Як ДП «Ліси України» дорубує Горгани
Верховна Рада встановила мораторій рубки – лісівники навчились успішно його обходити.
Один з пріоритетних напрямів нашої роботи − упровадження сталого лісового господарства в Україні. Стале − означає орієнтоване на підтримку екосистемних послуг лісів, а не на заготівлю деревини. Чисте повітря та вода, оселища для тисяч видів живих організмів, місце відпочинку − саме це в першу чергу має бути у фокусі лісової галузі.
Зрозуміло, що повністю відмовитися від рубок лісу неможливо. Проте цілком реально, аби деревина заготовлялася в мінімально необхідних обсягах − для потреб економіки та місцевих громад. Тільки так можна вберегти найцінніші ліси України для прийдешніх поколінь. Лісові господарства повинні отримати повне бюджетне фінансування, а лісівник − стати охоронцем лісу, а не думати про заробіток від рубок.
Аби зберегти цінний ліс, недостатньо просто заповісти його. Важливо також здійснювати постійний контроль за рубками та іншими заходами, які там проводяться. Для цього ми, використовуючи доступну інформацію, виявляємо порушення ще до факту проведення рубок, стимулюємо органи влади виявляти порушників та притягати їх до відповідальності. У фокусі нашої роботи були ліси Волині, Рівненщини, Київщини та Одещини. Наше бачення майбутнього − дієвий громадський контроль за веденням лісового господарства в усіх лісах України.
Заповідання − не єдиний механізм, що забезпечує охорону цінних лісів. Тим більше, це не завжди можливо. Обмеження рубок можна досягти й іншими шляхами, серед яких процедура ОВД, створення охоронних зон, інструменти FSC-сертифікації тощо. У фокусі нашої роботи не тільки практичне використання таких інструментів, а й просвітницька робота, що стимулює небайдужих громадян долучатися до збереження цінних лісів України.
Стале ведення лісового господарства часто є неможливим без відповідної нормативно-правової бази. З 2019 року ми працюємо над удосконаленням документів, які регулюють лісовпорядкування, проведення окремих видів рубок, а також сприяємо впровадженню документів, необхідних для якісної роботи процедури ОВД.
Верховна Рада встановила мораторій рубки – лісівники навчились успішно його обходити.
Порядок надання відповідного статусу є в Земельному кодексі.
Ми вже писали про плани знищити 66.8 га лісу на Київщині в межах Тетерівській філії ДП “Ліси України” під видобуток піску. І пару тижнів тому, ТОВ «Укр Капітал Ресурс» оприлюднило звіт з оцінки впливу на довкілля. Цілком очікувано, автори звіту ТЗОВ “Еко Центр Проект” в особі Володимира Костирка, ТОВ “Форест Експерт” в особі керівника Миколи…
Сьогодні Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект №12089 більшістю в 246 голосів. Той самий, який узаконює всі незаконні забудови лісів та прибережних смуг, за умови якщо вони були “віддеребанені” більше 10 років тому. Але це не все! Бо якщо хтось незаконно отримав землю природно-заповідного фонду і прокуратура в суді відстоїть повернення землі державі…
Саме на це спрямований законопроект №12089, який подається під соусом «захисту бізнесу» по «кейсу Мазепи». Він пропонує, по перше встановити обмежений 10-річний термін, протягом якого держава може в судовому порядку повертати незаконно роздеребанені землі. По друге, якщо держава виграє суд і землі будуть повернуті громаді – то вона ще й має сплатити власнику компенсацію! Міністерство…
Найкращий спосіб зберегти ліс – це передати у постійне користуванням установам природно-заповідного фонду.
Ми звернулися до АРМА та Міністерства захисту довкілля з проханням розглянути механізми для захисту природних територій Боржави від забудови.
Чи буде краще природі від нових правил – зараз сказати важко. Ми зі свого боку слідкуватимемо за цим!
Ми звернулися до Міндовкілля, щоб вони продовжили практику передачі нацпаркам і заповідникам приміщень реорганізованих лісгоспів та лісництв.
На нашу думку, правильним рішенням буде повне виключення згадок про Каховську ГЕС і Національного меморіального кладовища з тексту Концептуальної записки.
Дякуємо Київській обласній раді за правильне рішення.
Пряма трансляція першого дня – 11 жовтня об 11:00 на нашій сторінці у фейсбуці за посиланням.
Ми закликаємо Міндовкілля не вестись на манупуляції лісівників!
Керівництво Мезинського парку каже, що самосійні ліси необхідно зберігати, але ніяких механізмів впливу не має.
Сподіваємось на прийняття законопроекту на черговому засіданні і на початок його впровадження на практиці!
Ми закликаємо Міндовкілля вжити всіх заходів, щоб зупинити цю катастрофу.
Лісівники не зупиняться і шукатимуть нові можливості збільшити масштаби рубок. Але і ми будемо це все відслідковувати і зупиняти.
Знаємо, вже ми вже набридли новинами про законопроєкт 9516. Але саме завдяки вашій активності вже більше року нам вдається не допустити його прийняття! Зараз ДП «Ліси України» та Держлісагентство знову планують пропхати його в порядок денний Верховної Ради. Можливо, його будуть голосувати вже завтра! Не зупиняє лобістів вирубки лісів Карпат ані критична позиція ЄС, ані…
Ми звернулися до Міндовкілля, Держлісагентства, Мінагрополітики і Фонду держмайна не допустити продажу на торгах природних територій.
Наразі триває процес розробки матеріалів лісовпорядкування національного парку. Ми відправили зауваження і закликаємо Міндовкілля їх врахувати.
Наразі справа щодо сімейного бізнесу голови Колодяжненської громади перебуває в прокуратурі.
