Президенту України
Володимиру Зеленському
Про долю і роль української дикої природи після завершення війни
Шановний Володимире Олександровичу!
До вас звертаються науковці та фахівці з охорони природи з багатьох регіонів України.
Природа України – безцінна спадщина нашої держави. Стан дикої природи зумовлює якість життя людей, а його порушення призводить до стихійних лих (повені, посухи, пилові бурі тощо), які завдають значних економічних збитків.
Може здатися, що порушена нами тема, наразі не на часі. Утім, це не так.
Лише 6,8% території України є територіями природно-заповідного фонду (з них 44% тимчасово окуповані). Природні цінності, які Україна має зберегти як для прийдешніх поколінь, так і для всього європейського суспільства, перебувають під загрозою знищення. Наприклад, північне узбережжя Чорного і Азовського морів – одне з головних місць масової зимівлі птахів Північної та Центральної Європи, а десятки рідкісних видів трапляються лише на території України. Останні рішення ЄС у галузі охорони природи до 2030 мають на меті не лише зберегти всю існуючу природу, а й перевести в природний стан 30% усіх сільськогосподарських територій. Наша держава дуже відстає від решти європейських країн у цьому питанні. Водночас збереження дикої природи має відбуватися в усій Європі одночасно. Лише так можна зберегти природну спадщину і звичний всім нам клімат. Цей найважчий для України рік став складним і для всієї Європи роком – роком найбільшої за багато тисячоліть посухи.
Чимало держав утворювали національні парки в місцях, що в минулому були військовими полігонами та місцями історичних битв. Збереження великих меморіальних комплексів на місці війн та бойових дій – це показник високої культури, здатності пам’ятати та шанувати гіркі втрати.
Ми вважаємо, що наразі найкращий час для України показати себе як державу, варту наслідування, зокрема в питаннях раціональної охорони природи в умовах воєнного часу.
По-перше, колосальна площа як природних, так і господарських ландшафтів (переважно на окупованих територіях) значною мірою пошкоджені й забруднені хімічними продуктами сотень тисяч вибухів. Така земля не придатна для вирощування сільгосппродукції, і ми маємо це прийняти. Наприклад, у Франції ще 1918 року після інтенсивних бойових дій під Верденом вилучили з сільгоспвикористання “Червону зону”.
По-друге, природа й сама може відновитись, якщо її залишити в спокої (колись повністю заселені околиці Чорнобиля після аварії на АЕС стали найбільшою зоною дикої природи в центрі Європи й тепер є меккою для біологів).
Тож, з одного боку, ми повинні визнати, що забруднені й пошкоджені землі після деокупації не можна буде більше використовувати, і це погана новина. Але хороша новина – ми точно знаємо, що на таких землях відновиться прекрасна дика природа. Тим більше, південь та схід України, де тривають бойові дії і які тимчасово окуповані, – це регіон з великою кількістю рідкісних і навіть унікальних видів рослин і тварин.
Ми пропонуємо, не очікуючи остаточної деокупації, оголосити важливі для природи території об’єктами природно-заповідного фонду, у тому числі створивши великі національні природні парки на тимчасово окупованих землях на Донбасі і в Криму. Цим жестом Україна покаже, що йдеться про землі, які нікуди не поділись з її складу і що тут рішення ухвалює саме Україна.
Найбільш відчутним таке рішення стане в питанні репарацій, адже збитки, завдані державі внаслідок пошкодження природно-заповідного фонду, вдесятеро вищі за збитки, завдані звичайним територіям.
Просимо Вас у якнайкоротші терміни:
- Підписати проекти указів про розширення чинних національних парків. Станом на 24 лютого 2022 року Міндовкілля України вело роботу з підготовки указів про розширення національних природних парків “Джарилгацький” (Херсонська обл.), “Дворічанський” (Харківська обл.), “Великий Луг” (Запорізька обл.), “Чарівна Гавань” (АР Крим), що вже підготовлені у Міндовкіллі.
