Сьогодні Міндовкілля України розпочне розгляд, можливо, найзухвалішого звіту ОВД за останній час (кейс №10433).
Минулого літа підприємець ФОП Лапко Сергій Васильович, який володіє кількома земельними ділянками сільськогосподарського призначення на Миколаївщині, вирішив видобувати на цих ділянках пісок і подав заявку на ОВД. Ділянки розташовані на цілинному схилі степової балки, жодних даних про це родовище в державних органах не було обліковано, а Державний аграрний кадастр досі показує цю територію як землі сільськогосподарського призначення. До того ж, ділянка входить до Смарагдової мережі та Екологічної мережі, що надає їй природоохоронний статус.
Звіт 2024 року не містив необхідних досліджень, мав численні помилки, порушення стандартів та недостовірну інформацію. Тож Управління екології та природних ресурсів Миколаївської ОДА видало по цій справі справедливу відмову. Вона є однією з найбільш ґрунтовних в історії процедури ОВД в Україні: документ містить 18 обґрунтованих порушень, а значна частина матеріалу присвячена детальному роз’ясненню розробникам звіту, як слід проводити дослідження впливу на біорізноманіття. За це ми висловлюємо Управлінню свою повагу. Відмову було видано 4 листопада 2024 року.
Проте підприємство швидко подалося на ОВД знову. Вже 3 лютого 2025 року з’явився новий звіт, підготовлений у зимовий період (з листопада по січень), хоча дослідження біорізноманіття степу в цей час провести неможливо. З 18 зауважень, перелічених у негативному висновку ОВД, новий звіт врахував лише три. Тобто підприємство фактично вдруге подало майже той самий текст, удаючи, що можна було провести дослідження біорізноманіття під час різдвяних свят. Але це дрібниці порівняно з тим, що стало відомо далі.
Ми перевірили територію родовища на супутниковому знімку Sentinel-2 і виявили, що ще між 5 та 23 жовтня 2024 року територію родовища було нелегально розкрито. Розробники нового звіту також прямо заявили про це (с.16 Звіту ОВД): вони почали дослідний видобуток з метою оцінки запасів родовища, не чекаючи навіть першого схвального висновку ОВД, який у підсумку отримав відмову. Тобто на момент першого негативного висновку ОВД роботи на родовищі вже розпочалися, було знищено степ, а також частково лісову рослинність, дозвіл на знесення якої також не отримували.
Розробка родовища без схвального висновку ОВД є вкрай серйозним порушенням закону. Стаття 15 ЗУ “Про ОВД” встановлює за це відповідальність, а стаття 16 передбачає тимчасову заборону діяльності підприємства, що може стати підставою для повної заборони. Крім того, це порушує статтю 91-5 КУпАП.
Згідно з матеріалами першого звіту, на цій території були зафіксовані види, занесені до Червоної книги України, які, ймовірно, були знищені під час розкриття родовища. Це додає до переліку порушень ще й порушення ЗУ “Про Червону книгу України”. Нанесена шкода Смарагдовій мережі порушує зобов’язання України за Бернською конвенцією. І це лише частина довгого списку порушень.
Попри те, що родовище вже було розкрито на момент розгляду першого звіту ОВД у 2024 році, розробники нового звіту не соромилися додати до нього новий біологічний звіт. Ба більше, вони заявили, що дослідження проводили навесні-восени 2024 року – навіть раніше, ніж було розроблено попередній звіт (який, до речі, підготували зовсім інші люди).
Серед науковців, які підписали цей фейковий звіт і стверджували, що досліджували біорізноманіття на вже розритій під видобуток території, зазначені:
- Л.Д. Чеботар, доцент, кандидат біологічних наук кафедри медичної біології та фізики, мікробіології, гістології, фізіології та патофізіології ЧНУ ім. Петра Могили,
- О.М. Ларичева, доцент, кандидат біологічних наук кафедри фармації, фармакології, медичної, біоорганічної та біологічної хімії ЧНУ ім. Петра Могили,
- Г.В. Нєпєіна, завідувач лабораторії неорганічної (медичної) хімії.
Як видно з їхніх спеціалізацій, ці спеціалісти взагалі не мають компетенції проводити дослідження дикої природи.
Таким чином, підприємець отримав негативний висновок ОВД, попри це почав видобувати і продавати пісок, фармакологи підписали вигаданий звіт про біорізноманіття у вже розритому кар’єрі, а ділянки й досі значаться як землі сільськогосподарського призначення. І тепер Сергій Лапко розраховує, що його дії схвалить Міндовкілля.
У сфері ОВД розробники часто допускають порушення, але цей випадок відзначається особливим розмахом, нахабністю та цинізмом. Заради сумнівної особистої вигоди було знищено природну степову ділянку, яких залишилося вкрай мало, грубо порушено низку законів і зухвало проігноровано вимоги та рекомендації уповноваженого контролюючого органу. Так діє агресор, що приходить, захоплює та знищує. Так діють вороги України по інший бік фронту.
Ми надіслали свої зауваження до цього звіту з ОВД і просимо Міндовкілля надати на нього однозначний негативний висновок.
Окрім того, у Сергія Лапка немає позитивного висновку ОВД, а він уже встиг знищити велику природну територію, видобути й продати копалини з особливо цінних сільськогосподарських земель, не маючи на це жодного права.
Тому ми звертаємося до Офісу Генерального Прокурора України та Національної поліції у Миколаївській області з вимогою порушити кримінальне провадження за фактом самовільного знищення ґрунтового покриву та незаконного видобутку корисних копалин.