Сподіваємось, що Уряд та Верховна Рада дослухаються до Єврокомісії, антикорупційників, правоохоронців та громадськості.
Невдовзі відправимо матеріали до обласної військової адміністрації для розробки паспортів.
Ми відправили до Міндовкілля звернення з вимогою не погоджувати плани рубок лісівників.
За рішенням громади тепер це землі лісогосподарського призначення, які передали в постійне користування КП Дунаєвецької міської ради «Лісовик».
Ділимося з вами світлинами нашої неймовірної мандрівки.
Напишіть звернення до депутатів за нашою інструкцією.
50 рекомендацій Робочої групи перетворилися на 50 формальних завдань, виконання яких не допоможе забезпечити екологічне відновлення України.
Незаконна вирубка лісів лише на Закарпатті збільшилась в обсягах удвічі між 2010 та 2016 роками.
Ми вже підготували відповідні звернення. Ви можете допомогти нам поширенням!
Можливий проект відновлення матиме колосальну кількість впливів на регіон, які по своїх масштабах не поступатимуться наслідкам руйнування на Каховській ГЕС.
Ми вже готуємо скарги до Офісу генпрокурора.
Закликаємо Міндовкілля терміново розробити зміни в законодавстві, які б повернули всі заборони на проведення рубок переформування!
Про інструменти, які круто працюють разом.
Міністерство неприємно здивувало, погодивши весь обсяг рубок, який просило ДП «Ліси України».
Міндовкілля погодилося, що видобуток торфу негативно вплине на цінні заплавні землі з самосійними лісами.
З 2010 року майже третину старовікових ділянок у важкодоступній частині урочища «Атак» було вирубано. І це лише початок.
Ми вдячні міністерству та всім вам за підтримку та поширення інформації: розголос допоміг!
На жаль, Львівська обласна військова адміністрація вже підтримала ці зміни. Тепер черга за Міндовкілля.
Просимо вас відправити звернення до депутатів, щоб не допустити ухвалення закону!
Що депутатам важливіше – євроінтеграція України чи інтереси олігарха-деревообробника?
Хочемо почути відповіді від голови Держекоінспекції Ігоря Зубовича та профільних заступників Міндовкілля Олени Крамаренко та Олександра Краснолуцького.
Дякуємо правоохоронним органам за їх роботу, сподіваємось на успішне доведення справи до вироку суду.
Через лісову реформу частина приміщень реорганізованих лісгоспів не використовуються укрупненими філіями ДП «Ліси України». Нам відомо про те, що оголошення про початок їх продажу вже опубліковані.
Програма «Зелена країна» кличе, і лісівники Південного офісу наполягають на терміновому лісорозведенні на півдні України. Утім, заліснювати степовий південь − ідея не з найкращих, адже ліси там погано ростуть.
Закликаємо наш Уряд не пасти задніх в євроінтеграції і почати думати вже сьогодні, як нам запроваджувати ідеї цього закону в Україні!
Про це йдеться в листі, який нещодавно «Укрдержліспроект» (організація, яка відповідає за планування рубок у лісах) розіслав територіальними органами Держлісагенства.
Завантажити працю можна тут.
Інформація про поширення біологічних видів потрібна не лише біологам. Ці знання необхідні для створення територій природно-заповідного фонду, планування лісогосподарських заходів, розробки звітів з ОВД та містобудівної документації.
7 років тому турецька компанія «Атлас Воловець Енерджі» вирішила побудувати понад 30 вітряків та супутню інфраструктуру… на Боржаві − найдовшій полонині Закарпаття
Щоб вирішити проблему з рубками переформування, напишіть звернення до міністерства за нашою інструкцією.
Ухвалюючи рішення в процедурі ОВД щодо видобутку копалин, чиновник стикається з тиском керівництва – гроші вже в бюджеті, як тепер відмовити інвестору?
У системі «Прозорро.Продажі» триває аукціон з продажу родовища «Мак» під торфовидобуток. Одразу, як нам стало відомо про ці плани, ми написали в Міндовкілля звернення з проханням не погоджувати видобуток, бо родовище «Мак» – це понад 260 га добре збережених у природному стані заболочених лісів. Ці ліси дивом оминули й нелегальні бурштинокопачі, що є рідкістю для…
Нещодавно науково-технічна рада нацпарку «Подільські Товтри» погодила рубки площею 1134 га, обсягом 24 615 кубометрів в Ярмолинецькій філії ДП «Ліси України».
У листі Міністерства захисту довкілля вказано, що відтепер національні парки зобов’язані публікувати на своїх сайтах усі документи, які стосуються запланованих ними санітарних рубок.
Нещодавно лісівники відмовилися надати нам перелік ділянок лісового фонду, на які встановлені земельні сервітути (права на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою) для видобутку торфу та бурштин.
Уже як 2 роки плани рубок лісу на наступні 10 років (вони ж матеріали лісовпорядкування) публічно обговорюються. Закликаємо громадських активістів долучатись:
Охоронні зони для збереження біорізноманіття створили в лісах Єланецького лісництва Вознесенського лісового господарства.
Ми вдячні Міндовкіллю, Держлісагентству , ДП «Ліси України» і сподіваємось, що захист лісів тепер стане звичною практикою в їхній роботі.
У травні 2023 року губернатор Закарпаття Віктор Микита повідомив, що біля села Батьово розпочалося будівництво нового деревообробного заводу.
За останні кілька місяців ми відправили в Міндовкілля з десяток звернень з пропозиціями не погоджувати видобуток бурштину, торфу та піску на важливих для збереження біорізноманіття ділянках.