- Дати доручення обласним військово-цивільним адміністраціям на тимчасово окупованих територіях щодо розроблення проектів створення та ухвалення рішень про оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення відповідно до пункту 29 частини першої статті 4 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації”.
- Дати доручення Міндовкіллю щодо розроблення проектів створення об’єктів та територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення на тимчасово окупованих територіях, у тому числі національних природних парків “Барвінківські степи”, “Ізюмська Лука”, “Петропавлівські балки”, “Східний степ” (Харківська обл.), “Муравський Шлях” (Запорізька обл.) та розширення відділення Стрільцівський степ Луганського природного заповідника, клопотання щодо яких були схвалені Міндовкіллям.
Наша організація, що об’єднує велику кількість професійних науковців-біологів, географів та екологів, готова забезпечити цю ідею науковим наповненням та обґрунтувати створення великих національних парків на сході та півдні України, загальною площею до 1 мільйона гектарів.
Додатки:
- Перелік проектованих територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення в межах тимчасово окупованих територій України, щодо яких станом на 24 лютого 2022 року в обласних державних адміністраціях велась робота щодо їх створення.
- Перелік проектованих територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення в межах тимчасово окупованих територій України, щодо яких станом на 24 лютого 2022 року в обласних державних адміністраціях велась робота щодо їх створення.
Це звернення підписали
- Василюк Олексій Володимирович, Інститут зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України, ГО Українська природоохоронна група.
- Мойсієнко Іван Іванович, Херсонський державний університет, ГО Українська природоохоронна група.
- Марущак Олексій Юрійович, Інститут зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України, ГО Українська природоохоронна група.
- Чусова Ольга Олександрівна, Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України.
- Ходосовцев Олександр Євгенович, Херсонський державний університет
- Куземко Анна Аркадіївна, Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, ГО Українська природоохоронна група.
- Данько Ганна Вікторівна, Національний університет “Чернігівський колегіум” імені Т. Г. Шевченка, ГО Українська природоохоронна група
- Спрягайло Олександр Васильович, Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, ГО “ЕКОСОЦІУМ”
- Олеся Моргунець-Ісаєнко режисерка кіно, волонтерка з ГО «спілка підприємців теле та кіноіндустрії», авторка документального екологічного фільму «І кожна річка…», громадська діячка
- Бабій Юлія Вікторівна.Громадський діяч.
- Сергій Гладкевич журналіст, природознавець
- Мамчур Тетяна, Уманський національний університет садівництва, кафедра біології, ботанік.
- Міськова Олена Вікторівна, Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України.
- Мішта Аліна Вікторівна, Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України
- Дрогваленко Микола Олександрович, ХНУ імені В.Н. Каразіна
- Яна Боброва, Благодійна організація «Благодійний фонд «Пелі кен лів»
- Інга Малько, ГО Стардуб
- Скобель Надія Олегівна, Херсонський державний університет
- Лиманський Сергій Вікторович. Український степовий природний заповідник НАН України, відділення “Крейдова флора”.
- Височин Максим Олегович. Провідний науковий співробітник РЛП “Краматорський”, ст. викладач ДонНАБА, к.б.н.
- Бурковський Олексій Петрович, голова Донецької регіональної організації Всеукраїнської екологічної ліги.
- Єпішін Віктор Володимирович, ДУ “Інститут еволюційної екології” НАН України
- Спінова Юлія Олексіївна, канд.біол.наук, старший викладач кафедри екології Національного університету “Києво-Могилянська академія”
- Лавріненко Катерина Валеріївна, Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України
- Гріндак Інна Анатоліівна , еколог ДНУ ім.Гончара м.Дніпро , депутат Сурсько-Литовськоі сільськоі ради
- Грабовська Лариса Леонідівна, кандидат технічних наук, редактор Освітньої платформи Edu Future 7W
- Перегрим Микита Миколайович, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка
- Казімірова Людмила Павлівна, Хмельницький національний університет
- Ольга Березовская, ГО “Планета Водогін”.
