«Шлях» − це Мережа інформаційно-рекреаційних центрів підтримки природно-заповідних територій на північному сході України, створена громадською організацією «Українська природоохоронна група». Мережа є одночасно підґрунтям для співпраці, туристичним маршрутом і платформою для розширення.
Ознайомтеся з осередками нижче та вирушайте в захопливий маршрут північним сходом України!
Завантажити путівник мережею “Шлях”: Путівник Мережі інформаційно-рекреаційних центрів природно-заповідних територій “ШЛЯХ”
1. Новгород-Сіверський (завантажити Буклет про осередок)
Місто Новгород-Сіверський розташоване на високій кручі над Десною. Тисяча років тому центрами цього княжого міста були фортеця на неприступній Замковій горі та пристань – центр торгівлі. Серед численних історичних пам’яток міста сьогодні виділяється комплекс Спасо-Преображенського монастиря-фортеці, Успенський собор та Миколаївська церква.
Новгород-Сіверський зручне місто для активного туризму. Піші прогулянки можна здійснювати просто в межах міста до об’єктів історико-культурного заповідника «Слово о полку Ігоревім». Велосипедні маршрути можливі на різну відстань.
2. Середина-Буда (завантажити Буклет про осередок)
Місто Середина-Буда розташоване на межі Полісся та відрогів Середньо-Руської височини. Засноване як типовий для Стародубщини центр лісових промислів та торгівлі. Найбільша пам’ятка природи Середина-Буди – лісопарк Мирщина з віковими деревами дуба, клена, липи. Це реліктовий деревостан, притаманний цій частині відрогів Середньо-Руської височини.
Туристичні маршрути довкола Середина-Буди найрізноманітніші. Найперше бажання проїхатися до Старої Гути й пройтися екостежкою до партизанської землянки, прогулятися парком Кочубеїв. Такожпоруч з містом є давньольодовикова прохідна долина з цікавими болотними рослинами, крейдяний кар’єр зі степовими рослинами.
3.Землянка (завантажити Буклет про осередок)
Село Землянка стоїть осторонь від сучасних шляхів сполучення, межує з лісами й болотами, що увійшли до заказника «Верхньоесманський». У селі створили народний музей Пелагеї Литвинової-Бартош – відомої етнографині, сформувався кластер екосадиб «Медовий гай», «Заповідна борть» та ін. Ентузіасти відтворюють старовинні обряди та технології. Відвідувачам пропонують кінні прогулянки – від верхової їзди до походів на санях взимку та в кибитці влітку. Кожен може себе спробувати в ткацтві, куховарінні біля печі або в ролі учасника народного обряду.
4. Воргол (завантажити Буклет про осередок)
Невеличке село Воргол тулиться на схилах і по берегах великого ставу на річці Ворголка, притоки Клевені. Село давнє, принаймні назва співзвучна з угро-фінським позначенням лісової долини. Тут археологи відшукали предмети скіфської доби. За Гетьманщини ці землі неподалік від столичних Батурина та Глухова отримали розвиток, коли в селі були маєтності Миклашевських, збудована гребля та млин.
У 2021 році започатковано проведення фестивалю живої історії «Воргол». Піші екскурсії здійснюються селом та найближчими околицями, де, крім згаданих пам’яток, мальовничі краєвиди. Велосипедні екскурсійні маршрути охоплюють найближчі села – Волокитине, Литвиновичі, Камінь, де збереглися старовинні парки, є пам’ятки архітектури.
5. Вирівка (завантажити Буклет про осередок)
Історична частина села Вирівка розташована на вузькому й довгому мисі між долинами річок Сейм та Куколка. Таке розташування властиве давнім поселенням. З точки зору природно-географічного районування, село розташоване на самому краю Полтавської рівнини і на її південних околицях. Тут й досі трапляються ділянки з остепненими луками.