У вересні Держлісагентство оприлюднило проект нових змін законодавства. Лісова галузь пропонує розширити перелік лісів, де дозволятиметься проводити рубки переформування. Нещодавно ці зміни стали на крок ближче до реальності.
Міндовкілля вже похвалилося, що оцінка наближеності нашого законодавства до європейського в частині охорони довкілля тепер становить два бали замість одного. За п’ятибальною шкалою.
Ця територія — один з небагатьох добре збережених природних лісів у межах Києва біля міста Бровари. Нещодавно наші науковці знайшли на території заказника ще один червонокнижний вид — рідкісне ракоподібне Branchipus schaefferi.
На останній нараді представник ДП «Ліси України» Володимир Касюхнич заявив, що заповідання цього лісу «не на часі» і запропонував повернутися до обговорення після війни. Водночас нищити цінні ліси – цілком на часі.
Закликаємо Міндовкілля та обласні державні адміністрації ділом ─ не словами зберігати ліси, відмовляючи у видобутку корисних копалин у лісах, коли є альтернатива!
Сумно, але одне з небагатьох природоохоронних досягнень останнього року втрачене.
Книжки доступні як на ресурсах нацпарку, так і на нашому сайті.
Рішення ухвалюватиме Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України . Сподіваємося, рішення буде на користь природи і здорового глузду.
Укотре їм вдалося відстояти ліс і запобігти створенню замість нього піщаного кар’єру розміром у кілька лісових кварталів. Це була вже друга спроба підприємства отримати позитивний висновок ОВД і створити кар’єр замість зеленого лісового масиву.
Лісівники Брустурянського лісгоспу почали будувати нову лісову дорогу на схилах гори Дурня.
Чим більше звернень отримає Міндовкілля — тим більший шанс на успіх.
Чи захоче Міндовкілля відстоювати чи не єдине природоохоронне досягнення останніх років?
За останні 10 років держава не спромоглася вирішити питання незаконних санітарних рубок.
Хочеться сподіватися, що в Україні є багато науковців, які не готові слідувати прикладу пана Нейка.
Ми вже звернулися до влади з проханням не погоджувати в нацпарку жодні рубки в заповідних лісах старше 100 років.
Ми вже направили скаргу до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Можливо, хоч це мотивує Київську ОВА почати нарешті працювати над охороною природи.
Для замовлення пишіть повідомлення на нашу сторінку.
Дедлайн подачі заявок на участь – 29 серпня.
Тому ми вчергове звертаємось до Міндовкілля з вимогою зупинити плани лісівників і врахувати наші зауваження до правил рубок!
Ми закликаємо екологічний комітет ВРУ не допустити узаконення нищення лісів і відхилити законопроект 9516!
Сподіваємося, Міндовкілля прислухається до науковців і не буде змінювати перелік заборонених до висадки інвазійних дерев!
Ми закликаємо депутатів не голосувати за законопроект 9516 у нинішній редакції.
Нам є за що критикувати Міндовкілля. Але в питанні інвазійних дерев міністерство ухвалило якісне рішення.
Тому ми знову звернулися до Міністерства захисту довкілля з проханням не погоджувати незаконні санітарні рубки у заповідних лісах!
Закликаємо забезпечити прозорість та реальну охорону природи в роботі заповідних територій, якими опікується Міндовкілля!
Минулого тижня науково-технічна рада Верховинського нацпарку пробила дно, одноголосно підтримавши суцільну вирубку більше 40 гектарів високогірних лісів. Навіщо? Щоб зробити… протипожежні розриви! Протипожежні розриви – це смуги суцільно вирубаного лісу шириною біля 50 метрів, які начебто мають зупиняти пожежі. Проблема у тому, що за 13 років існування Верховинського нацпарку на його території зафіксовано НУЛЬ пожеж!…
Ми сподіваємось, що Міндовкілля не підтримає відкат природоохоронних норм назад і врахує наші пропозиції до нових правил рубок в лісах України.
Ще кілька тижнів тому ми направили в Міндовкілля наші зауваження та пропозиції до нових правил рубок. І ми сподіваємось, що його керівництво не допустить збільшення обсягу вирубки українських лісів.
Дарницьке ЛПГ − комунальне підприємство й Київрада та КМДА мають усі можливості, аби зупинити рубки на території, де планується робити заказник.
Ми вже звернулися до Міндовкілля з вимогою вжити заходів щодо заборони проведення будь-яких рубок в тилових установах природно-заповідного фонду в період сезону тиші.
Сколівський лісгосп планує в найближчі роки «переформувати» 306,5 га , отримавши 18300 кубометрів деревини.
Вимагаємо від Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства відправити матеріали на доопрацювання, а адміністрацію парку згадати, що його завдання охороняти природу, а не заробляти на рубках лісу.
Ситуацію виправити можна: у Верховній Раді вже півтора року чекає на голосування законопроект №4197-д.
Дякуємо народному депутату Юлії Овчинниковій та Міністерству захисту довкілля, завдяки яким нове законодавство стало можливим!
Прямо зараз Міндовкілля займається розробкою нового Порядку поділу лісів на категорії. І в ньому має бути заборона на переведення лісів в експлуатаційні.
Ми відправили звернення до правоохоронних органів, а наші волонтери проводять перевірки дотримання режиму в інших регіональних ландшафтних парках України.
Тепер дерева зі списку не можна буде використовувати для висадки на вирубках.
Наразі зміни до матеріалів лісовпорядкування заповідника мають пройти погодження Міндовкілля. Ми готуємо звернення щодо відмови в їх погоджені.
Ми вже надали Держлісагентству та Міндовкілля свої зауваження та пропозиції. Сподіваємося, що хоча б для Міндовкілля біорізноманіття – не пустий звук. Будемо тримати у курсі справ.
