Цього жовтня наші колеги успішно провели панель «Охорона природи під час війни: український досвід» на Регіональному форумі Союзу охорони природи. Вперше на рівні IUCN обговорювались наслідки російського вторгнення до України.
Воєнні дії є дуже вагомим і руйнівним фактором впливу на біорізноманіття. Пожежі, спричинені обстрілами, знищують ліси і луки, хімічні продукти вибухів і залишки військової техніки забруднюють ґрунти і водні об’єкти. Шумове забруднення змінює поведінку тварин, впливаючи на шляхи міграції і розмноження. В окупації та зоні активних бойових дій залишились цінні природоохоронні території.
Для нас важливо розповісти про це колегам з інших країн. Для кількісної оцінки реальних масштабів збитків і тяжкості шкоди ключовим екосистемам, наприклад, узбережжю Азовського моря, необхідні як польові дослідження, так і аналіз супутникових знімків. Поки природоохоронні території знаходяться у зоні бойових дій або в окупації, реальну екологічну шкоду визначити важко.
Потенційне «спонтанне» відновлення 20-30 тис. кв. км стане пріоритетом і головним викликом для охорони природи після війни. Це може відкрити нові можливості для інтеграції цих територій у стратегію досягнення глобальних цілей біорізноманіття.
Одна з таких зон – колишнє Каховське водосховище. За підрахунками наших колег, верби тут ростуть на 1 см на день! Територія уже стала стихійним полігоном для інноваційних екологічних досліджень. І в майбутньому ці 2 тис. кв. км претендують стати найбільшим європейським проєктом відновлення природи.
Для Групи участь у Форумі IUCN – унікальний і надихаючий досвід. Наші стенд і презентація «Nature Conservation in Wartime: Ukraine’s Experience» привернули велику увагу. Учасники форму були зацікавлені дізнатися про наслідки російської військової агресії для природоохоронних територій та біорізноманіття України загалом. Такий рівень залученості та допитливості підкреслює важливість поширення інформації про ситуацію в Україні на міжнародному рівні. Стенд також став платформою для глибших розмов. Відвідувачі зверталися, щоб дізнатися, як вони можуть долучитися або співпрацювати.
Проте запрошення та присутність членів IUCN з російської федерації викликає обурення. Уже третій рік триває повномасштабне вторгнення, а міжнародна спільнота досі не наважується на ізоляцію росіян. Це лише підсилює усвідомлення важливості нашої роботи на міжнародному рівні.