Обґрунтувати незаконність розорювання ділянок природних степів і лук можна для практично всіх випадків.
Оранка оформлених земель. У разі проходження передбаченої законодавством процедури отримання ділянки у власність або оренду, власник/користувач не набуває права її розорювати, якщо законодавство передбачає таку заборону. Утім, під час розробки проекту землеустрою обмеження у вигляді заборони оранок на ділянках майже ніколи не фігурує.
Як виявити порушення?
1.Оранка на схилах. За Законом України «Про охорону земель», забороняється розорювання схилів крутизною понад 7 градусів (крім ділянок для залуження, залісення та здійснення ґрунтозахисних заходів). Звісно, у більшості громадян відсутня спеціальна геодезична техніка. Та й транспортир зазвичай мало хто носить із собою. Ухил виявленої вами оранки можна обрахувати вдома. Для цього в польових умовах слід зробити фото людини на фоні схилу. Водночас людина, яку ви фотографуєте, має рівно стояти обличчям до схилу, а експозиція кадру має бути направлена вздовж схилу. На фото буде не важко порахувати ухил схилу за допомогою транспортиру.
2. Оранка в долинах річок на луках. Водний кодекс України забороняє розорювати заплави малих річок (річки з площею водозбору до 2 тис. квадратних кілометрів) та прибережні захисні смуги. На жаль, межі заплав не виносять у натуру. На відміну ж від заплав, межі прибережних захисних смуг відомі, адже їхня ширина визначена в Земельному кодексі України. Приміром, для великих річок і озер така прибережна захисна смуга становить 100 метрів. Нерідко цим обмеженням нехтують під час оранок.
Оранки в межах територій природно-заповідного фонду. У частині випадків оранки можуть бути виявлені в межах ПЗФ. Межі деяких територій природно-заповідного фонду вже відображені на Публічній кадастровій карті або на сайтах обласних державних адміністрацій. Умисне пошкодження ПЗФ тягне відповідальність згідно зі ст.252 Кримінального кодексу України. Крім того, саме території природно-заповідного фонду є потенційно найбільш цінними, саме на них передусім слід звертати увагу.
Чи повернемо ми колишні луки й степи, якщо зупинимо оранку?
Степи та луки є екосистемами, що порівняно легко відновлюються, якщо поряд з порушеними ділянками (наприклад, розораними) є ділянки, вкриті природною рослинністю. Відновлення протягом кількох років відбувається природним чином.
Навіть якщо ділянка вже розорана, варто боротись за її збереження.
Для тих, хто прагне боротися за збереження степів рідного краю, ми підготували консультацію про те, як виявити незаконну оранку.
Скачати консультацію: Консультація: Чому будь-яка оранка степів і лук є назаконною і як це довести?