Наблизитись до ЄС допоможуть зміни в застарілому законодавстві.
Закликаємо народних депутатів не голосувати за законопроект №9136.
Створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Воргол», де розташовується один з осередків мережі «Шлях», надає більшої туристичної привабливості цьому давньому селу в межах Сеймського регіонального ландшафтного парку.
Мусимо зберегти Свидовець, усе можливо, якщо боротимемося спільно.
Ухвалення законопроекту 9316 у нинішній редакції відкриє скриньку Пандори, призведе до дерибану заповідних територій. Краще, що можуть зробити депутати, усунути з нього всі ці норми.
Сподіваємося (хоча мабуть марно), що депутати все ж не голосуватимуть за дерибан заповідної природи України!
Чи спроможуться депутати повернути сезон тиші хоча б у 2024 році?
“Бескиди” − це понад 1500 гектарів старовікових лісів у Львівській області на кордоні з Польщею, біля села Катина.
Сподіваємось, цю неймовірну ініціативу Білогородських депутатів підтримаюсть і сусідні громади. Проте саме це рішення вже увійшло в історію як перший прецедент, коли громада вирішила вилучити землю у лісорубів і віддати національному парку.
Вирубка старих лісів − не єдиний наслідок побудови нових лісових доріг. Прокладання нових лісових доріг − це великі суцільні рубки самі собою.
Ми вже звернулися до Міндовкілля з цього приводу.
У нинішніх реаліях контроль інвазійних дерев у лісах – це утопія. Сподіваємось, що Міндовкілля розуміє це не гірше, ніж екологи.
Тому ми знову просимо Міндовкілля врахувати наші пропозиції та зробити цифровізацію лісової галузі прозорою. А Верховну Раду України – нарешті ухвалити в другому читанні законопроєкт 4197-д “Про ринок деревини”.
Залишається сподіватися на адекватне рішення Міністерства.
Прямо зараз Міндовкілля працює над офіційним переліком інвазійних видів дерев, які буде заборонено саджати в лісах. Лісова галузь шалено пручається і робить все можливе, щоб такі види як дуб червоний, робінія чи горіх чорний до переліку не потрапили. Але ці та інші види мають бути заборонені.
Це далеко не перший випадок, коли з 24 лютого влада втиху відміняє ті чи інші екологічні норми. Саме так ми залишилися без «сезону тиші» у лісах, без доступу до інформації про рубки, без нормального доступу до ОВД тощо.
Треба повернути публічний доступ до нині закритої інформації про рубки. А також змінити Кримінальний кодекс – передбачити пряму відповідальність посадових осіб лісокористувачів за незаконні рубки “з документами”.
Уже давно час відмовитися від застарілих радянських уявлень про висадку дерев та їхню цінність. Міністерство захисту довкілля має прекрасний шанс заборонити створювати нові ліси з інвазійних дерев, таких як робінія, гледичія чи червоний дуб.
Ідея дерегуляції живе, тому потрібно уважно слідкувати за новими проектами нормативно-правових актів, які виносяться на громадське обговорення.
Ми звернулись до Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства з проханням вжити дій щодо надання відповідного статусу цим ділянкам.
Хоч це й маленька перемога, але розслаблятись рано.
Розповідаємо про ще один інструмент для активістів та журналістів – зведену статистику із сертифікатів про походження деревини.
У наступних постах познайомимо вас з розділом «Сертифікати походження», який дозволяє аналізувати які вироби з деревини і куди експортує Україна.
Поки громадяни України мріють про рух в ЄС, лісівники та деякі інші чиновники радісно рухаються у протилежну сторону.
Тому ми також закликаємо ЄС забезпечити належне правозастосування, щоб ефективно протидіяти імпорту незаконної деревини та будь-якої деревної продукції, такої як меблі, аж до моменту розширення санкцій.
Як ЄС, так і карпатські країни можуть і мусять зберегти ліси Карпат. Але не дуже хочуть. Тож маємо їх змусити!
Поки ви читаєте цей допис, десь у карпатських лісах вже зрубали 20 дерев.
Тож користуючись приводом міністерської конференції, нагадуємо Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України – природа Карпат все ще під загрозою знищення.
Сподіваємось, суди повернуть комунальним лісгоспам незаконно приватизовані ліси
Ми звернулися до поліції та прокуратури з проханням вжити заходів з встановлення порушників, притягнення їх до відповідальності, здійснення пошкодження території лісництва без погоджень, стягнення збитків за пошкодження території заказника згідно зі встановленими законодавством такс та забезпечити представництво у судах інтересів держави.
Закликаємо науково-технічну раду Карпатського біосферного заповідника не погоджувати рубки на обстежених нами ділянках.
Ми звернулися до громади з вимогою уважно перевіряти земельні ділянки, що виставляються на продаж, на відповідність їх природного вигляду до землевпорядної документації.
Міф про турботу про довкілля в СРСР завжди починається, як і багато інших: «А вот в наше врємя…». Однак навіть невеличкий аналіз реалізації масштабної кампації з перетворення природи вщент розбиває стереотип про бережливе ставлення до природи в радянському союзі.
Скоро Верховна Рада розглядатиме законопроект №8058, який може стати фатальним для довкілля.
Ми, представники понад 20 громадських організацій та ініціатив, наголошуємо на неможливості ухвалення Верховною Радою України законопроєкту №8058 у нинішній редакції та необхідності його направлення на доопрацювання.
Буде справедливо, якщо активи російського оліграха послужать на благо України!
