Нові об’єкти ПЗФ
- 6 природних заповідників та національний природний парк буде передано під управління Міндовкілля (до цього часу вони діяли в системі Державного агентства лісових ресурсів України). Ідеться про передачу Поліського, Ялтинського гірсько-лісового, Дніпровсько-Орільського, Медобори, Рівненського, Черемського природних заповідників та національного природного парку «Гомільшанські ліси». Працівникам установ ПЗФ більше не доведеться виконувати вказівки керівників обласних управлінь лісового господарства. Більше тут.
- Ми подали на розгляд уповноважених органів 26 нових клопотань на створення об’єктів ПЗФ, серед яких клопотання про розширення заказника місцевого значення «Музикова скала», клопотання про розширення Джарилгацького нацпарку, клопотання про створення ботанічного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка степу в балці Суха» https://cutt.ly/bhZmwE6 та багато інших. Усі наші клопотання погоджені в Міндовкілля і по всіх розпочато процес створення. Чекаємо на позитивні рішення по всім ним (в тому числі і по розширенню трьох національних природних парків на площу понад 150 000 га). Карта, де ви можна ознайомитися з усіма об’єктами та текстами клопотань.
- На Херсонщині створені 2 нові заказники – ландшафтний заказник місцевого значення “Карадай” (926 га); орнітологічний заказник місцевого значення “Острів Каланчак” (1730 га у внутрішніх морських водах України). Більше тут.
- Нарешті був створений заказник «Заплава Небесної Сотні» на Житомирщині (боротьба тривала 6 років!).
- З нашою допомогою Миколаївська ОДА готує документацію для створення цього року двох заказників за нашими клопотаннями.
- Ініціювали публічну кампанію щодо заповідання «Долини Курганів» на Херсонщині та доробили всі необхідні наукові матеріали для її створення.
Робота зі збереження степів та лук
- Допомогли Міндовкілля зупинити знищення 166 гектарів степових ділянок, що входять до Смарагдової мережі України. Деталі.
- Опублікували статті про збереження степів від розорювання.
- Протягом року консультуємо понад 80 місцевих громада та активістів щодо протидії незаконному розорюванню пасовищ та сіножатей.
- Провели цикл вебінарів, присвячених виявленню незаконних оранок та створенню заказників на найцінніших ділянках лук та степів. Відео дивіться у розділі «Відео» або на нашому youtube.
- Провели 7 лекцій про вплив землекористування на природу і клімат, історію екологічної думки, історію природоохорони в Україні, природно-заповідний фонд тощо.
- Направили понад 300 звернень до правоохоронних органів щодо розорювання степів та лук у межах заказників, у прибережних захисних смугах та на схилах у різних областях України в результаті чого було відкрито понад 70 нових кримінальних проваджень щодо незаконних оранок степів і лук. На жаль просування таких справ відбувається поки дуже повільно.
- Після наших звернень Кагарлицька місцева прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо двох керівників фермерських господарств за фактами самовільного зайняття земельних ділянок та умисному пошкодженні об’єктів ПЗФ. Збитки за розорювання 1,6 га ботанічного заказника місцевого значення «Тулинецькі переліски» становили 82 тисячі гривень.
- Держекоінспекція нарахувала збитки за фактом незаконного виділення 40 земельних ділянок в заказнику Мішково-Погорілове на Миколаївщині та за фактом розорювання ландшафтного заказника “Черталківський”.
- За фактом розорювання природно-заповідних земель ландшафтного заказника «Цілинна балка» поліція відкрила кримінальне провадження за ст. 197-1 Кримінального кодексу України (самовільне зайняття земельної ділянки). Ведеться слідство.
- Улітку ми звернулися до Генеральної прокуратури щодо грубого порушення природоохоронного і земельного законодавства в заказнику «Цілинна балка» (Запорізька область). За фактом розорювання заказника поліція відкрила кримінальне провадження.
Про охорону біорізноманіття:
- Бернська конвенція прийняла дві наші нові скарги про порушення умов збереження територій Смарагдової мережі в національному природному парку “Бузький Гард”.
- За нашими пропозиціями Верховна Рада включила до складу законопроекту 2351 норму, що прирівнює регіонально рідкісні види до червонокнижних.
- Разом з Фондом охорони біорізноманіття України ми видали збірку в трьох томах про охорону біорізноманіття. Ще 6 книг з історії охорони природи чекають на презентацію після завершення карантину.
- У рамках Rufford Small Grant вирушили в 6 експедицій долиною Південного Бугу в Миколаївській області, де досліджували чисельність рідкісних видів рептилій, а також створили соціальний ролик на захист змій. Ролик побачило понад 130 000 українців.
