Цього року, до століття першого українського заповідника “Конча-Заспа” ми готуємо серію наукових видань, а також оголосили конкурс фотографій.
Сьогодні територія колишнього заповідника зберігає природоохоронний статус і входить до складу заказників “Острови Ольжин і Козачий”, “Острів Жуків” і регіонального ландшафтного парку “Дніпровські острови”.
Уже під час перших експедицій з вивчення сучасного стану цієї території ми виявили, що її частина повністю сплюндрована постійними розважальними поїздками на російських серійних всюдиходах Sherp та випробовуваннями експериментальних українських всюдиходів Atlas. Перебування їх у заказниках також рясно представлене в промороликах цієї новітньої техніки. Сказати “нас тут не було” в порушників не вийде, адже на великих відстанях острови перериті глибокими коліями, які не зникнуть ще протягом багатьох років.
Судячи з аналізу супутникових знімків, розваги на всюдиходах тривають тут з кінця 2016 року. Також зрозуміло, що жодне гніздування водно-болотних птахів у цій місцевості зараз не може бути й мови. Також стає зрозумілою й причина суттєвого зменшення колонії сірих чапель – головного об’єкту охорони заказника “Острови Ольжин та Козачий”.
Пошкодження територій ПЗФ карається згідно зі ст. 252 ККУ. Загальна площа зруйнованого ґрунтового та рослинного покриву в коліях від проїзду всюдиходів лише за даними супутникових знімків – понад 3 га (смуга видимих з супутника колій завдовжки 10 км).
Проїзд техніки такого класу завдав шкоди територіями природно-заповідного фонду на суму 36 500 грн за кожен проїзд цим маршрутом кожної одиниці техніки. Вірогідно, за час безкарної експлуатації території островів таких проїздів за останні 4 роки могли бути сотні.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 963, шкода за руйнування ґрунтового покриву становить 356 475 грн.
Повідомлення про вказане порушення направлене нами до Офісу Генерального Прокурора та Національної поліції України.