Щоб підписати звернення, напишіть нам на пошту назву вашої організації та ваше ім’я – [email protected]
Пояснюємо, як українські лісові чиновники маніпулюють, розказуючи про «перестійні» (тобто старі) ліси.
Ми вже звернулися до Держекоінспекції Закарпатської області з проханням провести перевірку та обрахувати збитки. Сподіваємося, що екоінспектори не надто затягуватимуть і хоча б частину старовікового лісу вдасться зберегти!
Ми звернулися до Президента України, Прем’єр-Міністра та Генерального прокурора України з проханням зупинити прийняття цього протизаконного рішення.
Як показують результати досліджень, монокультурні ліси мають значно нижчий рівень накопичення ґрунтового вуглецю в порівнянні з лісами, де зростають дерева різних видів. Це пояснюється тим, що різні дерева накопичують вуглець різними способами.
Реальні ж реформи, як-то реформа Держекоінспекції, врегулювання ринку деревини або усунення конфлікту інтересів у лісовій охороні, припадають пилом у владних кабінетах.
Як і обіцяли, ми поїдемо на усі погоджені ділянки. І журналістів запросимо.
Якщо заповідник таки погодить рубки – поїдемо детально обстежувати всі погоджені ділянки. Й журналістів з собою візьмемо.
Цій рубці ще можна запобігти. Міндовкілля ще може не погоджувати ліміти. Більше того, керівництво Голосіївського нацпарку також може відкликати своє погодження – як це відбулось нещодавно у Карпатському біосферному заповіднику.
Будемо сподіватися, що Державне бюро розслідувань буде більш прискіпливим – ми вже відправили відповідне звернення.
Вже зараз масштабність пожеж є однією з найвищих за всю історію зони відчуження (більші пожежі спостерігались тільки у 2020 році та поряд з іншими чинниками були спричинені аномальними погодними умовами), що показує наскільки серйозної шкоди завдають воєнні дії довкіллю та наскільки довготривалими можуть бути наслідки війни на прикладі лише пожеж.
Ми вже звернулися до прокуратури з проханням розібратись у цій ситуації та повернути ліси до комунальної власності.
Щиро дякуємо Департаменту екології Тернопільської ОДА, Ігорю П’ятківському та всій Тернопільській обласній раді.
Визнати свої помилки та оперативно вирішити проблему – це круто й дуже незвично для України.
Багато громад негативно сприймають заповідні території. Хоча на практиці заповідні території навіть в короткостроковій перспективі можуть бути фінансово вигідними громаді.
Це суперечить курсу держави на вступ до ЄС і є нічим іншим як способом окремих бізнес-груп вирішити свої комерційні питання, прикриваючись війною.
Що з цим робити? Для початку варто ухвалити законопроєкт “Про ринок деревини” та врахувати пропозиції громадськості щодо прозорих, повних та публічних сертифікатів на експорт деревини.
Ми й не очікували іншого від Брустурянське ЛМГ. Але чому Карпатський біосферний заповідник сліпо погоджує такі рубки? Де був головний природознавець заповідника, який по закону має власноруч обстежити кожне відведене в рубку дерево?
Ми готові підготувати наукове обґрунтування для створення такого заповідного об’єкту.
Держлісагентство постійно розказує про відмову від суцільних рубок на користь поступових. Скільки серед цих поступових рубок таких, що нічим не відрізняються від суцільних?
Від закону 5650 до збереження самосійних лісів, до охорони степів та луків, до консервації земель – як до неба рачки.
Закликаємо ВРУ та Міндовкілля активізувати роботу над ухваленням у 2 читанні законопроекту №5650!
У будь-якому разі, ми очікуємо, що цифровізація лісової галузі все ж таки буде обговорюватися перед затвердженням.
Найближчим часом ми ризикуємо побачити нові Правила рубок в лісах України. Вони стануть черговим монументом втраченим можливостям.
Сподіваємося, що чиновники дотримаються свого слова і чекаємо офіційного виконання обіцянки!
Якщо ж і будувати подібні споруди, варто взяти досвід з будівництва стін вздовж доріг, які робляться з переходами та тунелями для забезпечення міграції тварин.
За цим посиланням – інструкція, простий алгоритм дій.
Це вже не перший раз від початку війни, коли природоохоронне законодавство послаблюється для начебто посилення «обороноздатності держави».
У дні війни важливо бути пильними і не робити помилок. Це стосується швидких змін законодавства, які вносяться Парламентом України.
Найбільш вірогідним місцем передислокації виведеної з України зараженої техніки є база “Весела Лопань” біля м. Бєлгорода.
Світ розриває зв’язки з російською економікою, та багато компаній ще намагаються заробляти там гроші.
Якщо ви представляєте громадську організацію і готові підписати звернення вище до урядів країн, максимально швидко напишіть нам на пошту!
Завдяки підтримці читачів, ми продовжуємо щоденну обробку Реєстру ОВД і аналіз багатьох проектів планованої діяльності, яка може бути шкідливою для природи.
Зацікавленим громадам, експертам і активістам необхідно розбиратись з процедурою ОВД та якнайактивніше використовувати для захисту рідної природи.
До заказників пропонуємо включити балки та відслонення крейди в долинах річок Айдар, Красна та їхніх приток на півночі області.
Ми вже написали наші зауваження та просимо Міндовкілля відмовити у видачі позитивного висновку з ОВД даному кейсу.
Більшість лісів Чорнобиля – це заповідник. Але лише на папері, бо заповідник і досі не отримав землю в користування. Бо на лісах зони відчуження продовжують наживатися недоброчесні чиновники.
Цього разу Міндовкілля справді молодці! Попереду – нові правила рубок. Але їхня нинішня версія поки не виглядає обнадійливо і точно потребує доопрацювання.
