Земельна реформа змінила систему управління землею: більшість державних земель стали власністю громад. І цю землю громади можуть надати в оренду на конкурентних засадах ─ на земельних аукціонах через Prozorro.Продажі. Землю отримає той, хто запропонував вищу ціну.
Водночас в Україні сформоване впливове аграрне лоббі, зокрема на місцевому рівні. І часто в межах громади є буквально кілька агрофірм, які обробляють левову частку сільгоспземель. До прикладу, Піщанська громада на Черкащині.
Понад 30 % (понад 7300 га) площі громади обробляє ТОВ «Агрофірма «Маяк». Керівником ТОВ є депутат та голова комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток історичного середовища та благоустрою Піщанської ТГ Олексій Васильченко.
«Агрофірма «Маяк» (а фактично голова комісії з питань земельних відносин Піщанської ТГ) орендує приблизно 2000 га земель власності громади. У 2023-2024 році підприємство взяло в оренду на земельних торгах 174,63 га земель на загальну суму майже 1 600 000 млн грн. І це 55% від всього доходу з торгів громадою.
Земельна реформа та впровадження електронних аукціонів не виправила корупційну схему, коли переможцями торгів стаються агрофірми, наближені до керівництва громади.
Чому так? Земельна комісія затверджує документи на землю. Наприклад, у Піщанській громаді ділянку водного фонду, якою протікає річка Ковраєць, землевпорядник розділив на дві менші та змінив цільове призначення на землі сільського господарства. І землі, що простягаються прямо до річки, за документами тепер рілля. Земельна комісія документи затвердила, а «Агрофірма «Маяк» купила право оренди на обидві новосформовані ділянки. Так і самосійний ліс, і луки громади стають ріллею, спеціально під вимоги «Маяка».