Разом з Любов’ю Ільмінською ми написали наукове обгрунтування для створення заказника на території Буцької громади.
Крім відомого туристичного об’єкта – каньйону річки Гірський Тікич – тут є й інші цікаві природні куточки. Вони хоч і поступаються каньйону видовищністю краєвидів, проте значно перевершують його своїм живим наповненням. Ці природні острівці є останнім прихистком для рідкісних представників лучно-степової флори і фауни на території західної Черкащини.
Один з таких зелених куточків знаходиться між селами Кути й Нова Гребля. Це унікальний природний комплекс степової, лучної та лісової рослинності, у складі якої наявна значна кількість червонокнижних та регіонально рідкісних видів. Приміром, під час науково-дослідних експедицій тут виявили другу в області за розміром популяцію диких гладіолусів – косариків черепитчастих. Ця рослина дуже стрімко зникає з території України. А круті степові схили урочища – це місце зростання ще однієї рідкісної та незвичної для нашої місцевості рослини – волошки східної.
Загалом на території урочища можна нарахувати майже два десятки червонокнижних та регіонально рідкісних видів рослин.
На жаль, у сільській місцевості нічим не зайнятий природний простір ще досі сприймається як території, що марно пропадають і ніяк не використовуються. Тому новостворені громади вільно віддають під освоєння залишки цілинних земель, практично не замислюючись над тим, яких наслідків для добробуту, здоров’я людей та для довкілля варто очікувати після таких рішень. Існування степів та луків в деяких регіонах України дійшло до критичної межі. Водночас за головними показниками екосистемних функцій, степи в своїй природній зоні нічим не поступаються бореальним лісам. Вони так само ефективно депонують вуглець, регулюють кліматичні умови, підтримують біохімічні цикли, формують первинну біомасу, підтримують біорізноманіття, регулюють колообіг води (в тому числі наповнюють ґрунтові води) тощо…
Наша Група вже видала надзвичайний буклет для місцевих жителів Буцької громади, який розповідає, чому необхідно створити заказник «Волошковий». Пропонуємо його і вашій увазі – Проектований ботанічний заказник “Волошковий”