Щороку тисячі компаній проходять процедуру оцінки впливу на довкілля (ОВД). Щоб оцінити вплив запланованих проектів на біорізноманіття, такі компанії часто наймають науковців.
Деякі з найманих науковців за біорізноманіття відверто не переживають, тому за гроші готові у звіті з ОВД обгрунтувати будь-що. Цей текст не для них. Деякі ж науковці намагаються виконати свою роботу чесно, але з цим часто виникають проблеми.
За останні роки ми проаналізували сотні різних звітів з ОВД. І ми маємо кілька порад щодо того, як науковцям взяти участь в ОВД і не зашкодити природі та власній репутації.
Як приклад − реальний кейс 2023 року. ТОВ «Вістерс Лейн» проходила ОВД на видобуток піску в Канівському водосховищі. Щоб оцінити вплив на біорізноманіття, компанія найняла науковця.
Цей науковець − Ігор Нейко, доктор сільскогосподарських наук, який працює у Вінницькому національному аграрному університеті. Пан Нейко за природу не переживає точно − у минулому ми вже ловили його на тому, що він начебто «обстежував» тисячі гектарів лісів за кілька місяців. І робив висновки, що рубки на біорізноманіття не впливають. Він же оцінював, як видобуток піску впливатиме на біорізноманіття. Які уроки доброчесні науковці можуть винести з його прикладу?
- Не беріться за відверто «стрьомні» проекти. Пан Нейко не вагаючись взявся за проект, де земснарядами видобуватимуть пісок у 150 м вище за течією від іхтіологічного заказника «Процівський». А саме місце видобутку − це Смарагдова мережа та нерестовище.
Малоймовірно, що цей проект може мати «допустимий» вплив на біорізноманіття. Якщо ви як науковець переживаєте за природу, відмовляйтеся брати участь у такому проекті. Що б ви не написали, замовник проекту все одно скаже, що вплив проекту на біорізноманіття «допустимий», і освятить це вашим ім’ям та науковим ступенем.
- Не беріться за проекти, які виходять за сферу ваших компетенцій. Сфера наукових інтересів пана Нейка − ліси. Але видобуток піску у водосховищі лісів не стосується. Очевидно, що тут потрібно бути гідробіологом чи іхтіологом.
Пана Нейка це не зупинило. У своїй частині звіту з ОВД він щедро накопіпастив інформації про флору і фауну лісів та інших наземних екосистем Київської області. Дуже корисно у випадку видобутку піску з дна водосховища, правда? Очевидно, що так робити не варто.
- Робіть якісні польові дослідження, а не копіпасти. Свою частину звіту з ОВД пан Нейко назвав «Польовими дослідженнями». Однак далі по тексту закрадаються підозри, що на місце пан Нейко не виїжджав (раніше за ним таке вже помічали). А навіть якщо і виїжджав, то як лісівник може оцінити вплив видобутку піску на водну флору і фауну?
Якщо не хочете таких проблем, робіть якісні польові дослідження. Саме там, де планується діяльність, саме у той сезон, коли можна виявити цільові види. Детально описуйте це у своїй частині звіту з ОВД − де і коли були, що робили, які результати.
- Будьте чесними та максимально конкретними. У випадку пана Нейка видобуток піску планувався на дні Канівського водосховища. Родовище піску − Смарагдова мережа, велике нерестовище, ще й у 150 м вище течії від іхтіологічного заказника «Процівський».
Такий видобуток потенційно стрьомний. Пан Нейко голослівно робить висновок, що вплив на біорізноманіття буде «допустимий». Але за деяких умов, а саме:
- «Заготівля піску лише в центральній частині русла, а не на мілководдях». Яку частину русла вважати «центральною», а яку «мілководдями», Нейко не уточнює;
- «Обмежити, або звести до мінімуму плановану діяльність у період нересту основних видів риб та період гніздування прибережної орнітофауни». Що значить «обмежити» і які це періоди, Нейко не зазначає.
- «Необхідні компенсаційні заходи: застосування сучасних машин та механізмів, а також додаткове зариблення акваторії найбільш цінними видами». Що це за машини і як робити зариблення − жодної інформації.
Не дивно, що в інших частинах звіту з ОВД компанія «Вестерс Лейн» жодну з цих рекомендацій не врахувала, окрім як не проводити видобуток у нерестовий період. Це вкрай поширена історія: науковці дають абстрактні рекомендації, які потім не враховуються компанією і/або не мають жодної практичної користі.
Не варто робити голослівні висновки про допустимий вплив діяльності. Якщо ж вже робите їх, зазначайте конкретні умови та обмеження. Якщо десь чогось робити не можна, необхідно чітко вказувати, де саме, коли саме і як саме. І контролювати, щоб ці умови обов’язково стали частиною звіту з ОВД, а не були проігноровані замовником.
Наприклад: не рубати ліс в такому-то кварталі-виділі, не видобувати пісок на ділянці з такими координатами та кадастровим номером, не проводити жодні роботи в проміжку з 1 квітня до 30 червня тощо.
____
Чим закінчилася історія з видобутком піску, освячена паном Нейком? Київська ОВА дала проекту «зелене світло», хоча дослідження впливу на біорізноманіття не витримували жодної критики. Здається, саме Ігор Степанович тепер несе частину відповідальності за знищені оселища Канівського водосховища.
Хочеться сподіватися, що в Україні є багато науковців, які не готові слідувати прикладу пана Нейка.