Ми віримо, що Міндовкілля як відомоство, яке координує Держлісагенство, найближчим часом посприяє створенню та розширенню ще кількох важливих та цінних національних парків!
Дякуємо кожному, хто усвідомлює свою відповідальність за збереження природи рідного краю та супроводжує нас на цьому шляху. Кожна маленька допомога важлива та наближає нас із вами до значущих результатів. Допомогти нам діяти й у наступному році можна за лінком.
В акті перевірки Держекоеінспекцією написано, що Клавдієвський лісгосп… просто забув дописати в документах, що рубатиме на сусідніх виділах!
Ми вже відправили до Міндовкілля наші зауваження до цього кейсу з ОВД. Сподіваємося, висновок відомства буде на користь природи.
В Україні незаконні санітарні рубки стали настільки звичними, що влада навіть не намагається імітувати боротьбу з ними. Але що є звичним і “нормальним” в Україні, не завжди видається таким за її межами.
Масштабний дерибан українських лісів потребує не тільки втручання прокуратури, а й, можливо, змін до законодавства.
За сучасними оцінками, лише через зміни землекористування з ґрунту виділяється майже 20% від усієї кількості СО2, що утворюється внаслідок спалення викопного палива.
Ми звернулися зі скаргою до Міністерства захисту довкілля. Саме воно має координувати роботу екоінспекції.
Особливо цинічно позиція Міндовкілля виглядає на фоні всіх кліматичних перемовин і домовленостей. На словах одне, на ділі – інше.
Команда науковців нашої Групи закликає депутатів підтримати цей законопроект!
Чудово, що законопроект схвалений Кабміном. Надалі він буде зареєстрований у Верховній Раді. Якщо прибрати згадані недоліки та оперативно його ухвалити – законопроект стане чудовим кроком у боротьбі з незаконними рубками в Україні.
Зі свого боку ми готові підготувати наукові обґрунтування на створення на цих ділянках територій природно-заповідного фонду.
Закликаємо Київську міську раду звернути увагу на інші відібрані в Києва природно-заповідні об’єкти!
Лауреати премії будуть оголошені 19 вересня на нашій сторінці у Фейсбук. Переможці отримають «почесні» грамоти, а також “всеукраїнське визнання”.
Ми, як громадськість, готові всіляко підтримувати процес – але без політичної волі Міністерства нічого не вийде!
На жаль, ми не бачимо іншого виходу, окрім як публічно писати про недоброчесних “науковців”. Інакше є ризик почути колись у свою адресу “так ви ж, науковці, усі такі…”
Нова ініціатива з «масштабним залісенням» повністю знищить все те, що має охоронятись і, головне, примножуватись згідно з уже існуючими міжнародними і національними рішеннями щодо охорони природи і боротьби зі змінами клімату.
Пане Мальований, може досить імітувати роботу?
Для участі в прес-турі напишіть нам на електронну пошту [email protected], вказавши ваші дані – ПІБ, телефон та медіа, яке ви представляєте.
Чорноліський лісгосп, ну скільки вже можна?
Курс безкоштовний. Пройти його можуть усі охочі.
Ініціаторами конкурсу є благодійні фонди “Андріївсько-пейзажна ініціатива” та “Київська ландшафтна ініціатива“.
Саме таку назву отримало розслідування, опубліковане сьогодні ініціативною групою Free Svydovets. У фокусі дослідження – незаконні та несталі рубки лісу в Українських Карпатах. Можливо, вам здається, що ви вже бачили купу таких розслідувань? Ні, це дещо інше. Існує не так багато публікацій, які у деталях пояснюють: Як саме виглядають незаконні рубки в Україні? Чому вони…
Сподіваємося, що Міндовкілля продовжить рухатися в напрямку системних якісних висновків з ОВД. Особливо щодо повторних процедур ОВД лісгоспів Рівненщини!
Ми повідомили Держекоінспекцію про всі можливі порушення «сезону тиші», які ми виявили.
Перетворення Дніпро-Бузького каналу в частину водного транспортного шляху Е40 призведе до збільшення темпів проникнення гідробіонтів між басейнами морів.
Уплив від реалізації проєкту Е40 безумовно торкнеться інтересів нашої держави, оскільки переважна частина басейну Прип’яті, де заплановані основні будівельні роботи, знаходиться саме в Україні.
Шансом змінити ситуацію може бути підписане звернення від кожного з вас до Президента України із закликом накласти вето на даний законопроект.
Ми закликаємо Президента України Володимира Зеленського накласти вето на даний законопроект!
Продовжуємо розповідати про наслідки від порушення підтримки болотами рівня ґрунтових вод, що відбудеться в ході реалізації проєкту ВВШ Е40.
На жаль, звернення до Держекоінспекції вирішити ситуацію не допомогло.
Запрошуємо Вас писати свої зауваження до даного Звіту, адже кожне слово, кожен аргумент може мати вирішальне значення. Термін подання зауважень – до кінця місяця.
Завантажити звіт можна в публікації.
Чорноліський лісгосп не тільки знищує цінні ліси незаконними санітарними рубками, а й, вірогідно, проводить незаконні оборудки з такою незаконною деревиною. Виникає логічне питання, навіщо взагалі тоді потрібен Чорноліський лісгосп?
Сподіваємося, Міністерство захисту довкілля все ж врахує природоохоронні вимоги та не дозволить фрагментацію величезного лісового масиву Київською обхідною дорогою!
Очікуємо, що загальний внесок переможців у знання про біорізноманіття річок басейну Десни становитиме 30-40 тисяч опублікованих в рамках конкурсу зустрічей видів.
