Проект «Імплементація європейського природоохоронного законодавства в Україні через розвиток Смарагдової мережі» наша група виконує за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках конкурсу «Сприяння участі України у європейському зеленому курсі», проведеного в рамках проєкту EU4USociety.

Смарагдова мережа – це мережа природоохоронних територій, яка формується згідно з положеннями Бернської конвенції. В Україні процес формування Смарагдової мережі розпочався ще на початку 2010-х. Наразі рішенням Ради Європи до мережі включено близько 13% території країни (чверть з них – за нашою ініціативою). Це найцінніші ділянки дикої природи України – ліси, річки, степи та болота. Формування Смарагдової мережі в Україні передбачено Угодою про асоціацію між Україною та ЄС і є свого роду євроінтеграцією в сфері охорони природи.

Незважаючи на затвердження на європейському рівні територій Смарагдової мережі в Україні, національне законодавство, яке б регулювало її роботу, досі не ухвалене. Ухвалення закону «Про території Смарагдової мережі» та відповідних підзаконних актів стане ключовою подією, що увімкне «зелене світло» збереженню смарагдових територій в Україні.

Наша Група має значний досвід у розбудові Смарагдової мережі, тому в рамках проекту ми плануємо продовжити і певним чином завершити роботу, яка триває з 2016 року.

Проект передбачає адвокацію ухвалення Закону України «Про території Смарагдової мережі», що дозволить створити правові засади для реальної, а не «паперової» роботи мережі. Даний закон також створить правове підґрунтя для розробки та впровадження підзаконних нормативно-правових актів, які б регулювали найважливіші аспекти функціонування Смарагдової мережі.

Оскільки проект є частиною послідовної довготривалої роботи, діяльність у цьому напрямку буде продовжуватись і після завершення проекту. Так, ми плануємо, що наступними етапами будуть:

  • розробка та адвокація підзаконних НПА, необхідних для повноцінного функціонування Смарагдової мережі в Україні;
  • підвищення обізнаності землекористувачів та органів влади щодо функціонування Смарагдової мережі в Україні;
  • контроль за дотриманням законодавства про Смарагдову мережу з боку землекористувачів;
  • участь у розробці менеджмент-планів територій Смарагдової мережі;
  • оцінка достатності Смарагдової мережі для охорони видів та оселищ Резолюцій 4 та 6 Бернської конвенції;
  • доповнення переліку територій Смарагдової мережі.

 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Європейський Союз складається з 28 держав-членів та їхніх народів. Це унікальне політичне та економічне партнерство, засноване на цінностях поваги до людської гідності, свободи, рівності, верховенства права і прав людини. Понад п’ятдесят років знадобилось для створення зони миру, демократії, стабільності і процвітання на нашому континенті. Водночас нам вдалось зберегти культурне розмаїття, толерантність і свободу особистості. ЄС налаштований поділитись своїми цінностями та досягненнями з країнами-сусідами ЄС, їхніми народами, та з народами з-поза їхніх меж.

Міжнародний фонд «Відродження» – одна з найбільших благодійних фундацій в Україні, що з 1990-го року допомагає розвивати в Україні відкрите суспільство на основі демократичних цінностей. За час своєї діяльності Фонд підтримав близько 20 тисяч проектів, до реалізації яких долучилися понад 60 тисяч активістів та організацій України на суму понад 200 мільйонів доларів США.

Сайт: www.irf.ua

Facebook: www.fb.com/irf.ukraine

Матеріали проекту

#Смарагдові_скарби біорізноманіття України: видра річкова, Чернігівщина

Майже всі території, на яких мешкає видра річкова, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Утім, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ видри неможливо.

Детальніше

#Смарагдові_скарби біорізноманіття України: журавель сірий, Рівненщина

Усі території, на яких мешкає журавель сірий в Україні або де знаходяться місця його скупчень під час міграції, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї.

Детальніше

#Смарагдові_скарби біорізноманіття України: лелека чорний, Волинь

Більшість  територій, на яких гніздиться чорний лелека в Україні, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Проте, до ухвалення Закону України «Про території Смарагдової мережі», запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ чорного лелеки неможливо.

Детальніше

#Смарагдові_скарби біорізноманіття України: хохуля, Сумщина

Усі території, на яких колись зустрічалась хохуля в Україні, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Утім, до затвердження Закону України “Про території Смарагдової мережі”, запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ хохулі неможливо.

Детальніше

#Смарагдові_скарби біорізноманіття України: сиворакша, Запорізька область

Переважна більшість місць, де трапляється сиворакша, включені до Смарагдової мережі або номіновані для включення у неї. Утім, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ цього унікального виду неможливо.

Детальніше