- Людмила Чорна , канд. іст. наук, Шевченківський національний заповідник
- Андонієв Микола Володимирович, громадський діяч, активіст зі створення ландшафтного заказника “Вільшанська Зміївська” у Харківській області.
- Сплодитель Анастасії Олегівна, кандидат географічних наук, науковий співробітник відділу геохімії техногенних металів та аналітичної хімії, Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П.Семененка
- Кученко Богдан Вікторович, еколог МБО “Екологія – Право – Людина”
- Коломійчук Віталій Петрович, Ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна ННЦ Інститут біології та медицини КНУ імені Тараса Шевченка, д.б.н.
- Єсилевський Семен Олександрович, доктор фіз.-мат. наук, пров.н.с. Інституту фізики НАНУ.
- Сінна Олена Іванівна, кандидат географічних наук, доцент кафедри фізичної географії та картографії Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна
- Семенюк Лариса Леонтіївна, к.г.н., Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені В.Винниченка
- Шабанов Дмитро Андрійович, д.б.н.,проф., Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна
- Сенчук Тетяна Юріївна, ННЦ “Інститут бджільництва імені П.І.Прокоповича”, молодший науковий співробітник лабораторії екології бджіл.
- Харченко Віталій, директор Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України
- Грабовська Анастасія Василівна. Студентка КНУ Шевченка спеціальність Природнича географія.
- Футорна Оксана Андріївна, к.б.н., Київський національний університет імені Тараса Шевченка
- Сегеда Світлана Олександрівна. Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, НДУ “Український науково-дослідний інститут екологічних проблем “
- Брусенцова Наталія Олександрівна, к.б.н., Національний природний парк “Тузловські лимани”
- Коніщук Василь Васильович, доктор біологічних наук, професор, Інститут агроекології і природокористування НААН, Громадська рада Міндовкілля.
- Бабич Анжеліка Миколаївна, журналістка, керівник студії Центру дитячо-юнацької творчості м. Запоріжжя
- Бобко Олександр, Громадська ініціатива “Пернаті друзі”
- Громакова Алла Борисівна, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна
- Шевердюкова Ганна Володимирівна, ІЗАН
- Геряк Юрій Миколайович, Інститут екології Карпат НАН України, к.б.н.
- Казакова Ірина Віталіївна, ГС “Пермакультура в Україні”
- Терехова Вікторія Валеріївна, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Національний природний парк “Дворічанський”, Українське ентомологічне товариство.
- Сон Михайло Олегович, д.б.н., Інститут морської біології НАН України
- Віце президент Істиної всесвітньої академії ІВАН Болотов Максим Борисович
- Муленко Михайло Андрійович, Національний заповідник “Хортиця”
- Мирза-Сіденко Валентина Миколаївна, к.б.н., Центральноукраїнський державний педагогічний університет ім.В.Винниченка
- Гуштан Габріел Гаврилович, к.б.н., Державний природознавчий музей НАН України
- Розенбліт Юлія Василівна, к.б.н., відділ геоботаніки та екології, Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАНУ
- Коцержинська Інна Михайлівна, Інститут зоології імені І.І.Шмальгаузена НАНУ
- Богославець Остап Миколайович, аспірант Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, с. н. с. природного заповідника “Горгани”.
- Плахотник Галина Миколаївна, журналістка
- Семко Олена Вікторівна, журналістка
- Пньовська Оксана, н.с., ДУ НАНЦ
- Ольга Шакула, Маріупольський краєзнавчий музей
- Гребенщиков Володимир Олександрович, науковий співробітник, НПП “Черемоський”.
- Ющенко Євгенія Володимирівна, ГО «Біодинаміка України»
- Самайчук Володимир Михайлович, громадський діяч.
- Український бренд продукції бджільництва Beecool
- Власник Дмитренко Олександр Петрович
- Онук Ліана Леонідівна, Кременецький ботанічний сад
- Вертель Владислав Вікторович, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка
- Керносенко Тетяна Василівна, регіональний ландшафтний парк “Клебан-Бик”, екоосвіта
- Шатровський Олександр Георгійович, ХНУ імені В. Н. Каразина, Українське Ентомологічне товариство
- Деревенко Тетяна, Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича
- Ковальчук Олександр Миколайович, доктор біологічних наук, старший науковий співробітник, Національний науково-природничий музей НАН України
- Антощук Марина Леонідівна, Інститут географії НАН України, громадський діяч.
