Раніше спільно з іншими громадськими організаціями, ми наголошували на необхідності ухвалення низки важливих екологічних законопроектів.
Але і, окрім них, є ті, які вкрай необхідні природі нашої держави. Один з них – №5650, ухвалений у першому читанні майже рік тому. Ми вважаємо, що його необхідно ухвалити прямо зараз.
Для чого?
- Нарешті зберегти самосійні ліси.
За різними оцінками від 300 до 500 тисяч га земель в Україні зайняті самосійними лісами – здоровим лісом, який не має офіційного статусу. Більше того, такий ліс має офіційний статус ріллі, тож щорічно десятки тисяч га вирубується під оранку.
Водночас для виконання програми Президента України «Зелена Країна» (більш відома як «Мільярд дерев»), всупереч обіцянкам влади, продовжують заліснювати степи.
Зокрема, згідно з відповіддю Держлісагентства, у 2022 році вже було витрачено 1,042 млн. гривень і до кінця року планують витратити ще 33,818 млн. гривень на лісорозведення в степових областях. Тобто у період, коли кожна гривня критично важлива для економіки та фронту, ми продовжуємо витрачати бюджетні кошти на знищення степів винятково щоб виконати програму Президента. Крім того, як ми вже пояснювали раніше, такі дії не призведуть до створення нових лісів, які в нинішніх кліматичних умовах вже нереально створити на півдні України.
Надання статусу самосійним лісам дозволить вирішити завдання збільшення площі лісистості держави без жодних витрат коштів. Що між іншим і роблять в ЄС у своїй аналогічній програмі «3 мільярди дерев» самосійні ліси, які отримують статус лісу: «зараховують» у кількість висаджених дерев.
- Юридично визначити поняття «степ» і запровадити обмеження на його розорювання під час формування нових земельних ділянок.
Хоча рекомендована до 2 читання редакція не має такої кількості природоохоронних обмежень, як ухвалена в 1 читанні (внаслідок дій аграрного лобі), але там наявні дуже важливі норми щодо визначення поняття степ і заборони його знищення.
- Змінити парадигму консервації земель
Досі питання консервації сільськогосподарських земель виходить не з екологічної, а агропромислової парадигми: консервації формально мають підлягати цінні степові екосистеми, які є «малопродуктивними». Що є безглуздим і шкідливим з екологічної точки зору. Законопроект це виправляє.
- Запроваджує стимули для консервації ріллі та створення лісів на приватних землях
Зараз аби провести консервацію власного паю або замінити його статус на землі лісогосподарського призначення, необхідно оформити купу документів і отримати погодження. Законопроект це спрощує і дозволяє власникам самостійно це робити. У перспективі це дозволить створювати приватні природоохоронні території, як це поширено за кордоном.
Чи не втратив законопроект актуальність внаслідок повномасштабної агресії росії? Навпаки, став ще більш актуальним!
Прискорена євроінтеграція України дає шанс
- позбавитись радянських підходів у сільському господарстві, переорієнтувати Україну з виробника аграрної сировини в виробника продуктів її переробки.
- Зосередити сільське господарство на тих ділянках, де воно найбільш економічно вигідно і не порушує екологічні вимоги.
- Зберегти самосійні ліси, де за десяток років вже можна буде вести звичайне лісове господарство і забезпечувати країну сировиною для відновлення замість вирубування з метою «відновлення економіки» лісів Карпат.
Нагадаємо, що забруднені внаслідок бойових дій землі повертати назад в сільськогосподарський обіг не тільки шкідливо з екологічної точки зору, але й фінансово невигідно, якщо рахувати всі витрати на їх очищення. Набагато краще лишити їх під консервацію природним чином і заробляти на них за рахунок карбонових сертифікатів, схем оплати екосистемних послуг та інших сучасних екологічних фінансових інструментів.
Тому ми закликаємо ВРУ та Міндовкілля активізувати роботу над ухваленням у 2 читанні законопроекту №5650!