Опубліковане нещодавно розслідування британської НУО Earthsight демонструє шокуючі факти – найбільші меблеві рітейлери ЄС продовжують купляти меблі, вироблені у Білорусі.
І це не просто меблі. Як свідчить розслідування, великими виробниками білоруських меблів є виправні колонії. Earthsight вдалося зібрати чимало свідчень того, що у таких колоніях використовується примусова праця. У тому числі політв’язнів, ув’язнених через протидію диктаторському режиму Олександра Лукашенко.
Зайве нагадувати, що Білорусь – союзник Росії у повномасштабному вторгненні в Україну. Саме з території Білорусі у лютому-березні 2022 року здійснювався наступ на Київ. Саме з території Білорусі продовжуються обстріли цивільної інфраструктури в Україні.
Ще у березні-квітні після закликів 125 громадських ініціатив з усього світу ЄС та деякі інші країни запровадили санкції проти російської та білоруської деревини. Однак такі санкції є неповними. Наприклад, під заборону не підпадають дерев’яні меблі – і найбільші меблеві компанії ЄС цим очевидно користуються, Компанії у таких країнах, як Німеччина, Франція, Бельгія, Литва та Польща імпортують білоруські меблі на мільйони євро щомісячно. У тому числі й меблі, вироблені політв’язнями режиму Лукашенко.
Ми неодноразово закликали ЄС та інші країни посилити санкції проти білоруської, а разом з нею і російської деревини. Ми також закликали українську владу публічно озвучити позицію щодо такої заборони. Цього не сталося. Але цей заклик і досі актуальний!
Є й інша проблема. Розслідування Earthsight у черговий раз демонструє, що Європейський регламент з деревини (EUTR) не застосовується належним чином. У теорії, європейські покупці деревини чи дерев’яних меблів мали б перевіряти законність та «сталість» такої продукції. Після початку вторгнення Єврокомісія навіть зазначила, що наразі імпорт білоруської продукції, навіть не під санкціями, є «неможливим».
Тому ми також закликаємо ЄС забезпечити належне правозастосування, щоб ефективно протидіяти імпорту незаконної деревини та будь-якої деревної продукції, такої як меблі, аж до моменту розширення санкцій.
Нарешті, очевидно, що білоруські меблі, вироблені політв’язнями, «сталими» аж ніяк не назвеш. Але виправні колонії роками мали «екологічний» сертифікат FSC, тож ніяких проблем з торгівлею не виникало. Не виникає їх і зараз. FSC хоча й призупинила роботу у Білорусі, але проблеми у своїй роботі так і не вирішила.
Не так давно ми вже приєднувалися до закликів реформувати FSC, щоб такі ганебні випадки не могли більше повторитися. Це також залишається більш ніж актуальним!