- Клименко Світлана Іванівна, Інститут зоології НАН України
- Чернишенко Марія Сергіївна, НАНЦ МОН України
- Малуша Андрій Олександрович, екологічна група #екоїст, Європейська електромобільна асоціація АВЕРЕ, екоактивіст, географ
- Бойко Ганна Володимирівна, к.б.н., с.н.с., Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАНУ
- Бондаренко Георгій Михайлович, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.
- Микола Роженко, Нижньодністровський НПП, к.б.н.
- Ширяєва Дарія Володимирівна, Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України (Київ, Україна), Університет Масарика (Брно, Чеська Республіка)
- Книш Микола Петрович, Гетьманський НПП
- Яковлєв Максим Вікторович, Дунайський біосферний заповідник НАН України
- Вихристюк Ірина, керівник НПП “Тузлівські лимани”
- Діденко Світлана Яківна. Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка НАН України
- Діденко Віталія Іванівна, Національний науковий центр “Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича” НААН
- Кузьо Ганна Олегівна, орнітолог Західноукраніського орнітологічного товариства, комунікаційник Франкфуртського зоологічного товариства
- Козак Олена Міланівна, Національний університет “Києво-Могилянська академія”
- Рудишин Сергій Дмитрович, Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка, доктор педагогічних наук, к.б.н., професор
- Гапченко Андрій Володимирович, біолог, телевізійник режисер, науковий співробітник Рівненського зоопарку.
- Володимир Шевердюков, лікар
- Карабчук Дмитро Юрійович, к.с.-г.н., ГО «ЛІіС»
- Дзюба Тетяна Павлівна, Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Українське ботанічне товариство
- Джос А.М, с.н.с. ДУ “Державна екологічна академія післядипломної освіти і управління”, канд. с.-г. наук
- Зуб Леся Миколаївна. ДУ “Інститут еволюційної екології НАН України”
- Чурілов Андрій Михайлович, к.б.н., Національний університет біоресурсів і природокористування України
- Устименко Павло Митрофанович, д.б.н., Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України
- Семченкова Тетяна Михайлівна, екопідприємець
- Вітер Станіслав, завідувач науково-дослідного відділу НПП “Гомільшанські ліси”, кандидат біологічних наук
- Бронсков Олександр Іванович, національний природний парк “Меотида”
- Бронскова Олена Миколаївна, національний природний парк “Меотида”
- Гузь Галина Вікторівна, Луганський природний заповідник НАНУ
- Бойко Вікторія Олександрівна, дизайнер Українського інституту
- Тімошенкова Валентина Василівна, н. с. НПП “Гомільшанські ліси”
- Тімошенков Володимир Анатолійович, ст. н. с. НПП “Гомільшанські ліси”
- Конайкова Валерія Олегівна, Інститут ботаніки ім.М Г.Холодного НАН України
Додаток 1. Перелік проектованих територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення в межах тимчасово окупованих територій України, щодо яких станом на 24 лютого 2022 року в обласних державних адміністраціях велась робота щодо їх створення.
