Після фрази «незаконні санітарні рубки» на думку багатьом прийдуть Карпати. Але незаконні санітарні рубки поширені по всій Україні. Взяти хоча б ліси біля самої столиці – ДП «Вищедубечанське лісове господарство».
У березні 2021 роки ми відвідали кілька ділянок у межах Новосілківського лісництва ДП «Вищедубечанське ЛГ». На кожній з них заплановані суцільні санітарні рубки, а на багатьох є суттєві порушення. Ось, для прикладу, дерева, відведені до суцільної санітарної рубки (ССР) у виділах 7 та 14 кварталу 747 (лісорубний квиток КИ 014228).
«Санітарні правила в лісах України» чітко зазначають, що ССР проводяться винятково для вилучення сухостійних, відмираючих і дуже ослаблених дерев. Виявити, чи належить дерево до «дуже ослаблених», зовсім неважко – для цього використовуються показники, які доступні навіть пересічним громадянам. На жаль, на вищезгаданих ділянках чимало дерев були цілком життєздатними, що явно порушувало вимоги «Санітарних правил…». Більше того, згідно з п. 27 «Санітарних правил…», на лісосіках повинні залишатися життєздатні дерева, що також явно порушується Вищедубечанським лісгоспом.
Ліси Новосілківського лісництва належать до лісопаркової частини лісів зелених зон і комерційні рубки головного користування в них заборонені. Однак Вищедубечанський лісгосп успішно заготовляє деревину суцільними санітарними рубками, навмисно створюючи умови для подальшого всихання лісу. Для прикладу, унаслідок суцільних санітарних рубок залишаються вузькі смуги лісу, які є очевидними кандидатами на першочергове всихання і подальше санітарне вирубування. Це нагадує безкінечне коло санітарних рубок. А під час таких ССР можна не лише зрубати сухостій, але й кількадесят метрів живого й життєздатного лісу навколо.
На жаль, звернення до Держекоінспекції вирішити ситуацію не допомогло. Під час позапланової перевірки екоінспектори повністю стали на сторону лісгоспу, ігноруючи очевидні порушення «Санітарних правил…», особливо щодо залишення життєздатних дерев. Що ще раз наголошує на необхідності реформи екологічного контролю, яка наразі блокується всіма руйнівниками українського довкілля!
P.S. Не можемо не додати, що лісгосп-порушник – Вищедубечанське ЛГ – утримує сертифікат FSC, який має свідчити про «сталість» та «екологічність» роботи підприємства. Обирайте сертифіковане!