Можливо, варто розглянути більш сучасні альтернативи, які вирішать проблему транзитного потоку через Київ та ефективно поєднають транспортні магістралі без знищення природи?
З нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році!
Найближчим часом депутати розглядатимуть і інші природоохоронні поправки, зокрема №1780, 1808, 3047, 3104. Віримо, що хоч тут вдасться “екологізувати” законопроект, який може стати фатальним для залишків дикої природи України.
Сподіваємось, що в Президента слова не розійдуться зі справою і правки, підготовані до законопроекту №2194 депутатами «Слуги Народу» з екологічного комітету, будуть підтримані в залі, а у випадку їх не підтримання закон буде відхилений.
Ніхто не ставить під сумнів необхідність децентралізації і наведення ладу в земельній сфері – до Держгеокадастру у природоохоронців теж безліч претензій. Але робити це шляхом знищення природи неправильно, і саме тому законопроект №2194 потребує суттєвого доопрацювання.
Днями уряд затвердив положення нового Міністерства агропромислового комплексу. За цим документом, Державодагенство та Держлісагенство зберігаються під Міністверством захисту довкілля!
Розраховуємо на реакцію Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України!
Кожен день зволікання призводить до зникнення безцінних сарматських борів Ізюмської Луки. Якщо Міністерство захисту довкілля не поквапиться зі створенням нацпарку – ми можемо втратити ці території назавжди!
Якщо умови висновку з ОВД будуть дотримані, можна вважати його “перемогою з мінімальними втратами”. Якщо ж Боярська ЛДС знову вирішить бути найхитрішою і намагатиметься проводити суцільні рубки під виглядом поступових, потрібно буде забезпечити належну відповідальність за такі дії.
Сподіваємося, що сьогодні Кабмін не поховає наші надії бачити дику природу дикою!
Прямо зараз ви можете відправити Президенту України звернення із закликом не передавати ліси та річки під аграрний дерибан.
Українська природоохоронна група шукає мотивовану людину, яка б долучилася до роботи з охорони лісів.
На практиці екоінспекція часто покриває незаконні рубки, замість того, аби з ними боротися. Як це відбувається? Ось два свіжих приклади з найбільш лісистої області України – Закарпатської.
Природоохоронці також звернулися зі спільною заявою до Президента України та передали відповідну заяву Кабінету Міністрів України.
Ми переконані, що лекції будуть корисні не лише журналістам, але й нашим колегам, активістам, блогерам, громадським діячам та іншим зацікавленим людям.
Під Кабінетом Міністрів України зберуться природоохоронці та небайдужі громадяни на акцію проти передачі лісів, водойм та рибних ресурсів під управління Мінагрополітики.
Ми сподіваємося, що Держлісагенство буде сумлінно і вчасно виконувати доручення. А на додачу до вищезгаданих документів, надасть ще й доступ до таксаційних матеріалів та електронних планів лісонасаджень. Прозорість – запорука довіри до лісівників.
Саме тому дев’ять громадських організацій, серед яких і ми, підписали спільну заяву про недопустимість передачі Держлісагентства та інших органів під управління Мінагрополітики!
Закликаємо не погоджувати жодні матеріали лісовпорядкування, які передбачають рубки в межах проектованого нацпарку “Чорноліський”!
Пропонуємо Міндовкілля прийняти рішення щодо планованої діяльності Боярської ЛДС винятково після проведення підприємством додаткової оцінки впливу на флору, фауну, біорізноманіття, водні ресурси, здоров’я населення та рекреаційний потенціал території планованої діяльності.
Ми будемо щасливі, якщо й у новому році зможемо безперервно та системно працювати на благо природи. Просимо всіх небайдужих підтримати нас!
6 природних заповідників та національний природний парк «Гомільшанські ліси» буде передано під управління Міндовкілля (до цього часу вони діяли в системі Державного агентства лісових ресурсів України).
Розширення Дермансько-Острозького нацпарку неможливе без сприяння з боку Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів!
З малопорушених ліси заказників «Дзвінківський» та «Жорнівський» перетворюються на типові деградовані внаслідок безглуздих рубок. Така ж ситуація спостерігається з десятками інших лісових заказників по всій Україні.
Ми хочемо, щоб найбільш цінні ліси України отримали статус нацпарків.
Сподіваємося, що Міністерство не обмежиться цією постановою.
Єдиний вихід з ситуації – жорсткі обмеження, аж допоки корупція перестане бути звичною та повсюдною, а система управління нарешті почне відповідати сучасному рівню наукових знань.
Тренінги проводяться в рамках проекту «Forests in Focus: raising awareness of journalists on forest biodiversity and sustainable forestry practices», який виконує Українська природоохоронна група за підтримки Посольства Фінляндії в Україні.
IKEA не змогла оприлюднити жодних переконливих доказів тому, що виявлені британськими розслідувачами незаконні рубки насправді були законними.
Наступним етапом для учасників «київського» тренінгу буде змагання, винагородою за яке стане стипеднія на підготовку журналістських матеріалів на лісову тему.
Будь-яка добра справа може зашкодити природі, якщо не робити її з розумом.
Висаджувати дерева та чагарники треба надзвичайно відповідально, інакше ця справа може навпаки завдати шкоди дикий природі.
Ми б хотіли працювати безперервно і просимо вас підтримати нас.
Ми розуміємо важливість та необхідність утілення цього проєкту. Утім, хочемо запобігти негативним наслідкам будівництва обхідної дороги, які можуть бути критичними для життя кожного з нас.
Завдяки підтримці небайдужих нам вдалося надати охоронний статус як мінімум 566,9 гектарам лісу.
