До «Дня степу» 30 травня 2024 року відбувся науково-практичний семінар «Степ: досвід збереження». Організаторами виступили Група🐜, природний заповідник «Єланецький степ», управління екології та природних ресурсів Миколаївської ОВА.
«День степу» поки що – свято неофіційне. Це ініціатива природоохоронців для популяризації степів, запроваджена у 2017 році. За задумом, День степу мав би відзначатися в останній тиждень травня.
Власне, під час семінару ми запропонували підготувати звернення до Міндовкілля про заснування Всеукраїнського дня степу і провести інформаційну кампанію про важливість степових екосистем.
До збірки включені доповіді співробітників природно-заповідних установ, науковців, громадських діячів, природоохоронців. У ній обговорюється стан українських степів, загрози їх існуванню, досвід збереження степів, популяризація цінності степових екосистем, їх біорізноманіття.
Зараз ділянки степів мало поширені або витіснені на схили балок, ярів, річкових долин, на кам’янисті відслонення (вапняки, граніти, крейду).
Здебільшого вони зберігаються у заповідниках та інших територіях природно-заповідного фонду. Частина з них – окупована або пошкоджена бойовими діями. На підконтрольній Україні території наразі залишаються лише два степові заповідники: «Михайлівська цілина» на Сумщині і «Єланецький степ» на Миколаївщині.
Основні фактори, що ведуть до різкого зменшення площ степу – це воєнні дії, неконтрольоване розорювання та заліснення цілинних ділянок степу, знищення його біорізноманіття, деградація ґрунтів.
Найдієвішим заходом, як їх зберегти і відновити, є створення нових заповідних об’єктів і розширення існуючих. Як приклад, зберегти цінні степові ділянки зможе збільшення «Єланецького степу». Група🐜 спільно з керівництвом заповідника підготувала клопотання щодо зміни його меж, що дозволить включити до складу заповідника майже 1 тис. га з унікальними охоронюваними видами флори і фауни.
Усі наявні залишки степів повинні охоронятися від переорювання, заліснення, видобутку корисних копалин та інших згубних видів господарської діяльності.
Завантажити: