У часи війни, коли частина наших колег вимушена була покинути свої домівки, коли довкілля знищує не лише російський окупант, але й українець, найправильнішим рішенням у нашій організації було продовжувати роботу. Протягом цього року ми створювали заповідні території, виявляли випадки пошкодження ПЗФ, протистояли шкідливим для природи проєктам та планам. Що вдалося за цей рік?
☘️Природно-заповідний фонд
Ми підготували клопотання для створення 78 нових об’єктів ПЗФ (зокрема трьох нових нацпарків) в 14 областях загальною площею 120 000 га. Цього року було створено 7 наших заказників і регіональних ландшафтних парків, загальною площею понад 6 500 га. На створення решти з нетерпінням чекаємо! Крім заповідних територій, за нашими поданнями були створені перші охоронні зони − на Житомирщині та Миколаївщині.
☘️Захист природних екосистем від шкідливої господарської діяльності
Нам вдалося зупинити 42 проєкти видобутку корисних копалин у лісах, болотах та заповідних територіях, незаконні та недоцільні рубки на площі понад 4000 га, не допустити 6 проєктів знищення річок, зокрема 4 малих ГЕС. Найбільшою нашою перемогою спільно з іншими ГО стала відмова у висновку ОВД з будівництва Ташлицької ГАЕС. Також ми подали клопотання про збереження 292 ділянок самосійних лісів площею понад 4700 га.
☘️Виявлення незаконної господарської діяльності в природних екосистемах
Ми виявили 104 факти незаконних рубок та 10 незаконних оранок.За нашими заявами тривають кримінальні провадження, прокуратура подає позови про повернення незаконно наданих земельних ділянок назад у державну власність.
☘️Біорізноманіття
Опублікували приблизно 70 наборів даних на GBIF (разом 140 000 записів про знахідки видів рослин і тварин, більшість яких стосується рідкісних видів). Ми ꟷ найактивніша в Україні організація, що публікує дані про біорізноманіття у відкритому доступі:)
Ми розробили спеціальний веб-переглядач, який дозволяє швидко отримати інформацію про рідкісні види рослин, грибів і тварин для будь-якої ділянки України. Розроблена й власна методика оцінки втрат екосистемних послуг внаслідок бойових дій. Видані Методичні рекомендації з відбору проб грунту в зонах бойових дій.
☘️Законодавство − перемоги в роботі на системному рівні
Нам вдалося домогтися затвердження порядку створення охоронних зон для біорізноманіття та не допустити ухвалення нових правил рубок (які мали допомогти лісівникам рубати, що заманеться) та законопроєктів, які б дозволили скасовувати заповідні території, забудовувати береги озер та річок. Наші коментарі врахували під час затвердження нового порядку поділу лісів на категорії (завдяки цьому зменшиться площа лісів, де дозволені планові суцільні рубки в Карпатах).
☘️Допомога нацпаркам
Ми продовжили допомагати постраждалим від російської агресії установам ПЗФ у рамках кампанії «Рятуємо природу в дні війни разом!». Підтримка евакуйованих із зони бойових дій та окупації спеціалістів триває, відбувається їх залучення до роботи в наукових дослідженнях. Також ми організували та підтримали збір на купівлю авто для нацпарку «Кам’янська Січ»; закупили та передали засоби для підвищення якості зв’язку Поліському заповіднику. Підтримати нас у цій роботі можна за лінком ➡️ Підтримати
☘️Моніторинг
Ми моніторили наслідки впливу війни на дику природу. Після теракту на Каховській ГЕС провели перші експедиції, зафіксували ситуацію та продовжили вивчати, як відновлюється дика природа на місці водосховища. Наші довідки про наслідки теракту для біорізноманіття та перспективи відновлення території і досі є єдиною довідковою інформацією про біорізноманіття й Каховський теракт.
☘️Допомога ЗСУ
Аби досягнень було більше − маємо допомагати ЗСУ. Під час війни цією роботою опікується наш керівник експертного відділу Петро Тєстов. За рахунок зібраних, зокрема нашими колегами, коштів вдалося закупити десятки дронів, старлінків, тепловізорів, приладів нічного бачення, які були передані Збройним Силам. Картка для зборів ➡️ 4731 1856 0217 7492