достатня кількість детальної інформації про біорізноманіття дозволить в повній мірі враховувати потреби охорони рідкісних видів при прийнятті вищевказаних рішень. Крім того, в Україні діють затверджені на різних рівнях переліки видів тварин, що перебувають під охороною і за якими має вестися моніторинг. Перш за все це – Червона книга України, що є науковим виданням і водночас – Законом України. Згідно з цим законом, кожні 10 років публікується нове видання Червоної книги. Метою такого оновлення є уточнення відомостей про поширення рідкісних видів, необхідні заходи охорони, долучення нових видів або виключення таких, яким більше не загрожує зникнення.
Останнє (3-тє) видання ЧКУ було опубліковане у 2009 році. У 2019 році мало бути надруковане наступне, 4-те, видання Червоної книги України. На жаль, в Україні відсутня державна система моніторингу видів ЧКУ. Польові дослідження щодо «червонокнижних» видів практично не фінансуються державою. Часткове фінансування цього напрямку є в об’єктах природно-заповідного фонду високого рангу – біосферних та природних заповідниках, національних та регіональних парках. Але вони складають лише декілька відсотків територій України та не відіграють значної ролі для збереження багатьох «червонокнижних» видів, а нерідко і взагалі не мають значення для їх збереження. В зв’язку з цим відомості про поширення і чисельність видів ЧКУ, які накопичувалися після її останнього видання, не є результатом систематичної та планомірної роботи на державному рівні.
Натомість дані, які збиралися фахівцями з різних наукових та природоохоронних установ або в межах їх планових тем, здебільшого не націлених суто на «червонокнижні» види, або, що найчастіше, попутно до основних їхніх наукових завдань, містять значну кількість відомостей щодо знахідок видів ЧКУ, які не є опубліковані в наукових виданнях, тому що останні, як правило, намагаються друкувати лише аналітичні праці, а не первинну інформацію про знахідки. Таким чином, значний обсяг даних щодо «червонокнижних» видів, крім того, що він збирався не на систематичній та планомірній основі, ще й залишається не оприлюдненим.
Також у 2021 році Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України затвердило оновлені переліки видів, що включені до Червоної книги України. Відомості про поширення багатьох із нових видів переважною більшістю фахівців взагалі раніше не збирались і не публікувались. Крім того, в Україні триває розбудова мережі Емеральд (Смарагдової мережі), що повинна поєднати охорону цінних природних територій в Україні із загальноєвропейськими процесами. Ця робота відбувається для видів, що включені до резолюції 6 Бернської конвенції, та оселищ, що включені до резолюції 4 Конвенції. Безумовно, охорона видів Червоної книги і Бернської конвенції – взаємоінтегрується. Деякі види Червоної книги розглядаються як перспективні для розширення списків Конвенції і навпаки.
Окрема категорія регіонально рідкісних видів передбачає їх охорону на рівні областей. Переліки видів, що перебувають під регіональною охороною, затверджуються обласними радами. Наразі цей рівень збереження біорізноманіття практично не діє як внаслідок законодавчих прогалин, так і через відсутність систематизованих знань щодо поширення та стану популяцій регіонально рідкісних видів. Водночас змінити умови охорони видів на краще не буде можливим, якщо не мати відомостей про їх поширення та динаміку популяцій. Щоб закрити цю інформаційну прогалину, ще в 2008 році, перед запланованим 3-м виданням Червоної книги України, ми запропонували видання збірника «Знахідки тварин Червоної книги України», яка була підтримана керівництвом Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ (видана 2008 року). Для підготовки 4-го видання ЧКУ нами було запропоновано використати цей позитивний досвід збирання інформації щодо «червонокнижних» видів, що знову було підтримано. З 2018 року ми поновили практику видання таких збірників і наразі це вже шосте видання з цієї серії. За задумом, збірники покликані допомогти здійснювати безперервний збір інформації про поширення рідкісних видів в Україні.
Переважна більшість матеріалів, включених до збірника, є короткими повідомленнями із доданими відомостями про зустрічі видів рідкісних тварин у визначеному табличному форматі, із зазначенням географічних координат таких знахідок та дат (або діапазонів дат). Крім того, збірка містить і результати ґрунтовного вивчення екології, поширення та біології рідкісного виду-ефемера Branchipus schaefferi. До збірника включені відомості про знахідки у 2009-2021 роках видів тварин, занесених до Червоної книги України та інших охоронних списків.
У публікації представлена інформація, зібрана понад 130 фахівцями-зоологами та аматорами з 60 наукових установ України. Загалом подано інформацію про 7957 зустрічей видів тварин, що охороняються в Україні різними охоронними списками.