Нещодавно ми надсилали скаргу про незаконну забудову в 112 кварталі Святошинського лісництва, що увійшов до складу НПП «Голосіївський» (без вилучення в постійного землекористувача КП «Святошинське ЛПГ»). У відповідь керівництво нацпарку «Голосіївський» публічно оголосило про наміри, що можуть призвести до узаконення таких забудов. До такого висновку ми дійшли, ознайомившись з офіційною веб-сторінкою НПП “Голосіївський”.
12 грудня 2020 року ми звернулись до Державної екологічної інспекції з повідомленням про порушення чинного законодавства, вчинені низкою суб’єктів господарювання, з якими укладено двосторонні договори з НПП (без погодження з землекористувачем КП «Святошинське ЛПГ»). Суб’єкти господарювання здійснюють діяльність, що порушує режим охорони, збереження та відтворення природних комплексів НПП «Голосіївський». Усі об’єкти «рекреаційної діяльності» розташовані в зонах регульованої рекреації, де чинним законодавством не передбачається капітального будівництва та стаціонарної рекреації. Також законом забороняється будь-яка діяльність, яка може негативно вплинути на стан природних комплексів та об’єктів парку.
Наразі діяльність проводиться в таких локаціях:
1) кв. 88, 89 Святошинського лісництва – мотузковий парк, будинок охорони, склад, альтанки, самовільне будівництво туалетів з каналізаційними колодязями, самовільно проведено електропостачання на ділянку на бетонованих металевих опорах лінії електропередач;
2) кв. 112 Святошинського лісництва – капітальна споруда кафе, альтанки, бетоновані доріжки, паркан;
3) кв. 33, 45 Київського лісництва – альтанки, тимчасові споруди, пункти харчування, туалети з вигрібними ямами, будинок охорони;
4) кв. 16, 25 Київського лісництва – тимчасові споруди, туалет з вигрібною ямою, альтанки, будинок охорони;
5) кв. 13 Пуща-Водицького лісництва – облаштування дороги будівельним сміттям, альтанки та тимчасові споруди, туалет з вигрібною ямою, лінія електропередач, будинок охорони.
Договори на діяльність у 88-89 та 112 кварталах Святошинського лісництва були укладені по об’єктах, щодо яких раніше вже були складені акти порушень, приписи, протоколи співробітниками того ж НПП «Голосіївський», КП «Святошинське ЛПГ» (землекористувач), а також відкриті кримінальні провадження за фактом самозайняття земельних ділянок тощо. Така незаконна діяльність передбачає кримінальну відповідальність. Три з перелічених локацій одночасно входять до інших об’єктів природно-заповідного фонду – «Пуща-Водицький лісопарк» (парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення) та ландшафтного заказника місцевого значення «Пуща-Водиця», положення про які накладають додаткові обмеження на рекреаційну діяльність.
На сьогодні Проєкт організації території для Святошинсько-Біличанського відділення НПП «Голосіївський», у межах якого укладені зазначені угоди, в установленому законом порядку не затверджений. У цей період зонування нацпарку визначається проектом його створення, і в нашому випадку йдеться про зону регульованої рекреації, забудова в якій заборонена.
Держекоінспекція у відповідь на наше звернення провела перевірку вказаних порушень і підтвердила їх, погодившись з нами щодо незаконної рекреаційної забудови території, що суперечить зонуванню нацпарку. Про це складений акт від 5 лютого 2021 року.
За два дні після складання акту НПП «Голосіївський» знайшов вихід: якщо забудова незаконна і суперечить зонуванню, треба змінити зонування так, щоб все стало законним!
На офіційному сайті парку опублікували оголошення про збір пропозицій громадськості та інвесторів (!!!) до зонування парку! Перше, що читаємо в оголошенні: «Пропозиції можуть стосуватись: зонування території (включно з визначенням територій, де передбачається долучення інвесторів для організації рекреаційної діяльності з врахуванням природоохоронних обмежень».
Пропозиції збираються протягом 7 робочих днів з часу оприлюднення оголошення. Законодавство не передбачає збору пропозицій інвесторів і громадськості до зонування парку, що є винятково науковим питанням. Більше того, на збір «обгрунтованих пропозицій» виділяється лише 7 робочих днів в середині лютого, коли неможливо провести жодних обстежень і досліджень у польових умовах чи навіть відвідати засніжену територію нацпарку.
Досвід ухвалення подібних рішень (протягування потай від науково-технічної ради змін у проєкт організації території, що призвели до резонансного будівництва гірки в парку Рильського чи скорочення заповідних зон) вказує на те, що адміністрація НПП намагається використати громадськість для чергової легалізації вигідних змін для своїх “інвесторів”, які поклали око на ласі шматки парку.
Ми переконані, що оголошення про «збір пропозицій від інвесторів»:
1) проста спроба узаконити порушення у Святошинсько-Біличанському відділенні національного парку та інших відділеннях парку;
2) реальний шанс розгорнути широкомасштабний бізнес на територіях НПП «Голосіївський» із залученням інвесторів для капітальної забудови територій.
Щиро дякуємо Державній екологічній інспекції Столичного округу за проведену перевірку в складних погодних умовах, у снігових заметах та при -16 С! Залишається отримати інформацію про нараховані збитки.
Розраховуємо на реакцію Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України: проєкт організації парку не може бути затверджений на забаганку інвесторів його забудови та нинішнього керівництва НПП! Затвердити проєкт організації території національного парку має саме керівництво Міндовкілля!