У мальовничому національному природному парку «Верховинський» наша експертка Юлія Вашеняк досліджувала рідкісні петрофітні біотопи, що знаходяться під охороною в Європі (Резолюція 4 Бернської конвенції). Такі біотопи є маловивченими в Україні і можуть включати багато цікавих та рідкісних видів: судинних рослин, мохів, лишайників.
Ми вирішили провести моніторинг у Карпатському регіоні, де трапляються фрагменти карбонатних біотопів.
Карбонатні біотопи (угруповання, сформовані на скелях, відслоненнях порід з домінуванням мохів та лишайників, з додаванням злаків та сукулентів) трапляються не так часто в Карпатах і є продовженням Мармароського гірського масиву (Румунія). Їхні елементи можна зустріти скоріше на Закарпатті, у декількох локалітетах.
Карбонатні скельні комплекси в межах національного природного парку формуються переважно в долині річки Черемош і представлені переважно мохово-лишайниковим покривом, що покривають скелі, з додаванням деяких чагарників, зокрема чорниць, ожини, ялівцю сибірського.
Усі ці скельні комплекси розкидані серед ялинового лісу. Протягом досліджень ми обстежили три різних типи відслонень: затінена скеля, відкрита скеля та відслонення серед мезофітних трав’яних угруповань (які зростають у помірно зволожених місцях). На затіненій скелі ми зафіксували угруповання із домінуванням папоротей (аспленій зелений, багатоніжка звичайна, міхурниця ламка), різноманітних видів мохів та лишайників (на стадії визначення). На відкритій скелі в нижній частині гори Васильків зафіксували айстру альпійську, борідника шерстистоволосистого, зозулинця прикрашеного, зозулині сльози яйцеподібні, а також мохи та лишайники, що формують суттєве покриття скелі. Усі ці рослини зустрічаються тільки в цій місцевості.
Відслонення серед мезофітних трав’яних угруповань відзначалось появою мезофітних видів (костриця червона, лядвенець рогатий, китятки гіркуваті), а також карпатських видів-ендеміків, зокрема тонконіг Ше, очанка лучна, первоцвіт полонинський.
Такі дослідження допоможуть доповнити знання про петрофітні біотопи смарагдового сайту «Верховинський», оцінити стан їх збереження та представлення в цьому регіоні і, враховуючи їх рідкісність та унікальність, створити комплексну картину стану цих біотопів як у Карпатах, так і по всій Україні.