Назва | Категорія | Площа, га | Рік подання |
Донецька область | |||
Кальміуський | Національний природний парк | 42000 | 2018 |
Криволуцький | Заказник ландшафтний | 206 | 2021 |
Закітнянський | Заказник ландшафтний | 236 | 2021 |
Сидорівський | Заказник ландшафтний | 732,4 | 2021 |
Бахмутська сіль | Геологічна пам’ятка природи | 8 | 2021 |
Херсонська область | |||
Долина курганів | Заказник ландшафтний | 1312 | 2021 |
Харківська область | |||
Барвінківські степи | Національний природний парк | 8352 | 2016 |
Ізюмська Лука | національний природний парк | 34000 | 2021 |
Східний степ | національний природний парк | 22000 | 2022 |
Запорізька область | |||
Муравський шлях | національний природний парк | 7000 | 2015 |
Луганська область | |||
Стрільцівський степ (розширення) | Природний заповідник | 350 | 2016 |
Єлізаветівський степ | Ботанічний заказник | 610 | 2009 |
Дєльфінієвий схил | Ботанічний заказник | 51 | 2009 |
Лобово | Комплексна пам’ятка природи | 463,6 | 2009 |
Калинове – Довге | Лісовий заказник | 477,7 | 2009 |
Ельба | Ботанічний заказник | 756,5 | 2009 |
Добрянські гори | Ботанічний заказник | 116,7 | 2009 |
Додаток 2. Перелік проектованих територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення в межах тимчасово окупованих територій України, щодо яких станом на 24 лютого 2022 року в обласних державних адміністраціях велась робота щодо їх створення.
Назва | Категорія | Площа, га | Рік подання |
Донецька область | |||
Грузько-Ломівський | Заказник ботанічний | ? | 2018 |
Кременівський | Заказник ландшафтний | 94,6 | 2018 |
Катеринівський | Заказник ландшафтний | 592 | 2018 |
Велі-Тарама | Заказник ландшафтний | 445 | 2018 |
Касянівський | Заказник ландшафтний | 160,45 | 2018 |
Старокримський | Заказник ландшафтний | 1013 | 2018 |
Балка Панасова Верхня | Заказник ландшафтний | 135,1 | 2018 |
Балка Панасова Нижня | Заказник ландшафтний | 150 | 2018 |
Горицвіт | Заказник ботанічний | 180,3 | 2018 |
Балка Крутенька | Заказник ландшафтний | 297,4 | 2018 |
Луганська область | |||
Схили р.Демине | Заказник ландшафтний | 194,4 | 2022 |
Богородицький | Заказник ландшафтний | 94,9 | 2022 |
Верхньодуванський | Заказник ландшафтний | 35 | 2022 |
Преображенський | Заказник ландшафтний | 213 | 2022 |
Річка Красна | Заказник ландшафтний | 440 | 2022 |
Березівка | Заказник ландшафтний | 64 | 2022 |
Танюшевський | Заказник ландшафтний | 725 | 2022 |
Березівка-2 | Заказник ландшафтний | 125 | 2022 |
Нижньодуванське (розширення) | Заказник ландшафтний | 30 | 2015 |
Новознаменське поселення бабаків | Заказник ландшафтний | 464 | 2015 |
Байбачий край | Заказник ландшафтний | 1580 | 2015 |
Бабичевське поселення бабаків | Заказник ландшафтний | 507 | 2015 |
Омельківське поселення бабаків | Заказник ландшафтний | 438 | 2015 |
Сиротинське поселення бабаків | Заказник ландшафтний | 120 | 2015 |
Деміно-Олександрівське поселення бабаків | Заказник ландшафтний | 256 | 2015 |
Староайдарський піщаний степ | Заказник ландшафтний | 1275 | 2015 |
Долина р.Вишневецької | Заказник ландшафтний | 460 | 2012 |
Долина р.Оріхової | Заказник ландшафтний | 2304 | 2012 |
Верхів’я р. Оріхової | Заказник ландшафтний | 186 | 2012 |
Долина р.Юськіної | Заказник ландшафтний | 2379 | 2012
|
Харківська область
Близнюківсько-Барвінківський | Заказник ландшафтний | 1971 | 2019 |
Савинська долина | Заказник ландшафтний | 1883.6 | 2019 |
Греківка | Заказник ландшафтний | 2340 | 2019 |
Мокрий та Сухий Ізюмець | Заказник ландшафтний | 2639.5 | 2019 |
Кам’янський Ізюмський | Заказник ландшафтний | 462.7 | 2019 |
Смарагдове джерело | Регіональний ландшафтний парк | 6173,03 | 2021 |
Петрівські балки | Регіональний ландшафтний парк | 1100 | 2019 |
Фото: В. Гелюта