Природні й біосферні заповідники, а також національні природні парки − це наукові установи, які збирають дані про рослинний і тваринний світ. Ці дані − це знання про те, у якому стані перебувають популяції рідкісних видів, де поширюються інвазійні види і загалом про те, як змінюється природа з часом.
Усі результати наукових досліджень у заповідниках та нацпарках щороку узагальнюються в наукових звітах, що мають назву «Літопис природи». З різних причин ці звіти не загальнодоступні. На жаль, через це більшість науковців світу не можуть використати у своїй роботі надбання багатьох українських біологів останнього століття.
Ми вирішили створити гарний прецедент та разом з Національним природним парком Голосіївський перетворили 2 томи його «Літопису природи» на загальнодоступні наукові видання. Повноцінне наукове видання має авторів, рецензентів і переліки літературних джерел. Ці книжки тепер доступні як на ресурсах нацпарку, так і на нашому сайті. Публікація рекомендована до друку рішенням науково-технічної ради нацпарку.
Знаємо, що різні установи природно-заповідного фонду готують різні за обсягом та змістом «Літописи природи». Тож ми плануємо підготувати видання з найважливішими текстами з «Літописів природи» за кілька років одночасно, узгоджені з авторами та зрецензовані авторитетними науковцями.
Перші два томи розпочатої серії відтепер доступні за посиланням:
Літопис природи Національного природного парку «Голосіївський» / наук. ред. О. І. Прядко, І. В. Скільський, О. В. Василюк. – Чернівці : Друк Арт, 2023. – Т. ХІV (2021). – 176 с. : іл. (Серія: «Літопис природи». – Вип. 1).
Літопис природи Національного природного парку «Голосіївський» / наук. ред. О. І. Прядко, І. В. Скільський, О. В. Василюк. – Чернівці : Друк Арт, 2023. – Т. ХV (2022). – 144 с. : іл. (Серія: «Літопис природи». – Вип. 2).