- Завершена цьогорічна серія експедицій #інвентаризація_біорізноманіття Ржищівської ОТГ, а разом з нею і цикл експедицій. Очікуємо на велику публікацію за підсумком цього проекту.
ОВД
- Взяли участь у майже 300 процедурах ОВД щодо проектів, які потенційно загрожували біорізноманіттю природних екосистем.
- Наші зауваження допомогли відправити на додаткове ОВД плани суцільних рубок Боярської ЛДС та ДП “Звірівське ЛМГ”. Тож принаймні поки там не можуть проводитись рубки головного користування.
- Крім цього, наші зауваження сприяли призначенню додаткової ОВД з видобування торфу на родовищі «Вутишно». Інакше відбулося б знищення майже 700 га боліт та заболочених лісів, видобування руслових пісків Дніпра у межах Процівського (Північна ділянка якого практично межує з Процівським іхтіологічним заказником) та Витачівського родовищ, а також сапропелю на Крушинецькій ділянці та титанових руд Межирічного родовища. Усі ці проєкти пов’язані зі значними впливами на біорізноманіття, які не були належним чином оцінені під час ОВД.
- Завдяки нашим зауваженням та пропозиціям, підготовленим за консультаціями з МБО “Екологія-Право-Людина”, Закарпатська ОДА відмовила у видачі висновків для 2-х міні-ГЕС у Закарпатській області, у межах об’єкта Смарагдової мережі “Мармароські та Чивчино-Гринявські гори”.
- Також завдяки нашій участі в процедурі було відмовлено у висновках з ОВД для проєктів розчистки річок Гнила Липа, Лімниця (Прикарпаття) та Риловиця (Волинь), які пов’язані зі значними негативними впливами на річкові екосистеми і не мають жодного позитивного екологічного ефекту.
- Ми відстежили факт незаконного зрошення полів з річки на Черкащині, без проведення ОВД. У результаті зрошення зупинили, а порушнику було нараховано штраф у сумі 20 000 грн.
- Для проєктів будівництва 3-х ВЕС “Зофія І”. “Зофія ІІ” та “Зофія ІІІ” Запорізька ОДА у висновках із ОВД врахувала наші пропозиції щодо забезпечення наукового моніторингу птахів та кажанів під час експлуатації цих ВЕС, згідно з вимогами європейського законодавства, зупинки вітрогенераторів на періоди високої міграційної активності птахів та кажанів. Дякуємо “Екологія-Право-Людина” за консультацію!
- У висновку з ОВД будівництва берегоукріплювальних споруд східної частини Бердянської коси було врахувано нашу пропозицію щодо «недопуску проведення підготовчих та будівельних робіт під час масового розмноження гідробіонтів літоральної та супраліторальної зон акваторії Бердянської коси».
- Закарпатська ОДА для проєктів розчистки русел Тиси в Ужгородському районі та Ужа у Великоберезнянському р-ні використала наші пропозиції щодо проведення зариблення річок молоддю основних цінних аборигенних видів після завершення робіт. Також враховано заборону використовувати для зариблення інтродуковані види.
- Донецька ОДА для проєктів берегоукріплення та розчистки р. Казенний Торець врахувала пропозицію щодо проведення дослідження стану популяцій видів флори та фауни у руслі та заплаві річки протягом двох років після виконання проєкту із залученням спеціалістів.
- Для проєкту розчистки Ворскли Полтавська ОДА частково врахувала пропозицію про оцінку очікуваного впливу на охоронювані види й оселища об’єкта Смарагдової мережі перед перед початком провадження планованої діяльності.
- Рівненська ОДА у висновку з ОВД щодо розчистки та поглиблення Басівкутського водосховища в Рівному врахувала наші пропозиції щодо розробки ОДА плану післяпроєктного моніторингу до початку планованої діяльності; двічі на рік під час реалізації проєкту проводитиметься дослідження стану популяцій видів флори та фауни Басівкутського водосховища із залученням спеціалістів.
- Міндовкілля в умовах висновку з ОВД щодо видобування пісків на Південній частині Валер’янівської ділянки на Волині врахувало такі наші пропозиції: заборона видобутку в межах встановлених прибережних захисних смуг та водоохоронних зон. розробку проводити поетапно із рекультивацією, під час якої забезпечити відновлення рослинного покриву шляхом висіву не менше 3-х видів аборигенних трав та висадки мішаного лісу.
- Тернопільська ОДА врахувала такі пропозиції щодо проєкту видобування гіпсу Пилипчанського родовища на Тернопільщині: заборонено здійснювати буро-вибухові роботи протягом “сезону тиші”, проведення біологічної рекультивації території із висівом не менше 5-ти видів злакових рослин, які не є інтродукованими.
