Сьогодні Кабінет Міністрів України затвердив два документи: Порядок створення охоронних зон для збереження біорізноманіття у лісах та Порядок створення охоронних зон для збереження об’єктів Червоної книги України.
Це чудові новини для української природи! Можете нас привітати, адже ми з колегами чимало гарували над розробкою цих документів.
Що за охоронні зони та в чому позитив? Уявіть ситуацію: науковці виявили у лісі ділянку, де живуть рідкісні молюски. Закон вимагає зберегти такі види. Тобто потрібно щось зробити, щоб лісівники не знищили ділянку. Але як саме?
Ось тут закон нічого конкретного вже не говорить. Можна спробувати створити заповідну територію. Але, найімовірніше, нічого не вийде. Бо створення заповідної території відбувається лише за погодженням з лісівниками. А вони таке погодження майже ніколи не дають. Інших варіантів закон не передбачає.
Але відтепер з’явилася можливість створити охоронну зону. На відміну від заповідних територій, охоронна зона створюється доволі швидко – за 30 днів. І погодження лісівників не потрібне – усе вирішує обласна адміністрація. Тобто шансів забезпечити реальну охорону стає набагато більше.
Чи буде це працювати? Подивимося на практиці. На жаль, лісова галузь дещо спотворила документ порівняно з його минулими версіями, включивши чимало своїх забаганок. Якість рішень, що їх прийматимуть обласні адміністрації, також може бути різною.
Але маємо надію, що охоронні зони стануть дієвим інструментом для збереження біорізноманіття. Тим паче, що створювати такі зони можна не лише для червонокнижних видів, але й для багатьох інших цінних об’єктів. Наприклад, для старих дерев чи для добре збережених природних екосистем. Цим плануємо зайнятися в майбутньому.
Дякуємо народному депутату Юлії Овчинниковій та Міністерству захисту довкілля, завдяки яким нове законодавство стало можливим!