Уже півтора місяця завдяки внескам добродіїв з усього світу ми намагаємось надати максимальну допомогу національним паркам і заповідникам, що перебувають в окупації або в зоні бойових дій. Потреби самих нацпарків дуже різні: корми для тварин, пальне (яке в зоні окупації є катастрофічним дефіцитом), інвентар, ремонт зруйнованих і розграбованих офісів. І звісно – допомога працівникам, які постраждали від війни.
Найвідомішою заповідною територією, до долі якої прикута увага світу, є біосферний заповідник «Асканія-Нова», і саме необхідність закупки кормів для тварин, що утримуються у ньому, стала початком нашої кампанії. Проте навіть Асканія-Нова – це не лише тварини. Передусім це співробітники, люди (у випадку з Асканією – понад 260 чоловік!), завдяки яким природа зберігається в мирний час. Вирубки, забудова, розорювання, пожежі, браконьєрство – усе це відбувається на природних територіях України. Проте майже ніколи не відбувається в заповідниках і національних парках, тому що роботою співробітників ПЗФ є передусім охорона цих унікальних територій. Переважна більшість загроз заповідним територіям – це порушення з боку місцевих жителів, фермерів, туристів, незаконні рішення чиновників, які треба постійно контролювати. Передусім для цього контролю нацпаркам і заповідникам створюють адміністрації. Не менш важливо і те, що в нацпарках і заповідниках працюють науковці-біологи. Між іншим, не менше, ніж в інститутах НАН України! Саме завдяки цим людям ми знаємо, чим цінна територія кожного з національних парків, як змінюється їхня природа з року в рік, що потребує допомоги і особливої уваги.
Тому дійсно, допомога заповідним територіям у дні війни – це допомога людям, що працюють у них. Лише вони мають унікальні знання природи, авторитет серед місцевих жителів і досвід, необхідний для продовження роботи кожної з заповідних територій. Не секрет і те, що часто плануванням нових заповідних територій займаються працівники тих з них, що вже існують. У дні війни саме ці люди знають найбільше про пошкодження заповідних територій і після звільнення зможуть найшвидше вказати, які наслідки ушкоджень слід передусім ліквідувати. Ці ж люди борються з пожежами, які охопили ділянки вже в кількох нацпарках, допомагають та слідкують за тваринами, купують корм, ремонтують зруйновані приміщення. Урешті саме вони убезпечують місцеве населення від потрапляння на заміновані території.
Поки триває війна і частина територій України перебуває під тимчасовою окупацією, наше завдання – зберегти унікальні колективи територій природно-заповідного фонду. Більшість з них досі перебувають у зоні бойових дій, переживає гуманітарну кризу. Частина покинула домівки, частина – у найгарячіших точках, а дехто і взагалі втратив оселю (наприклад, у Маріуполі або Тростянці). При цьому, ні одна територія ПЗФ не припинила роботу. Навіть в умовах окупації та бойових дій заповідники та нацпарки продовжують роботу і розраховують запрацювати на повну після звільнення України воїнами ЗСУ.
Посилання для збору коштів на допомогу заповідним територіям України. Усі благодійні внески, що надійдуть на рахунок нашої організації до завершення воєнного стану, будуть використані винятково для допомоги установам природно-заповідного фонду, порятунку їхніх працівників або допомоги тваринам.
Усім працівникам заповідників на окупованій території загрожує неймовірна небезпека. З цієї причини детальний звіт про нашу з вами допомогу ми оприлюднимо після завершення війни і звільнення території заповідників. Ми плануємо провести брифінг, на якому працівники і керівники об’єктів ПЗФ розкажуть, наскільки важливою була наша з вами допомога.
Фото NativePlanting, CC BY-SA 4.0