Уплив від реалізації проєкту Е40 безумовно торкнеться інтересів нашої держави, оскільки переважна частина басейну Прип’яті, де заплановані основні будівельні роботи, знаходиться саме в Україні. Нижче розповідаємо про радіаційні ризики від реалізації проєкту.
В Україні проектований маршрут ВВШ Е40 проходить через всю зону відчуження Чорнобильської АЕС та Київського водосховища, на дні якого залишився радіоактивний мул після аварії на ЧАЕС 1986 р. У Білорусі Прип’ять протікає по враженим радіацією територіям. Через ризик переміщення радіоактивно забруднених ґрунтів, мулу та залишків рослин, а також знищення частини екосистем, які депонували радіонукліди в післяаварійний період, спрямлення русла та створення дамб можуть призвести до перерозподілу радіаційного забруднення в долині р. Прип’ять. Наводимо основні ризики:
Ризик збільшення забруднення води радіоактивними елементами внаслідок днопоглиблювальних робіт та спрямлення русла.
Ризик матиме місце через посилення виносу радіоактивно забруднених донних відкладів, які на сьогодні перекриті більш «чистими» піщаними седиментами. Поглиблення дна Прип’яті, а також збільшення швидкості течії після спрямлення русла призведе до переміщення відкладів на нижчі ділянки русла й до додаткового забруднення води. До речі, Дніпро, якість води в якому безпосередньо залежить від якості води в Прип’яті, є основним джерелом питного водопостачання багатьох населених пунктів України. Також порушення придонних мулів у результаті будівництва E40 призведе до збільшення вмісту радіації в рибі.
Ризики при спорудженні греблі.
Будівництво гребель на Прип’яті спричинить підтоплення річкової заплави, де зосереджені значні запаси радіонуклідів. Одночасно відбудеться підйом ґрунтових вод. Тому прогнозоване збільшення концентрації радіонуклідів у ґрунтових водах і новостворених водоймах заплави.
Ризики при експлуатації русла р. Прип’ять для судноплавства
Під час руху суден скаламучуватимуться осади, через що радіонукліди постійно переноситимуться.
Ризик радіаційного забруднення агроценозів
Вода, що містить радіоактивні часточки, може використовуватись для зрошення. У разі будівництва та підтримання ВВШ Е40, агроценози в Україні поступово накопичуватимуть додаткові дози опромінення, що з часом зростатимуть.
Підвищення ризику виникнення пожеж на радіаційно забруднених територіях.
Після спрямленням русла Прип’яті на окремих ділянках імовірність виникнення пожеж збільшиться, оскільки знизиться рівень грунтових вод, осушаться заболочені ділянки, збільшиться кількість горючого матеріалу. Горіння рослинного матеріалу вивільняє радіонукліди в атмосферу, спричиняє їх перерозподіл у довкіллі.
Ми вже підготували звіт про вплив проекту Е40 на Україну. Звіт стане в пригоді Міндовкіллю та Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики. Саме ці державні органи повинні вимагати транскордонної оцінки проекту Е40. Ми й надалі ділитимемося в наших соцмережах основними меседжами звіту, слідкуйте за нашими дописами.
Звіт підготований у рамках проекту “Формування публічної позиції України щодо проекту Е40”, що реалізується в Україні громадською організацією “Українська природоохоронна група” за партнерської підтримки громадської організації “NESEHNUTÍ Brno” (Чеська Республіка).