Українська природоохоронна група розпочала свою роботу навесні 2018 року, тож очікуйте на повний, розлогий звіт уже за кілька місяців. Утім, ми не можемо не підбити короткі підсумки саме календарного року! Подробиці – нижче.
Напрямок Emerald Network
- На початку року разом з Мінприроди України ми доопрацювали пропозиції про оголошення додаткових 106 територій для включення в мережу Емеральд. Усі вони були включені до мережі рішенням Ради Європи 4 грудня 2019 року (документ, список).
- Стали учасниками розробки проекту Закону України “Про території Смарагдової мережі”, що перебуває нині на етапі затвердження (має відбутись на початку 2020 року).
- Створили веб-додатки бази даних Смарагдової мережі України та започаткували таким чином національний веб-ресурс щодо Смарагдової мережі.
- Провели тренінг щодо Смарагдової мережі для лісогосподарських підприємств Харківщини.
- За нашими скаргами до Постійного Комітету Бернської конвенції було зупинено розорювання Тарутинського степу та військові навчання в Чорноморському біосферному заповіднику.
- Також за нашими скаргами Бюро конвенції рекомендувало українській владі призупинити проект з будівництва ВЕС на полонині Боржава до часу, поки експерт Бернської конвенції проаналізує документацію з оцінки впливу цього проекту на довкілля, що планується на 2020 рік.
- Провели 17 експедицій з планування нових смарагдових сайтів.
- Розробили клопотання про оголошення додаткових 120 територій Емеральд (загалом близько 2 млн га). До цієї роботи долучились орієнтовно 60 чоловік.
- Поширювали інформацію на наукових конференціях про мережу Емеральд.
- Видали 2 посібники – https://uncg.org.ua/tag/emerald_book/
Напрямок “Природно-заповідний фонд”
- Стали учасниками створення нових національних парків як ініціатори, учасники адвокаційної кампанії та автори наукових обґрунтувань. Створення національного природного парку “Кам’янська Січ” та розширення НПП “Олешківські піски” є здобутком членів Групи.
- На Чернігівщині створено заказник загальнодержавного значення “Мурав’ївський”, на Київщині – заказник місцевого значення “Прибірський”. У Києві були створені заказники “Осокорківські луки” та “Соломянський парк”, до підготовки їхніх обґрунтувань були залучені члени Групи. На Миколаївщині створені ландшафтні заказники: «Міщанська балка», «Каньйон річки Чичиклія», «Сергіївський», «Новобірзулівський», «Христофорівські плавні», «Лагодівський». Загальна площа створених на Миколаївщині об’єктів становить 1614,23 га.
- Також консультації Групи допомогли створенню заказника “Торфовище Білогорща” на Львіщині.
- Був розроблений й погоджений проект створення ландшафтного заказника «Кривоозерський» на річці Кодима площею 102,5 га, а також розроблений проект розширення РЛП “Світловодський” на Кіровоградщині, площею 907,35 га.
- Протягом року ми проводили численні експедиції з виявлення нових перспективних територій природно-заповідного фонду. Зокрема провели комплексну експедицію до північної Кіровоградщини, комплексне дослідження проектованого НПП “Приірпіння та Чернечий ліс”, у результаті чого підготовлено проект його зонування, та інші.
- За нашими скаргами розпочаті кримінальні провадження за фактами джипінгу в заказнику “Межигірсько-Пуща-Водицький”, а також незаконного включення території заказника “Острів Жуків” до генерального плану смт Козин.
- До Регіональної програми розвитку Донеччини включено розширення НПП «Меотида», а до проекту Генплану Києва − 6 проектованих заказників, запропонованих Групою (хоча в цілому цей проект Генплану ми не підтримуємо, адже він некоректно відображає межі заказника Острів Жуків).
- Активно брали участь в кампаніях із захисту ПЗФ, таких як захист Поліського заповідника від видобутку берилію, захист Голосіївського НПП від вирубок, боротьба проти оранок в заказниках 5 областей.