Українська природоохоронна група висловлює готовність долучитись до розробки належних змін до законодавства, що дозволять відновити діяльність держави зі створення й відновлення лісосмуг.
Українська природоохоронна група (UNCG) неодноразово звертала увагу на проблему самосійних лісів. Але замість збереження сотень тисяч гектарів лісів у якості земель лісового фонду, органи влади усіх рівнів роблять вигляд, що проблеми не існує. Такі дії або бездіяльність призводять до масової вирубки молодих лісів! Тоді як весь цивілізований світ бореться зі зміною клімату, у тому числі…
Карантин уплинув і на нашу роботу. Виконання переважної більшості наших завдань може тривати місяцями. Приміром, створення об’єктів ПЗФ, проведення ОВД, розгляд справ у прокуратурах і судах. На жаль, карантинні обмеження лише вповільнюють ці й без того не швидкі процеси. Утім, ми не байдикували і дечим можемо похвалитися:) Про боротьбу за збереження степів та лук: За…
Спільне звернення українських та міжнародних неурядових організацій до Уряду України Ми, українські та міжнародні неурядові організації, що підписалися нижче, вкрай стурбовані тим, що незважаючи на очевидні факти, політична воля до впровадження глибоких та системних змін у лісовій галузі відсутня. Це значить, що майже кожний продукт на внутрішньому чи зовнішньому ринках, вироблений з української деревини, може…
ОВД рубок лісу не виконує покладених на процедуру завдань і не мінімізує негативний вплив рубок на лісове біорізноманіття.
«Заплава пам’яті Небесної Сотні» – заказник з такою назвою 25 червня створила Житомирська обласна рада.
Значна кількість незаконної деревини з України потрапляє на закордонні підприємства. Одне з них – відома на весь світ компанія IKEA.
Українська природоохоронна група закликає народних депутатів доопрацювати Програму, перш ніж затверджувати її рішенням Верховної Ради України.
З сюжету ВТВ+ стало відомо, що в околицях села Кардашинка вирубано близько 4 тисяч дерев вільхи клейкої Alnus glutinosa. І це величезна втрата для природи Херсонщини.
Міністерство встановило, що проведення суцільних рубок може призвезти до значного впливу на фауну, флору та біорізноманіття. А сам звіт з ОВД зроблений неякісно.
Сьогодні має бути виданий висновок ОВД, який або дозволить вирубку найцінніших старих дібров, або не дозволить.
Лісівники продовжують закладати бомби уповільненої дії під наші ліси: за умови кліматичних змін саме соснові монокультури будуть у першу чергу знищені пожежами та шкідниками!
Поради, які допоможуть туристам не лише зменшити свій екологічний слід, перебуваючи на природі, але й навчать допомагати їй, зберігаючи красу й різноманіття.
Якщо ви бачите, що горить суха трава, викликайте поліцію та пожежників.
Це дозволить зробити процедуру ОВД більш прозорою та якісною, а значить – сприяти збереженню українських лісів.
Ми зберегли 265 гектарів лісів на Житомирщині!
7443 кубічні метри деревини були незаконно отримані в межах території Смарагдової мережі «Заказник Зубровиця». Більше того, у 2020 році Берегометський лісгосп може проводити і нові незаконні рубки в межах Смарагдової мережі.
Ще до завершення ОВД лісівники Київщини незаконно отримали десятки лісорубних квитків. Ці квитки дають змогу провести суцільні рубки головного користування площею понад 1 га.
Пропонуємо до прочитання надзвичайно цікаву статтю Павла Тутковського «Культ лісів колись і тепер», уперше опубліковану 1893 року.
Сподіваємося побачити Дніпровсько-Тетерівський ліс заповідним вже в найближчий рік!
Сподіваємося, що Міністерство захисту довкілля рішуче візьметься за розширення Джарилгацького нацпарку – дійсно унікальної для України території.
Завдяки їй, ми зможемо постійно працювати над охороною лісів протягом 2020 року. У серпні кожен вкладник отримає листа на свою електронну скриньку з координатами лісів, які вдалося вберегти від рубок.
Виявляється допустимість видобутку в заповіднику – це позиція профільного “заповідного” департаменту міністерства!
З грудня науково-технічна рада Голосіївського нацпарку погодила проведення рубок на 2020 рік.
Було проведено обстеження території проектованого Національного природного парку «Приірпіння та Чернечий ліс» в межах Боярського району Київської області.
Зберігаючи природні території в дикому стані, ми отримуємо значно більше, ніж відбираючи від них ресурси.
Експерти UNCG готові до співпраці з усіма зацікавленими сторонами заради збереження самосійних лісів!
Авторська благодійна екскурсія «Праліс між озерами Конча і Заспа» відбудеться за підтримки “Добре поїхали”!
Чи знали Ви, що вже зараз наземні екосистеми поглинають 20% парникових газів, які викидаються в атмосферу людиною?
Марш відбудеться 20 вересня в Києві, приєднуйтеся і ви!
аша мета – до серпня 2020 року надати охоронний статус щонайменше 500 гектарам цінних лісів.
Ми провели невеликий огляд закордонних наукових публікацій щодо доцільності санітарних рубок.
Українська природоохоронна група звертається до Державного агентства лісових ресурсів з проханням вжити заходів задля припинення незаконних рубок в Савранському лісі та посприятиння притягненню посадових осіб Савранського лісгоспу до відповідальності.
Екологи разом з представниками лісових господарств і керівництвом галузі обговорили перспективи менеджмент планів.
Ми з’ясовували, які ж побажання до українських лісівників мають українські природоохоронці.
Розроблено програму дій та співраці на майбутнє і алгоритм звітування для України сумарно по 31 виду і оселищу.