Розповідаємо, що робили і що вдалося за основними напрямками роботи:
1) Заповідна справа
Створення нових заказників. За ці три місці ні Президент, ні обласні ради не створили жодного розробленого заказника. Лише Київська міська обласна рада оголосила розроблену нами ботанічну памятку природи “Урочище Ярове”. Утім, до кінця року ми очікуємо на створення багатьох “наших” заказників. За ці три місяці ми подали на розгляд Міндовкілля клопотання про створення заказників “Сухобалківський”, “Сакен”, “Каталинський”, “Цілинна ділянка степу в балці “Суха”, “Зарубівська балка” на Миколаївщині; на Черкащині – заказників “Білі обрії”, “Дзендзіри” і “Гірський Тікич”; на Донеччині – заказників «Криволуцький», «Закітнянський» та «Сидорівський»; на Кіровоградщині – заказника “Старі обтоки”; на Харківщині – клопотання про розширення НПП Слобожанський. А з колегами з Фонду захисту біорізноманіття ведемо переговори про створення двох заказників у Ржищівській ОТГ – для охорони колоній бабаків, а також на Луганщині – про створення 9 заказників для охорони понад 1200 га крейдяних відслонень.
Приватні ділянки в заповідних територіях. Ми розпочали аналіз ділянок природно-заповідного фонду, що були незаконно надані в приватну власність. Обсяг роботи потребує багатьох місяців аналізу Публічної кадастрової карти. За ці три місяці ми виявили 302 приватні ділянки в межах ПЗФ на Вінниччині; 2695 приватних ділянок у межах заказників на Волині; 140 – у заказниках Рівненщини, 184 – в заказниках Хмельниччини, 97 – в ПЗФ Житомирщини і 523 – у ПЗФ Київщини. Перевірка по інших областях триває. За дорученням Генерального прокурора України, виявлені нами порушення вже перевіряють прокуратури областей та їхні підрозділи.
Захист заповідних територій. За нашим зверненням, Сумська обласна прокуратура звернулася до Великописарівського районного суду з позовною вимогою, щоб скасувати надання 2 га в межах заказника “Чехів яр” у приватну власність та повернути їх заказнику.
За ці три місяці ми також звернулись до контролюючих органів по низці гучних випадків-загроз заповідним територіям – заповіднику Стрільцівський степ, Кінбурнській косі, заказникам у Сумській, Харківській та Чернігівській областях.
2) Боротьба із оранками та захист степів і луків.
Степові ділянки на земельних торгах. Ми проаналізувати всі області й виділили всі природні ділянки, виставлені на земельні торги. Загалом таких виявилося понад 2000. Щодо кожної звернулися до Міндовкілля, Держгеокадастру, Національної поліції, Офісу Генерального прокурора і до… 350 громад. На цей час майже 3000 га цінних степів врятовано від розорювання! А саме:
– 1189 га природних степів і луків зняті з торгів;
– 1298 га земель не будуть розорані, оскільки вони є сіножатями та пасовищами і ОТГ згодились не змінювати їх тип угідь;
– 60 га земель резервують під землі природно-заповідного фонду з ініціативи ОТГ замість бути проданими під оранку;
– 182 га земель природно-заповідного фонду були врятовані, оскільки за нашим зверненням наказом Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області земельні торги скасували. Детальніше ще розповімо!
Підготували для Офісу Генерального прокурора огляд всіх ділянок, що на цей час незаконно обробляються в прибережних захисних смугах річок Десна та Сейм. Очікуємо на реакцію прокуратур Чернігівщини і Сумщини.
3) Річки
Ми звернулись до екологічного та антикорупційного комітетів Верховної ради з проханням не допустити ухвалення законопроекту 5202-д, який дозволить безкарно знищити річки України.
За нашим проханням, Кабінет Міністрів України звернувся до уряду Білорусі щодо проведення транскордонної оцінки проекту Е40.
Та на жаль, Білоруська сторона поки не квапиться із відповіддю.
4) Екоосвіта
Долучилися до Школи природоохоронника.
Оголосили другий конкурс стипендій «Біорізноманіття Подесення».
5) Видали:
На нашому сайті ми опублікували серію перекладів важливих посібників, підготовлених експертами з Польщі та посібник з участі в процесі ОВД.
З лекціями про оцінку впливу на біорізноманіття за темами цих посібників також можна ознайомитися на нашому Youtube.
Також ми оприлюднили на сайті перші 5 томів антології історичних публікацій про заповідник “Асканія-Нова”, видали каталог риб музею Ніжинського університету і матеріали для Атласу ссавців України.
6) ОВД
Аналіз реєстру Оцінки впливу на довкілля. За ці три місяці ми встигли надати зауваження до 175 проектів ОВД, які можуть загрожувати природі. На прохання читачів, які нас підтримують, ми проаналізували наші успіхи в цьому напрямку. Виявилося, що кожен п’ятий проаналізований нами кейс з ОВД став переможним! За півтора року ми опрацювали понад 1200 кейсів, з них на 773 кейси ОВД ми написали зауваження та пропозиції. Висновок стосовно планової діяльності отримали 389 кейсів з цього переліку, 23% з них є переможними: отримали відмову в наданні висновку або відправлені на додаткову ОВД (після чого частина не намагалась отримати повторний висновок і відмовилась від діяльності).
Приміром, за нашими зауваженнями, Міндовкілля не дало дозвіл на розробку Богданівського родовища на Сумщині.
Для всіх, хто також хоче долучитись до підготовки зауважень з ОВД – ми підготували детальний посібник.
Пошук хронічних порушників законодавства про ОВД. Читали нашу статтю про горе-науковців? Не менш важливо є те, що державні органи свідомо видають недоброчесні висновки ОВД, нівелюючи саму процедуру. Ми підготували для Офісу Генерального прокурора України огляд 44 найбільш одіозних позитивних висновків ОВД, виданих державними органами, які гарантовано призведуть до руйнування природоохоронних територій. Щоб підготувати цей перелік, ми проаналізували понад 1200 процесів ОВД. Приміром, торфорозробки або спрямлення річок у заказниках і багато іншого. Лідерами за одіозними висновками є Міндовкілля, Івано-Франківська та Київська обласні державні адміністрації.
Роботи без проведення ОВД. Додатково ми почали виявляти випадки, коли проекти, що повинні проходити ОВД, – реалізуються без нього. До контролюючих органів уже полетіло наше звернення щодо розчистки річки Мертвовод, а також про плани Фастівської ОТГ будувати набережну і розчищати включену в екомережу ділянку у витоках річки Стугна на Київщині. Триває робота зі слідчими щодо розслідування осушення долини річки Рось біля села Клочки, де територія не лише входить до Смарагдової мережі, але й нами давно запропонований заказник.
7) GBIF
Ми продовжили збирати та публікувати у відкритому доступі наукові відомості про зустрічі видів в GBIF.
За ці три місяці було опубліковано 29 наборів даних (всього 61 730 описаних знахідок тварин і рослин).
Щодня ми пишемо зауваження до звітів з ОВД, виявляємо незаконні оранки, аналізуємо стоси документів, пишемо скарги до поліції та прокуратури. Наша робота – це постійна боротьба за збереження природи, що потребує щоденної праці багатьох людей. І ця боротьба можлива завдяки вашій підтримці. Якщо ви вважаєте важливим те, що ми робимо, підтримайте нас будь-яким внеском.
Фото Luda.slominska, CC BY-SA 4.0