Лісовий напрямок:
- У співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань екологічної політики надали зауваження до п’яти законопроектів, які загрожували погіршити ситуацію з охороною лісового біорізноманіття;
- Допомогли громаді с. Нові Березичі (Волинська область) зупинити рубки головного користування у важливих для громади лісах;
- Успішно завершили Лісову кампанію, метою якої було надати охоронний статус як мінімум 500 гектарам українських лісів. Завдяки підтримці небайдужих нам вдалося надати охоронний статус 567 га лісу:
– Нам вдалося досягти створення двох важливих лісових заказників на Житомирщині: заказник “Заплава памяті Небесної сотні”, заказник площею 265 гектарів – “Миропільский”, який вдалося створити за сприяння колег.
– Наша участь у процедурах ОВД дозволила обмежити вже заплановані лісгоспами рубки в заболочених лісах Київщини та Житомирщини на найближчі десять років. Загальна площа таких ділянок становить як мінімум 289,9 гектарів.
- Долучилися до розробки офіційних “Методичних рекомендацій з розробки звіту з оцінки впливу на довкілля в галузі лісового господарства”, затверджених Міністерством. Цей документ визначає, як саме необхідно оцінювати вплив рубок на довкілля, адже якісна оцінка впливу дозволяє зберегти найбільш цінні ліси.
- Самостійно або у співпраці з колегами з інших організацій виявили випадки незаконних рубок у щонайменше 10 лісгоспах України та направили відповідні звернення до правоохоронних органів.
- Долучилися до складу робочої групи з розробки Національної стратегії управління лісами до 2035 року.
- У рамках проекту «Forests in Focus: raising awareness of journalists on forest biodiversity and sustainable forestry practices» за підтримки Посольства Фінляндії в Україні, ми провели 4 онлайн лекції та 2 польові тренінги з охорони лісового біорізноманіття для журналістів.
- Спільно з колегами з “Екологія – Право – Людина” опублікували аналітичну записку “Вплив (не)допустимий: як покращити оцінку впливу рубок на довкілля” з рекомендаціями щодо покращення процедури ОВД у галузі лісового господарства.
Популяризація охорони природи
- Долучились як партнери до конкурсу “Вікі любить Землю”, де оголосили 2 спецномінації “Неприємні відкриття” та “Найкраще фото степового ПЗФ”. Також окремі подарунки отримали від нас автори найкращих фотографій ПЗФ Миколаївщини. Ми пишаємося партнерством з “Вікі любить Землю” та результатами конкурсу, адже це не лише змагання, це збір знань! За цей рік зібрали 20500 фото українських ПЗФ, які тепер загальнодоступні.
- Після набуття європейським хом’яком міжнародного статусу наша Група створила 2 ролики про його охорону в Україні.
Наукові та освітні видання
- Ми підготували 6 важливих видань. Усі вони видані коштом меценатів або наших партнерів (для видавничих цілей не були використані благодійні внески).
- Довідник проектованих заповідних територій Херсонщини, призначений для ОТГ, на території яких будуть створювати нові заказники й пам’ятки природи.
- Опис всіх територій, що подані нами на включення до мережі Емеральд у 2020 році. До роботи над їх розробкою долучились 84 автори.
- Огляд екосистемних послуг. Видання підготоване завдяки Фонду захисту біорізноманіття України та вперше подає українською класифікацію та основні знання про всі групи послуг, які ми отримуємо від екосистем на території України.
- Популярне видання про одну з найбільш поширених і життєво важливих для людей екосистемних послуг – запилення рослин комахами.
- 5 томів антології публікацій про заповідник Асканія-Нова за 1845-1945 роки (2400 сторінок)
- Видали книгу про Віктора Граму – свідка війни, відомого ентомолога, еколога, поета, патріота України і природоохоронця.
- Переклали «Стратегію біорізноманіття ЄС до 2030 року: Повернення природи у наше життя»
- Видали книгу про ветерана екоруху Михайла Михалка.
- Видали буклет про НПП “Олешківські піски”
Ще 12 важливих видань ми не встигли видати через карантинні обмеження. Про них ви дізнаєтеся вже в січні-лютому 2021 року.
Усіх цих звершень нам вдалося досягти завдяки вашій підтримці. Ми будемо щасливі, якщо й у новому році зможемо безперервно та системно працювати на благо природи. Просимо всіх небайдужих підтримати нас.
Про результати нашої роботи ми обов’язково повідомлятимемо тут та у наших соцмережах. Дякуємо всім вам за підтримку!