Напрямок “Біорізноманіття”
- За нашими скаргами розпочаті кримінальні провадження за фактами відлову червонокнижних кумок на Закарпатті.
- 9 членів УПГ виступили авторами 6-го національного звіту України про виконання конвенції з охорони біологічного різноманіття.
- Члени групи надали свої зауваження та пропозиції до 3 законопроектів щодо збереження біорізноманіття, які були враховані комітетом екополітики Верховної Ради України.
- Підготували низку публікацій щодо важливості природних рішень для запобігання кліматичним змінам, розпочали дискусію про необхідність їх впровадження на центральному рівні.
- Долучились до кампанії, результатом якої стало збереження від знищення цінних ділянок русла Сіверського Донця в межах Харківщині шляхом розчистки. Висновок.
Напрямок “Охорона лісів”
- Взяли участь в 54 процедурах з оцінки впливу лісового господарства на довкілля. Як наслідок, відповідальний орган влади врахував частину наших зауважень та пропозицій, що дозволило обмежити плановані рубки в заболочених лісах та окремих проектованих об’єктах ПЗФ. Окрім того, обмеження стосувалися також видів, занесених до Червоної книги України, та територій Смарагдової мережі.
- Під час кампанії із захисту цінних лісів України на своїй сторінці в мережі Facebook ми опублікували близько 25 дописів, присвячених проблемам українських лісів. У середньому один такий пост бачили як мінімум 2700 людей. Наш сайт також поповнився цікавими аналітичними статтями на дану тему. У ході інформаційної кампанії була проведена відкрита лекція про зародження екологічного руху, а також пізнавальна екскурсія «Праліс між озерами Конча і Заспа».
- Надали органам влади клопотання про створення більш ніж десяти заповідних лісових територій і працюємо над їх створенням.
- Ведемо роботу над включенням нових лісів до складу двох вже існуючих національних природних парків, досягли попередньої згоди на передачу частини таких лісів.
- Провели більше 25 польових та документальних перевірок дотримання природоохоронних вимог лісовими господарствами України, надавши інформацію про виявлені порушення контролюючим органам, що призвело до відкриття як мінімум двох кримінальних проваджень.
- Подали низку зауважень до «земельних» законопроектів щодо необхідності збереження самосійних лісів, отримали підтримку комітету екополітики ВРУ.
- Разом з МБО «Екологія-Право-Людина» та WWF Україна домоглися обмеження санітарних рубок у найбільш цінних ділянках заказника «Савранський Ліс» в Одеській області;
- Разом з МБО «Екологія-Право-Людина» та ГО «Волинська Фундація» добились відкликання сертифікату FSC у Цуманського та Турійського лісгоспів Волинської області;
- Розробили законопроект, покликаний врегулювати окремі питання щодо збереження лісів, законопроект на допомогу національним паркам, законопроект про спрощення процедури створення ПЗФ та направили їх на розгляд профільного комітету Верховної Ради України.
Інші наші ініціативи
- Створили веб-сайт ГО «Paradis des Primates» з демократичної республіки Конго, що займається порятунком людиноподібних мавп – http://www.paradis-des-primates.org.
- Допомогли поповнити бібліотеку створеного за ініціативою членів Групи національного парку “Нижньодніпровський”, а також краєзнавчого музею міста Костянтинівка важливими виданнями з заповідної справи.
- Провели 11 тренінгів для підвищення професійного рівня громадських природоохоронних організацій.
- Стали співорганізатором Школи Природоохоронця в НПП “Слобожанський”.
- Стали учасниками оргкомітету 6 Міжнародного конкурсу фотографій заповідних територій “Вікі Любить Землю”.
- Стали партнерами літньої школи, організованої МБО “Екологія-Право-Людина” з питань охорони біорізноманіття, а також вебінару з природних кліматичних рішень, провели лекції для студентів.
- Організували презентації чотирьох книжок, виданих цього року.
- 13 членів організації стали учасниками тренінгу з розвитку мережі Емеральд, що пройшов в травні в Польщі.
- Власні видання Групи (посилання на веб-версії) поповнилися 13-ма доробками.