Для України кричущою є загроза будівництва білоруської частини водного транспортного шляху Е40. Наслідки від реалізації проєкту торкнуться інтересів нашої держави, оскільки переважна частина басейну Прип’яті, де заплановані будівельні роботи, знаходиться саме в Україні. Нижче розкриємо головні наслідки від порушення гідрологічних умов та здатності боліт до підтримки рівня ґрунтових вод, що відбудеться в ході реалізації проєкту.
- Посухи та процеси опустелювання
Зміна клімату означає не лише зростання середніх температур, а й збільшення частоти аномальних погодних явищ. Більшість міжнародних досліджень прогнозують у всьому світі нестачу води, збільшення сумарного випаровування, нестабільність витрат річок, зниження обсягів паводкового стоку, включно з раннім настанням весняного паводка. Трансформація клімату стане причиною кризи сільськогосподарського виробництва через: брак води, зміни в частотності витрат річок і повеней, нестабільність водних ресурсів, скорочення вегетаційного періоду рослин, почастішання крижаних заторів взимку, частоту та інтенсивність відлиг і заморозків.
Порівняно з територією Білорусі, в Україні більшість торфовищ та боліт не меліоровані й частково належать до земель лісового фонду. Враховуючи, що стік усіх річок Українського Полісся (окрім р. Тетерів) прямує до русла р. Прип’яті в Білорусі, прискорення їх стоку, спричинене каналізуванням Прип’яті, може призвести до висихання Волинської, Житомирської, Київської фізико-географічних областей Українського Полісся.
- Поширення й збільшення масштабів пожеж
Для західної та центральної частин Українського Полісся (Волинська, Рівненська, Житомирська та Київська області) обводнені болота створюють своєрідний захист лісів та населених пунктів від пожеж. Будівництво ВВШ Е40 загострить проблему пожеж через зневоднення Поліського регіону. Кліматичні зміни й без того призводять до зменшення водозабезпеченості Полісся, що тягне за собою збільшення ризику поширення пожеж у природних екосистемах. Показовим прикладом є пожежі в квітні 2020 року. Без водних перешкод вогонь поширився на площу в десятки тисяч га (лише в межах Зони відчуження вигоріло 67000 га території, з них більше 43000 га лісів). Повністю згоріло щонайменше 11 населених пунктів.
- Зміни лісорослинних умов та втрата лісового покриву
Зміни гідрологічного режиму р. Прип’яті вплинуть на лісові природні комплекси. Лісистість басейну в межах областей Українського Полісся становить 34%. Загалом у межах басейну в областях Українського Полісся – 2979,6 га лісів, або 31,1% від площі всіх лісів України. За гігротопами переважають свіжі (46 %) й вологі (36 %) місцезростання, частки сирих і мокрих становлять 13 і 3% відповідно. Таким чином, значна частина природних комплексів української частини басейну Прип’яті сформована в умовах підвищеного зволоження у відповідних лісорослинних умовах, втрата яких потягне за собою всихання лісів, які на цей час становлять не менше половини всіх експлуатаційних лісів України.
Ми вже підготували звіт про вплив проекту Е40 на Україну. Звіт стане в пригоді Міндовкіллю та Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики. Саме ці державні органи повинні вимагати здійснення транскордонної оцінки проекту з будівництва водного шляху Е40. Ми й надалі ділитимемося в наших соцмережах основними меседжами звіту, слідкуйте за нашими дописами.
Звіт підготований у рамках проекту “Формування публічної позиції України щодо проекту Е40”, що реалізується в Україні громадською організацією “Українська природоохоронна група” за партнерської підтримки громадської організації “NESEHNUTÍ Brno” (Чеська Республіка).