Останні робочі півроку не були легкими, але нам є чим пишатися і про що звітувати. Для зручності поділили наші досягнення за умовними напрямками.
- Заповідна справа.
– За нашими клопотаннями в Миколаївській області Веселинівська ОТГ погодила створення двох заказників (“Райдолинський степ” площею 296 га та “Веселинівські плавні” площею 150 га), а Прибужанівська ОТГ – двох заказників (“Балка Глибока” та “Черталківський-2”, загалом 298 га). Чекаємо на рішення Миколаївської ОДА про створення заказників в другій половині цього року.
– За нашим клопотанням, Черкаська обласна рада прийняла рішення про створення ландшафтного заказника місцевого значення «Тясминські краєвиди».
– Також, нами підготовлено обґрунтування для створення 9 заказників на крейдяних горах Луганщини, в місцях скупчення популяцій ендемічних видів рослин та колоній бабака степового (загалом 1995 га). Крім того, розроблені клопотання про створення заказників загальнодержавного значення на Донеччині (1876 га), Кіровоградщині (5551 га). Ще кілька важливих клопотань ми допомогли подати науковцям і представникам громад у Харківській, Львівській та Тернопільській областях. Разом з Любов’ю Ільмінською написали наукове обґрунтування для створення заказника «Волошковий» на території Буцької громади – та заказника “Дзендзіри” на Черкащині, заказників. Також підготували обгрунтування на заказники “Степовий клин” та “Покровський степ” на Миколаївщині, “Балка “Макітри-Лозувата” та “Кочерезькі діброви” на Дніпропетровщині”. Усі ці клопотання зараз перебувають на етапі погодження.
– За нашою скаргою, Хмельницька обласна прокуратура розпочала кримінальні провадження за фактами зловживань при передачі в приватну власність земельних ділянок у межах ПЗФ, а також самовільного зайняття території заказника «Хоморські заплави».
– долучились до громадської кампанії, результатом якої стала передача НПП “Гомільшанські ліси” у підпорядкування Міндовкілля.
- Боротьба із оранками та захист степів і луків.
– Новим напрямком нашої роботи в останні місяці стала боротьба за збереження степових ділянок, які були виставлені Держгеокадастром на земельні торги. Ми підготували понад 350 звернень до контролюючих органів, Міндовкілля та окремих ОТГ по кожній з цінних ділянок, необгрунтовано виставлених на земельні торги. 140 гектарів заповідних степів Тилігульського РЛП та заказника “Миколаївський” на Миколаївщині були врятовані від оранки в перші дні після нашого звернення (торги були скасовані). Також після нашого звернення земельні торги з продажу права оренди на деякі земельні ділянки були скасовані. Нам і досі надходять листи від багатьох ОТГ, частина з яких після таких звернень відмовляється від проведення торгів відносно природних степових ділянок. Так, Гродівська ОТГ виступила на захист ландшафтного заказника «Галина гірка» – 2 ділянки якої зараз перебувають в Переліку на продаж.
– Загалом на цей час від земельних торгів врятовано 773 га природних земель.
– За нашим зверненням, на Дніпропетровщині поліція встановила посадовців, які заволоділи землями державної власності, чим спричинили державі мільйонні збитки.
– Також, за нашими скаргами, Миколаївською обласною прокуратурою пред’явлено шість позовів в інтересах держави за надання під забудову території заказника “Мішково-Погорілове”, а Новокаховською місцевою прокуратурою – два позови про розорювання Долини курганів.
Також за нашими зверненнями поліцією було відкрито провадження стосовно порушень земельного та природоохоронного законодавства в межах 50 заказників на Дніпропетровщині.
Прокуратура через суд вимагає повернути в державну власність земельні ділянки в межах заказника “Балка Бабакова”, де ми виявили незаконну передачу кількох ділянок, площею по 2 га, у приватну власність.
Окрім того, у межах Буцької ОТГ Держгеокадастром було проведено перевірку щодо нецільового використання земельної ділянки площею 19.5 га. У результаті, місцевого фермера, який орендував земельну ділянку, було притягнуто до адміністративної відповідальності. Він сплатив штраф за нецільове використання земельної ділянки.
У межах Прибужанівської ОТГ, за нашими зверненнями, було притягнуто до адміністративної відповідальності 3 осіб, що здійснили самовільне та нецільове використання земельних ділянок загальною площею 62 га. Збитків було нараховано на 75 тис.грн.
Сподіваємось найближчим часом реакція поліції та органів Прокуратури буде значно більшою, адже лише за ці пів року ми виявили 65 нових випадків розорювання степових заказників та підготували відповідні заяви щодо кожного з них.
3) Ліси
Долучилися до розробки природоохоронної частини законопроекту №2351, яким встановлюються вимоги щодо охорони рідкісних видів у лісах та поза їх межами. Законопроект ухвалено Верховною Радою.
Допомагали консультаціями народним депутатам України при підготовці законопроекту 5650 про збереження лісів, зокрема самосійних. Законопроект ухвалено в 1 читанні.
Разом з колегами з інших громадських організацій ми домоглися, щоб ліси залишалися під управлінням Міндовкілля.
Ми створили безкоштовний онлайн-курс про ліси для журналiстів та активістів.
