Водопілля 2024 року відіграло важливу роль у відновленні нової екосистеми на дні колишнього водосховища. Але подальше відновлення заплавного комплексу Дніпра не станеться саме собою: русло Дніпра вгору за течією регулюється каскадом водосховищ.
Колись на території, яку зараз ми називаємо дном Каховського водосховища, жили сотні видів птахів. Майже скільки ж історичних поселень були зруйновані, а потім і затоплені водами Дніпра (більше про це можна дізнатися у випуску Похорона природи: Великий Луг). Коли Дніпро розливався під час водопілля, повеневі води приносили родючий мул на угіддя площею дві тисячі квадратних кілометрів.
Супутникові знімки оголеного після підриву росіянами греблі ГЕС дна демонструють, наскільки гарно збереглася складна мережа проток, озер і островів. Вони стали ядром для формування біотопів та відновлення екосистеми.
Під час експедицій на дно колишнього водосховища 2023 та 2024 років (більше у нашому репортажі Чергова експедиція на колишнє Каховське водосховище) були зафіксовані підрости верби й тополі, вищі за людський зріст. Немає жодних сумнівів, що рясне водопілля 2024 року відіграло важливу роль для підтримки біопродуктивності та різноманіття видів. Але подальше відновлення заплавного комплексу Дніпра залежить від водопілля наступних років.