Збірка наукових праць за матеріалами круглого столу, присвяченого 160-й річниці від дня народження Ф. Фальц-Фейна, вийшла друком.
Ф. Фальц-Фейн − це видатний природоохоронець, громадський діяч, меценат, засновник Біосферного заповідника «Асканія-Нова». У збірці висвітлено внесок Ф. Фальц-Фейна у розвиток сільського господарства, розбудову заповідної справи та збереження біорізноманіття. Крім того, наведено дані про поточну ситуацію в Біосферному заповіднику «Асканія-Нова», що перебуває в окупації з 24 лютого 2022 р.; результати регіональних ботанічних та зоологічних досліджень у природоохоронних об’єктах; збитки, завдані довкіллю внаслідок воєнної агресії росії, а також сучасні проблеми збереження та повоєнного відновлення територій природно-заповідного фонду.
Збірка призначена для фахівців природоохоронних та науково-дослідних установ біологічного профілю, членів екологічних громадських організацій, краєзнавців, натуралістів.
24 лютого 2022 р. почалась третя війна в історії асканійського заповідного комплексу. З перших годин агресії російської федерації «Асканія-Нова» перебуває під окупацією. Понад рік установа залишалася незламною і спроможною зберігати самобутні історичні колекції, закладені ще Ф. Фальц-Фейном. Понад рік функціонувала у відносно автономному, але абсолютно українському форматі. Утім, 20 березня 2023 р. ситуація змінилася: окупаційною адміністрацією встановлено фактичний контроль над заповідником, що згорнуло виконання статутної природоохоронної діяльності та унеможливило традиційне відзначення річниці засновника заповідника. Однак установа залишається незламною та продовжує функціонувати попри обставини.
Круглий стіл провели напередодні ювілейної дати – 8 квітня 2023 р. на базі Екологічної дослідницької станції «Глибокі Балики». У його роботі взяли участь представники багатьох природоохоронних установ, вищих навчальних закладів та громадських організацій. Загалом до публікації долучились представники 30 природоохоронних та науково-дослідних установ, закладів вищої освіти та громадських організацій.
Багато авторів збірки підтримували й допомагали Біосферному заповіднику «Асканія-Нова» у період важких випробувань. У збірці представлені праці співробітників заповідника, що до сьогодні перебувають на окупованій території, але разом з Україною. Це змушує триматись і вперто робити свою справу з вірою у Перемогу! Біосферний заповідник «Асканія-Нова» імені Ф. Фальц-Фейна має бути збережений в Україні, збережений для прийдешніх поколінь як данина памʹяті поколінням минулим.
Завантажити книгу: Традиції заповідної справи, сучасні проблеми збереження та повоєнного відновлення територій природно-заповідного фонду