а також 4 відео, розвінчавши поширені міфи про ліси:
https://www.youtube.com/watch?v=VlLLD8z6eNo
https://www.youtube.com/watch?v=jc1k0XnatHc
https://www.youtube.com/watch?v=hh50xGxs8ZU
Виявили більше 60 випадків незаконних рубок по всій Україні – від Карпат до Полісся, Центральної України та навіть Чорнобильської зони відчуження – та повідомили про них контролюючі органи. У багатьох випадках це закінчилося накладанням штрафів на лісгоспи-порушники, а у випадку Чорнобильської зони – обрахуванням багатомільйонних збитків.
Долучились до розробки законопроекту №2351, який може суттєво покращити ситуацію з охороною лісового біорізноманіття, а також співпрацювали з Комітетом Верховної Ради з питань екологічної політики для виявлення законопроектів, потенційно шкідливих для лісів
Надали свої зауваження до численних процедур з ОВД рубок лісу, що призвело до заборони рубок головного користування в 11 лісгоспах Рівненської та Вінницької областей, а також суттєвого обмеження рубок головного користування у Боярській лісодослідній станції біля Києва
Долучилися до надзвичайно важливого розслідування незаконних рубок у Карпатах, проведеного рухом Free Svydovets
Провели ряд експедицій до проектованого Чорноліського нацпарку на Кіровоградщині, у результаті чого виявлено і взято під охорону десятки знахідок червонокнижних рослин
4) Смарагдова мережа
- за нашим клопотанням, до розробки якого долучились 94 науковця (за 2 роки роботи) Міндовкілля номінувало на розгляд Постійного комітету Бернської конвенції додаткові 147 територій для включення у Смарагдову мережу;
- Після нашого виступу на засіданні Постійного комітету Бернської конвенції, конвенція готує виїзд експертної делегації до Полонини Боржава. Цікаво, що такий виїзд планується вперше за історію Конвенції.
5) Річки
Проаналізували екологічні ризики для України від будівництва водного шляху е40 та видали звіт для розгляду в Міндовкіллі, Комітеті ВР з питань екологічної політики та в Раді національної безпеки та оборони України.
Отримавши наш звіт, Міндовкілля звернулося до Білорусі щодо необхідності проведення транскордонної оцінки проекту Е40.
6) Екоосвіта
Для популяризації можливостей інструменту INaturalist, організували тренінги «Накове фотографування видів у природі»/
До 100-річчя колишнього заповідника “Конча-Заспа” оголосили змагання для столичних натуралістів та гостей Києва.
Оголосили про конкурс фотографій «Природа Подесення».
Розпочали цьогорічну серію експедицій з вивчення біорізноманіття Ржищівської ОТГ, до якої вже долучилось 16 науковців,
а також інші експедиції з вивчення біорізноманіття різних територій (на цей час відбулось понад 20)
Матеріали експедицій та інших ініціатив, починаючи з цього року ми публікуємо у глобальній базі біорізноманіття GBIF та допомагаємо публікувати іншим. За ці місяці ми опублікували відомості про 126 тисяч знахідок видів флори і фауни (переважно рідкісні види)/
Видали:
Переклад Посібника з охорони земноводних.
Переклад публікації «Охорона диких тварин при дорожніх інвестиціях».
Переклад Посібника із захисту гірських екосистем: “Вплив гірськолижних курортів на довкілля”.
Переклад Посібника з проектування переходів для тварин і заходів зі зниження смертності фауни на дорогах.
Збірник “Матеріали до Атласу ссавців України”.
Буклет про регіональний ландшафтний парк «Сеймський»/
Буклет «Останні степи України».
5) ОВД
Проаналізували 645 заяв і звітів з Оцінки Впливу на Довкілля, що можуть становити загрозу дикій природі. Це переважно проекти розробки корисних копалин, беззмістовного днопоглиблення, розчистки русла річок, будівництва вітряків і малих гідроелектростанцій. По частині принципових кейсів ми отримали важливі успіхи:
- Затоплення Бузького Гарду – звіт отримав негативний висновок через врахування біорізноманіття.
- Вичерпування води з Буцького каньйону – відправлене на додаткову ОВД.
- Висновок ОВД щодо рубок в Боярській ЛДС повністю виключив з рубок території, включені до Смарагдової мережі та значно скоротив обсяги планованих рубок. Виданий висновок дозволяє поступові рубки головного користування лише там, де їх дозволяє закон.
- Низка інших проектів, надання зауважень до яких дозволило зупинити їх проведення.
Ми щиро вдячні Міжнародному фонду “Відродження” за можливість просувати закон “Про території Смарагдової мережі”, Посольству Фінляндії за можливість підвищувати “лісову” грамотність українських журналістів, The Habitat Foundation за можливість вийти на гідний рівень роботи з GBIF, а також іншим донорам і меценатам, що допомогли підготувати всі видання, видані за ці півроку.
Утім, пишучи зауваження до звітів з ОВД, виявляючи незаконні рубки та оранки, пишучи скарги до поліції та прокуратури, ми працюємо за своїми стратегічними напрямками, які переважно не мають підтримки жодних донорів. Насправді більшість досягнень з цього звіту не мали жодної підтримки будь-яких фондів і не могли б відбутися без людей, які вважають нашу роботу важливою, вартою довіри та підтримки!
Щиро дякуємо кожному з Вас. Ми з усією відповідальністю усвідомлюємо, що наша робота є свого роду соціальним замовленням!
Боротьба триває, ми ж просимо в ній нас підтримати!
Пташечка біля віконця «щомісячний платіж» та зазначення мінімальної для вас суми допоможуть забезпечити регулярність нашої роботи.