Цей текст я пишу з квартири у Львові, що на Західній Україні. Разом з родиною ми залишили свої домівки в Києві з тим, що могли забрати в руках. Гадки не маю, коли ми зможемо повернутися назад, та чи зможемо взагалі. Два дні тому ми з колегами долучилися тут до тероборонівського військового вишколу з основ тактики, вогневої підготовки та першої допомоги. Хочеться вірити, що ці знання ніколи не знадобляться, але російські бомби все ближче й ближче.
Російське вторгнення відбувається вже більше десяти діб. Тисячі мирних людей, включаючи дітей, трагічно загинули. Ще більше загинуть у майбутньому. Мільйони людей стали біженцями або навіть залишили країну. Ситуація є безпрецедентною.
Ще більш безпрецедентним є те, що численні країни об’єдналися заради підтримки України. Їхні уряди почали впровадження жорстких санкцій, а окремі компанії заявили про зупинку будь-якої діяльності з Росією та Білоруссю.
Екологічний рух не залишився осторонь. Більш ніж 125 європейських організацій та діаспорянських об’єднань, включаючи українські та білоруські, підтримали Україну. Вони закликали заборонити деревину з Росії та Білорусі. Аналогічно, більше 450 організацій закликали припинити імпорт викопного палива з Росії. Така діяльність вже дає свої плоди: окремі компанії та організації, включаючи IKEA, Stora Enso, Metsa Group, а також міжнародна система сертифікації деревини PEFC вже припинили будь-яку діяльність в Росії та Білорусі.
Однак окремі міжнародні НУО питання війни в Україні ігнорують. Як приклад – одна з найбільших та найбільш впізнаваних екологічних НУО – WWF International. З початку російського вторгнення керівництво WWF International майже ніяк не коментувало проблему. Навіть не дивлячись на те, що чимало національних офісів WWF в різних країнах виразили підтримку Україні.
В невеликій публічній заяві WWF International заявив, що “гуманітарна криза в Україні та регіоні загострюється щоденно. Ми підтримуємо наших колег, усіх, кого зачепили (бойові дії) та всіх, хто сподівається на мирне врегулювання”.
Однак WWF International не тільки не підтримали заклики громадянського суспільства. Вони навіть намагалися ввести цензуру в національних офісах, які підтримували такі заклики.
WWF-Україна була однією з перших організацій, яка підписалася під зверненням про заборону імпорту російської та білоруської деревини. Однак буквально за кілька днів я отримав лист від міжнародного керівництва WWF (не будемо називати імен) з проханням прибрати підпис WWF-Україна. У листі йшлося про те, що “підтримка цього листа не була узгоджена”. Згідно з міжнародним керівництвом WWF, “як міжнародна природоохоронна організація, ми маємо дотримуватися правил, які забезпечать нам можливість виконувати природоохоронну роботу по всій планеті у довгостроковій перспективі”.
Не дивлячись на заяви про підтримку України, деякі інші великі екологічні НУО, на кшталт Birdlife International, вирішили залишатися “поза політикою”, тоді як інші, на кшталт The Nature Conservancy, взагалі мовчать.
Можна було б подумати, що позиція таких НУО, як WWF International, має сенс – нібито війна не має відношення до довкілля. Але це дуже поверхнево. Вторгнення Росії в Україну буде катастрофічним для всього світу. Якщо, звісно, воно не припиниться прямо зараз.
На місцевому рівні війна очевидно призводитиме до екологічних катастроф: знищення заповідних територій, масштабні пожежі у дикій природі, які нікому буде гасити, можливі напади на атомні станції та пов’язану з ними інфраструктуру, викиди забруднюючих речовин і так далі. Десятки років природоохоронної роботи можуть зійти нанівець буквально за одну ніч.
Повноцінна природоохоронна робота в Росії після вторгнення найвірогідніше стане неможливою. Тотальна цензура разом із забороною незалежних ЗМІ та НУО унеможливить будь-які спроби забезпечити “стале” використання природних ресурсів.
Бореальні ліси Росії, які є найбільшим лісовим регіоном на планеті, потерпають від незаконних рубок, і це неодноразово задокументовано. До цього причетні й найбагатші росіяни. Ні про який незалежний та безпечний контроль таких рубок мова вже не йтиме. ЄС, Великобританія та США є одними з основних споживачів цієї деревини, тому для компаній-споживачів це створюватиме величезні проблеми з дотриманням законодавства про підтвердження законності деревини. Ключовими імпортерами російської деревини є великі міжнародні енергетичні, паперові та деревообробні гіганти на кшталт UPM, Engie, Mondi та International Paper. Їм доведеться змінюватися, щоб адаптуватися до мінливого геополітичного ландшафту.
Але вплив війни може бути й набагато ширшим. Санкції проти Росії викличуть серйозні зміни в світовій торгівлі та ланцюжках постачання. Вони можуть викликати все більш активне використання природних ресурсів. Наприклад, збільшення обсягів видобутку нафти в США.
Приклад з сільського господарства: на Росію та Україну припадає 30% світової торгівлі пшеницею та ячменем, 17% торгівлі кукурудзою, більш ніж 50% торгівлі соняшниковою олією, насіннем та макухою. Однак експорт з України зупинився через блокування основних чорноморських торгових шляхів. Внаслідок дії санкцій експорт з Росії може також зменшитися.
Внаслідок цього ми можемо спостерігати збільшення постачання з інших країн, що може викликати додаткову зміну угідь та подальше знеліснення, особливо в тропіках.
Те ж саме працюватиме для інших природних ресурсів. Наприклад, зменшення експорту російської та білоруської деревини може екстенсифікувати рубки в інших країнах ЄС, в США або Канаді.
Тут в Україні ми з колегами витратили немало часу на роботу зі збереження унікальних карпатських лісів від незаконних та несталих рубок. Ці ліси – домівка для рідкісних тварин та рослин. Наприклад, рисі. Україна знаходиться прямо в центрі Карпат, тож доля цих лісів впливатиме на цілий регіон.
Війна може мати й інший глобальний вплив – питання довкілля втратять свій пріоритет. Виглядає так, що російське вторгнення вплине на довкілля на глобальному рівні. Європейські НУО вже заявили про “похмуру опортуністську позиції окремих лісових індустрій для зняття охорони лісів та збільшення обсягів рубок”.
Саме тому важливо зупинити Росію прямо зараз.
Міжнародні екологічні організації мають суттєвий вплив на уряди та компанії Заходу, особливо WWF. Вони можуть впливати на системи сертифікації, такі як FSC Forest Stewardship Council (WWF International є її членом) або MSC (Marine Stewardship Council). Вони також можуть впливати на міжнародні компанії, які часто є їхніми партнерами. Їхнє втручання може підтримати обмеження на експорт з Росії, таким чином роблячи російську економіку занадто слабкою для підтримки бойових дій. Тиск має йти звідусіль.
Однак “аполітична” позиція великих міжнародних НУО на кшталт WWF лише доводить їхню імпотентність, їхню нездатність швидко та ефективно реагувати на глобальні виклики. Нинішні часи є надзвичайними для всіх. Вони потребують надзвичайної реакції. Але ознак того, що WWF International є лідером цього процесу, поки немає.
6 березня 2022 року
Єгор Гриник