Інформаційно-рекреаційний центр розвивається на базі агроліцею, розташованому у всусідньому з Вирівкою селищі Заводське. Тут є гуртожиток, їдальня, а поруч розташований заказник Єзуцький, що входить до складу Сеймського РЛП. В Уселі Вирівка діє екостанція «Острівець практичної ботаніки», де популяризують природу та пов’язані з нею історико-культурні пам’ятки.
6. Пустовійтівка (завантажити Буклет про осередок)
Село Пустовійтівка стоїть на лівому березі р. Сула. Тут народився останній кошовий Запорізької Січі Петро Калнишевський, у селі діє філія історико-культурного заповідника «Посулля». Фахівці заповідника проводять екскурсії до вітряка, дерев’яної Свято-Троїцької та мурованої Миколаївської церков, і, звичайно, в умузей Петра Калнишевського.
Інформаційно-рекреаційний центр діє при Державному історико-культурному заповіднику «Посулля». Звідси зручно вирушати з вело- та автомобільними екскурсіями до Ромнів – тисячолітнього міста з численними пам’ятками архітектури, парками-пам’ятниками садово-паркового мистецтва, краєзнавчим музеєм.
7. Михайлівська цілина (завантажити Буклет про осередок)
Михайлівська цілина – найстаріша природно-заповідна територія краю, оголошена 1928 року. Ділянка степу збереглася в природному стані як складова кінного заводу Капністів. Ця неорана ділянка лучного степу з часу набуття заповідного статусу істотно змінилася, що доводить важливість у збереженні степових екосистем великих травоїдних. Без них високі трави та чагарники витісняють дрібні дерновинні злаки.
Степових рослин тут величезне різноманіття і флористичне ядро та дрібна фауна степу зберігається. Усонячну днину тут зустрінемо різноманітних метеликів, жуків, уважний спостерігач знайде сліди дрібних степових ссавців та милуватиметься різноманіттям птахів. А під неораним степом зберігається найбільший скарб Михайлівської цілини – еталонний надпотужний чорнозем.
8. Вакалівщина (завантажити Буклет про осередок)
Біостаціонар Сумського державного педагогічного університету у Вакалівщині – місце проведення студентських практик та наукових заходів. Популярні екскурсійні маршрути – до Кияниці з її садибою Ліщинських та парком, до Могриці з її крейдяними схилами над Пслом.
9. Тростянець (завантажити Буклет про осередок)
Місто Тростянець розташоване в долині р. Боромля і займає широкі уступи-тераси, а окремі вулиці здіймаються на сусідні плато. Історична частина міста з палацом, «Круглим двором» та парками розташовані так, що добре видно заплаву Боромлі. Найвідоміше лісове урочище – Нескучне.Зі ставками і гротом німф є розгалуженою балкою, вкритою віковими деревами. Тут, на Краснотростянецькій лісовій науково-дослідній станції, зміцніло вітчизняне лісознавство. Свідчення тому – багатюща колекція дендропарку, що поруч на горі.
10. Куземин (завантажити Буклет про осередок)
Куземин – колишнє містечко на правобережжі р. Ворскла. У межах села та на його околицях знаходиться Куземинське укріплення площею близько 15 га (північна частина укріплень Більського городища) скіфської доби.
У Куземині мандрівників приваблюють мальовничі краєвиди, наприклад із Замкової гори, що на північних околицях над самою Ворсклою. Куземин важливий як фініш або відправна точка сплаву на байдарках. Велосипедні та піші маршрути можливі до сіл Скелька з його дивовижними виходами пісковиків на правому березі Ворскли та до лівобережного с. Лутище з невеличким, але вишуканим маєтком Захарія Виноградова.
11. Краснокутськ (завантажити Буклет про осередок)
Краснокутськ – селище над р. Мерла, одне з найстаріших укріплень на Слобожанщині, засноване козаками Корсунського полку. Краснокутськ розташований серед великої кількості природних територій – заплав Мерли, заповідних соснових та листяних лісів, природних озер та боліт, барвистих й крутих ярів.
Любителям природи неодмінно радимо відвідати місцевий парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва «Краснокутський» на Основинцях, заснований на власному хуторі Іваном Каразіним наприкінці ХVIIІ ст.